• BIST 1.528
 • Altın 412,981
 • Dolar 7,4689
 • Euro 8,9978
 • Kars -3 °C
 • Ardahan -9 °C
 • Iğdır 5 °C

Yer pet şişe, gök naylon poşet

Yer pet şişe, gök naylon poşet
Biyo-bozunur özellikteki çöp torbaların kullanımına geçmeli

Dolunay Derneği Başkanı Yrd. Doç. Dr. Bahattin Şeker, naylon poşet kullanılmasının çevreye yaydığı çirkin görüntüyü “Yer pet şişe, gök naylon poşet” başlıkla kaleme aldı. Şeker, naylon poşet kullanılmasının önüne geçilmesi gerektiğini söyleyerek herkesi duyarlı olmaya çağırdı.

 

Daha önce “Yer pet şişe, gök naylon poşet” başlığıyla dikkatleri çeken Dolunay Derneği Başkanı Yrd. Doç. Dr. Bahattin Şeker, aynı sloganın ikincisini de kaleme aldı. Çevre sorunun takip edildiğini gösteren bu duyarlı davranışı sergileyen Şeker, genel anlamda çöplerin toplandığını ama kullanılan poşetlerin gelişigüzel çevreye atıldığına her an rastlanıldığına da dikkat çekti. Belediyenin çöp toplamayı sürdürdüğünü ama bilgilendirme ve yaptırım gücünü kullanamadığına da değinen Şeker, “Çevre bilinci öyle bir-iki günlük temizlik kampanyasıyla olmuyor. Bu bir kültür işidir. İnsanlara bunu iyi anlatmak lazım. Umarım dediklerimiz yerine ulaşır” diye konuştu.

 

TÜRKİYE’DE 20 MİLYON TON ATIĞIN 3 MİLYON TONU AMBALAJ ATIĞI

Şeker, ikinci kez gündeme getirdiği “Yer pet şişe, gök naylon poşet” yazısında, “Meyve kabukları 6 ayda, plastik torbalar 10 ile 20 yılda, plastik şişelerin ise bin yılda tümüyle yok oluyor. 2008 yılının Şubat ayında “Yer pet şişe gök naylon poşet” dedik. Temizlik kampanyası düzenlendi. Herkes eline torbayı aldı etrafı temizledi. Temizlik işleri daha dikkatli iş yapmaya başladı. Ancak biz demiştik ki bir günlük kampanyayla bu iş olmaz. Halkı bilinçlendirecek eğitim projeleri yapılmalı. Şimdi 2010 yılının şubat ayındayız yani aradan tam iki yıl geçti. Geçen zaman içinde ne değişti? Yaptığımız kısa gezintide yerlerde pet şişeler, pet bardaklar, su bidonları, temizlik maddelerinin poşetleri ve plastik şişeleri, ağaçlarda, otların üzerinde ve duvarların tel örgülerinde doğa canavarının bayrağı gibi dalgalanan naylon poşetleri ve hatta inşaat malzemesi konulan çarşaf büyüklüğündeki naylon torbaları gördük ve içim burkuldu” dedi.

 

TÜRKİYE'DE BİR KİŞİ YILDA 187 KİLOGRAM EVSEL ATIK ÜRETİYOR

Şeker ayrıca, “Bilim adamlarının açıklamalarına göre Türkiye'de bir kişi yılda 187 kilogram evsel atık üretiyor. Evsel ve ticari atık miktarı yaklaşık 20 milyon ton, bu atıkların 3 milyon tonu ise ambalaj atıklarından oluşuyor. Düzenli bir atık toplama mekanizması oluşturulamadığı için geri dönüşümü yapılabilecek atıkların önemli bir bölümü ıslak çöp arasında heba oluyor. Yılda 2,4 milyon ton atık geri kazanılabilecekken bu 800 bin tonla sınırlı kalıyor. Bu nedenle bir an önce Kars’ta çöp depolama ve ayrıştırma merkezinin hizmete girmesi gerekiyor. Bugün için görüntü kirliliği oluşturuyor olabilir, önemsenmeye bilir ama hiç önemsenmeyen meyve kabukları bile 6 ayda, plastik torbalar 10 ile 20 yılda, plastik şişeler ise en iyimser ihtimalle bin yılda tümüyle yok oluyor. Bu rakamları çok kolay telaffuz edebiliriz ancak kuru soğanın zarından bile rahatsız olan midemizi önemsiyoruz da “Sadık yârimiz toprağın” midesini niçin ağrıtıyoruz!” şeklinde konuştu.

 

OKYANUSTA SEYREDEN GEMİLER YILDA 3 MİLYON 700 BİN KİLOGRAM PLASTİK TORBAYI DENİZLERE BIRAKIYOR

Şeker daha sonra şunları söyledi:

“Uluslararası araştırmalara göre okyanusta seyreden gemiler yılda 3 milyon 700 bin kilogram plastik torbayı denizlere bırakıyor. Dünyanın yüzeyi bugüne kadar plastik çöplüğüne dönmediyse nedeni, deniz tabanlarının çöplük gibi kullanılmasıdır. Yani evimizi süpürürken çölü çöpü halının altına saklamak gibi bir şey bu! Kıyı kentlerimizde balık tutmak için gidenler ya naylon poşet ya ayakkabı ya da araba lastiği yakalamıyor mu? Dünyada yılda bir trilyon adet naylon poşet tüketiliyor, bu oran 235 milyar kilogram plastiğe eşdeğerdir. Uzun yıllar bozulmadan doğayı kirletmeye devam eden plastikler yüzünden fok ve kaplumbağalar başta olmak üzere pek çok canlı, bu plastiklere dolandıkları için ölüyor. Yerel olarak baktığımızda, eskiden birçok balık türü yetişen Kars çayının içler acısı halini kimse görmüyor mu? Attığımız oltalara balık yerine naylon poşet, ayakkabı gibi çöpler takılmıyor mu?”

 

BİYO-BOZUNUR ÖZELLİKTEKİ ÇÖP TORBALARIN KULLANIMINA GEÇMELİ

Şeker, biyo-bozunur özellikteki çöp torbaların kullanımına geçilmesi gerektiğini de vurgulayarak, “Bilimsel açıklamalara göre naylon poşetler çevre ve insan yaşamı için en az küresel ısınma kadar tehlikeli boyuta ulaşmıştır. Bangladeş gibi bir ülke bile plastik torba kullanımını yasakladı. Türkiye de bir an önce organik maddeden üretilen ve 6 ay içine doğada tümüyle yok olan biyo-bozunur özellikteki çöp torbaların kullanımına geçmeli. Kars’ta olduğu gibi birçok şehrin girişinde etrafa yayılmış olduğu gözlenen naylon poşet kirliliğinin de özellikle belediyelerinin geri kazanıma önem vermesiyle ve bu geri kazanımla ilgi olarak halkın bilinçlendirilmesiyle ortadan kalkabilir. Unutmayalım çevre hakkı insan hakkıdır. Geleceğimizi karartmayalım. Doğaya atılan her naylon poşet kafamıza geçiriliyor ve havasız kalıyoruz bilmem farkında mıyız!” dedi.


 

 • Yorumlar 5
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751