• BIST 1.363
 • Altın 452,860
 • Dolar 8,1521
 • Euro 9,6996
 • Kars 4 °C
 • Ardahan 5 °C
 • Iğdır 13 °C

YEŞİL ALAN OLACAK

YEŞİL ALAN OLACAK
BÖLGE İNANÇ TURİZMİNE AÇILACAK VE YEŞİL ALAN OLACAK

TARİHİ CAMİNİN ÖNÜNÜ KAPATAN SAĞLIK LOJMANLARI YIKILDI

-BÖLGE İNANÇ TURİZMİNE AÇILACAK VE YEŞİL ALAN OLACAK

-YIKIMLA BİRLİKTE TURİST AKININA UĞRAYAN FETHİYE CAMİİ’NİN DE ÖNÜ AÇILMIŞ OLDU

-19. YÜZYILIN BAŞLARINDA RUSYA’NIN KARS’I İŞGALİ SIRASINDA KİLİSE OLARAK YAPILAN VE DAHA SONRA DA CAMİYE ÇEVRİLEN FETHİYE CAMİİ ARTIK HER YERDEN GÖRÜLEBİLECEK

 

  KARS - Kars'ta, Gazi Ahmet Muhtar Paşa caddesi üzerinde bulunan ve kullanılmayan Sağlık Lojmanları Belediye tarafından yıkıldı. Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, bu binaların yıkılmasıyla bölgenin inanç turizmine kazandırılacağını ve yeşil alan olacağını söyledi.

  Kars’ta 2 yıldır yıkılması beklenen Sağlık Lojmanları sonunda ortadan kaldırıldı. Bölgenin inanç turizmine açılması ve alanın yeşillendirilmesi için beklenen bu yıkım bugün gerçekleşti. Atıl durumdaki iki bina belediye tarafından yıkıldı. Büyük bir titizlikle gerçekleştirilen yıkımda itfaiye araçlarıyla da su tutularak vatandaşların tozlanmaması sağlandı.

  Yıkım çalışmalarını yerinde izleyen Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, “Yıkımı yapılan bu iki binanın asıl sahibi Sağlık Bakanlığı Hudutlar Sağlık Genel Müdürlüğün. Kendilerinden de müsaade aldık. Yıkımın tamamlanmasıyla birlikte caminin ön tarafını da meclis kararıyla istimlakını yaptıktan sonra burasını yeşil alan bölgesi olarak ilan edeceğiz ve ağaçlandıracağız” dedi.

  Başkan Bozkuş, 19. yüzyılın başlarında Rusya’nın Kars’ı işgali sırasında kilise olarak yapılan ve daha sonra da camiye çevrilen Fethiye Camii’nin de böylelikle beton yığınları arasından kurtulacağını söyledi. Kars’ta gelen bir çok yerli ve yabancı turistin Fethiye Camii’ni gezip gördüklerini de hatırlatan Bozkuş, bölgenin aynı zamanda da inanç turizmine açılacağını kaydederek, “Fethiye Camisi sit alanı içerisinde ve geçmiş tarihe ait bir kültür varlığımızdır. Bunun önü beton yığınıyla kapatılmıştı. Biz de gerekli olurları da aldıktan sonra bu güzel görüntüyü kapatan binaları ortadan kaldırdık. Zaten binalar yıkılmaya yüz tutmuştu ve çirkinde bir görüntüsü vardı. İlerde yapacağımız yeşillendirme çalışmasıyla daha da güzel bir görünüme kavuşturacağız. Fethiye Camii’nin gerçekten de inanç turizmine açık olan bir bölge olduğunu böylelikle herkes görecek. Hem kültür varlıkları adına hem de inanç turizmi adına büyük katkıları olacaktır” diye konuştu.

 • Yorumlar 3
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751