• BIST 110.022
 • Altın 366,939
 • Dolar 6,7790
 • Euro 7,6701
 • Kars 11 °C
 • Ardahan 12 °C
 • Iğdır 16 °C

VHO, kurumsal logosunu kararttı

VHO, kurumsal logosunu kararttı
Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi ve bağlı 56 Bölge ve il oda Başkanlıkları, plansız açılan Veteriner Fakülteleri'ne tepki göstererek, bu günden başlayarak bir aylık süreyle kurumsal logolarını kararttı.

Volkan KARABAĞ / KARS MANŞET

Kars Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Ercan Ödül, “Plansız Açılan Veteriner Fakülteleri; eğitim sistemimizi, hayvancılığımızı ve toplum sağlığını tehdit etmektedir.” dedi.

Ödül, yaprığı yazılı açıklamada şunları kaydetti: "Veteriner hekimlik mesleği tüm Dünyada kabul gören “Tek Sağlık Konsepti” gereği hayvan sağlığını ve dolayısıyla insan sağlığını koruyan, yeterli ve güvenli gıdaya erişimde tüm Dünyada stratejik öneme sahip bir meslektir. Bu kabule uygun olarak gelişmiş ülkeler, veteriner hekimliği güçlü teşkilat yapısı, etkili mevzuat ve hepsinden önemlisi kaliteli ve yeterli bir eğitim ile desteklemektedirler.

Dünyada bu kabuller varken, meslek örgütlerinin ve akademik camianın tüm uyarılarına rağmen, ülkemizde yeterli alt yapısı olmayan yeni Veteriner Fakülteleri açılmaktadır. Bunun son örneği Ereğli’de açılan Veteriner Fakültesidir.

Bu hatalı uygulamalar sonucu; eğitim yeterliliğine sahip olmayan ancak adı tabelada fakülte olan kurumlar, yeterli donanıma sahip olmadan mezun olan çok sayıda veteriner hekim ve hatalı uygulamalar ile zarar gören insan sağlığı, çevre sağlığı ve hayvancılığımız olacaktır.

Uygulanan bu politikalar ile ülkemizde veteriner hekim imajı yıpratılmakta ve adı farklı olan ancak müfredatı veteriner hekimlik müfredatına benzetilen Veteriner Fakülteleri vasıtası ile mesleki yeterliliği tam olmayan meslek mensupları yetiştirilmektedir.

Belirtilen bu hususlar değerlendirildiğinde, uygulanan hatalı politikaların Veteriner Hekimlik mesleğine, eğitim sistemimize zarar verdiği, ama esasen ülkemiz hayvancılığına ciddi anlamda darbe vuracağı göz ardı edilmemelidir.

Acilen yapılması gereken; Veteriner Fakültelerinin açılması için çekirdek eğitim programının netleştirildiği, asgari fiziki şartlarının belirlendiği, minimum öğretim üyesinin gerekliliği, destek personelin niteliği, öğretim üyesi öğrenci oranının ne olması gerektiği hususlarında açılış kriterleri oluşturulmalıdır.

Bu hususlar dikkate alınarak, öncelikle, Yükseköğretim Kurulu Tarafından Eğitim ve Öğretime Başlanması ve Sürdürülebilmesi İçin Asgari Koşulları ve genel ilkeleri Belirlenen Programlar içerisine Veteriner Fakültelerinin de dahil edilmesi, yeni fakültelerin açılmaması, mevcut fakülte sayılarının azaltılması veya coğrafi olarak uygun olanlar arasında birleştirmeler yapılması ve ÖSYM sınavlarında Veteriner Fakültelerine giriş için taban puan oluşturulması gerekir.

Tüm bu hususların yıllardır tarafımızca ifade edilmesine rağmen, uyarılarımız maalesef dikkate alınmamış, aksine hemen yanı başında Konya ve Aksaray’da Veteriner Fakültesi var iken Konya’nın Ereğli İlçesinde yeni bir Veteriner Fakültesi açılmıştır.

Bu yüzden, Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi ve bağlı 56 Bölge ve il oda Başkanlıkları olarak, kamuoyu ve ilgililerin dikkatini çekmek ve üzüntümüzü belirtmek amacıyla kurumsal logomuzu bu günden başlayarak bir aylık süreyle karartıyoruz."

 • Yorumlar 7
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751