• BIST 1.384,680
  • Altın 498,85
  • Dolar 8,8420
  • Euro 10,3500
  • Kars 4 °C
  • Ardahan 0 °C
  • Iğdır 12 °C

Yıldırım: “Arpaçay’a Biyogaz Tesisi kurulmalı”

Yıldırım: “Arpaçay’a Biyogaz Tesisi kurulmalı”
Kars ve Kafkas Üniversitesi Kalkınma Vakfı Yönetim Kurul Üyesi Yasin Aşkın Yıldırım, Kars’ın Arpaçay ilçesinde mahalle ve köy muhtarlarıyla bir araya geldi. Yıldırım: “Arpaçay’a Biyogaz Tesisi kurulmalı.” dedi.

Volkan KARABAĞ

Muhtarların talep ve sorunlarını dinleyerek not alan Yıldırım, birçok köyü ziyaret ederek köylülerle görüştü.

“Ne yapacağımızı bilemiyoruz çaresizlik içindeyiz” diyen köy halkı ve muhtarlar, başta Okçuoğlu köyü olmak üzere büyük ve küçükbaş hayvan atıklarının köy alanı ve dereye dökülmesi sebebiyle hayvanlarının dereden su içtiğinde bir kısmının hastalanıp telef olduğunu ve ciddi maddi kayıplara sebep olduğunu dile getirdiler.

YILDIRIM: ARPAÇAY İLÇEMİZE BİYOGAZ TESİSİ KURULMALI

Kars ve Kafkas Üniversitesi Kalkınma Vakfı Yönetim Kurul Üyesi Yasin Aşkın Yıldırım ise “Biyogaz tesisleri suni gübreye bağımlılığı azaltarak sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunur. Elektrik ve ısı üretimi ekonomik kazanç sağlar. Arıtmadan çıkan atık gübre olarak kullanılabilir. Tarihi varlığımızda ve topyekûn kalkınmamızda köylünün ve köylerimizin mühim bir rolü olduğu bilinen bir gerçektir. Kars İlimizde hayvancılık sektörü yaygın bir ekonomik faaliyet kolu temel geçim kaynağıdır. Kırsal hayat kalitesinin yükseltilmesi, hayvansal atıkların değerlendirildiği bir biyogaz tesisinin Arpaçay ilçemiz başta olmak üzere diğer ilçelerimizde faaliyete geçmesi, Köylerde yaşanan sıkıntıları gidereceği gibi istihdamın yanı sıra ekonomiye kazandırılması il ve ilçelerimize ciddi katkı sağlayacaktır.” dedi.

Arpaçay’da Tepecik, Küçük Boğaz, Hasan Çavuş, Telek, Karakale, Burcalı, Gülyüzü, Okçuoğlu, Güvercin, Değirmenköprü, Söğütlü, Taşdere, Polat, Carcı, Bacıoğlu, Bardaklı, Kakaç, Tepe Köyü muhtarları da Yasin Aşkın Yıldırım'a destek ve çözüm arayışlarından dolayı teşekkür ettiler.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim [email protected] Faks : 04742124751