• BIST 100.873
 • Altın 216,970
 • Dolar 5,2731
 • Euro 5,9805
 • Kars -9 °C
 • Ardahan -15 °C
 • Iğdır 3 °C

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ

Çetin KOÇYİĞİT

Kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmak yolunda verdiği EMEK VE EŞİTLİK savaşının temsili başlangıcı 8 Mart 1857 yılında ABD’nin New York kentinde başladı. Konfeksiyon ve tekstil fabrikalarında çalışan 40 bin işçinin insanlık dışı çalışma koşullarına ve düşük ücrete karşı başlattığı grev, polisin saldırısıyla kanlı bitti. Saldırı sırasında çıkan yangında çoğu kadın 129 işçi yanarak ve ezilerek can verdi. İşçilerin cenaze törenine 100 bini aşkın kişi katıldı. 

1910 yılında Danimarka’nın Kopenhag kentinde toplanan 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında, Almanya Sosyal Demokrat Parti önderlerinden Clara Zetkin, bu yangında yaşamını yitiren 129 kadın işçi anısına 8 Mart gününün Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmasını önerdi. Kadın hakları hareketini, özellikle oy hakkıyla onurlandırmayı amaçlayan “Kadınlar Günü” önerisi oy birliği ile kabul edildi. 

2. Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş yıllarında adeta yok olmaya yüz tutan kadın hareketi, 1960’ların sonunda tekrar canlandı. BM’nin 1975 yılını kadın yılı olarak ilan etmesi ve bunu takiben 1975-1985 arasının kadınların on yılı olarak açıklanması harekete gönül verenleri yüreklendirdi. 

1977’de UNESCO’nun 8 Mart’ı Dünya Kadınlar Günü olarak açıklamasından bu yana dünyanın her yerinde Kadınlar Günü olarak kutlanıyor. 8 Mart sadece kadınları hatırlamaya değil, kadın hakları, kadın-erkek eşitsizliği ve kadına karşı şiddet ve Töre cinayetleri gibi sorunların da tartışılmasına ortam hazırlıyor. Gün, tüm dünyada kadınların yüzyıldır yürüttüğü özgürleşme mücadelesinin anıldığı ve kadınların güncel sorunlarını taleplerini ifade edebildiği bir gün olarak ta kutlanıyor. 

DİSK’e bağlı Genel-iş  sendikasının verilerine göre Dünya’da,

- Mültecilerin yüzde 80’ini kadınlar oluşturuyor,

- Her 3 kadından biri şiddete, her 5 kadından biri tecavüze uğruyor,

-  Yoksulluk giderek ‘kadınlaşıyor’, yeryüzünde mutlak yoksulluk sınırındaki 1.5 milyar kişinin yüzde 70’ini kadınlar oluşturuyor,

- İşlerin yüzde 60’ını  yapan kadınlar, toplam gelirin yüzde 10’una, dünya üzerindeki mal varlığının ise yüzde 1’ine sahipler.

- Toplumların fakirliğini, sorunlarını, ve çaresizliklerini dünya kadınları omuzluyor.

Türkiye’de ise;

- Türkiye’de her gün 3 kadın çeşitli gerekçelerle öldürülüyor; son 7 yılda kadın cinayetleri %1400 artmış, bu artış ekonomik olarak pasta paylaşımının bozulma oranına bağlı olarak artış gösteriyor.

- 81 ilde toplam sadece 65 sığınma evi var, olması gereken sayı ise 3800,

- Okur yazar olmayan yaklaşık 7.5 milyon nüfusun 6 milyonunu kız çocukları ve kadınlar oluşturuyor,

- Her 4 kadından biri okuma yazma bilmiyor. Kadınların sadece yüzde 3.9’u yüksek okul mezunu,

- Nüfusun yarısı kadın olmasına karşın TBMM’de kadınların temsil oranı yüzde 8.7 (48 kadın milletvekili); yerel yönetimlerde kadın temsil oranı ise binde 5,

- Kadınların geliri, erkeklerin gelirinden yüzde 40 daha az,

- Kadınların istihdama katılım oranı sadece % 29, işizlik oranı ise % 17’lerde.

- Kadınların % 65’i hiçbir sosyal güvenceye sahip değil, 

Ülkemiz de yine son günlerinin değişmez gazete haberlerinin başında kadınlara yönelik şiddet haberleri gelmektedir.

Kimi sokak ortasında öldürülüyor,

kimi eski eşinden dolayı  şiddet görüyor,

kimi töre cinayetlerine kurban ediliyor,

kimi işyerinde tacize uğruyor,

kimi herhangi bir tenhada insan müsveddelerinin tecavüzüne,

kimi ailesinin her hangi bir ferdinin gadrine…uğruyor. 

Neresinden bakarsanız bakın sistem kadını aşağılayan, ikincil plana iten bir sistemdir ve giderekte bu kadını ikincil konuma iten bir sistematik gelişmenin olduğunu göstermektedir. 

Kadının kurtuluşu, kadınlarımızın kendi sorunlarına sahip çıkmaları ve geçmişte Clara Zetkin gibi öncülerinin verdiği mücadeleyi geliştirmek ve daha da yukarıya çıkarmalarından geçer. 
 

Son söz “Soframızdaki yeri hala öküzümüzden sonra geliyor”.

Tüm kadınlarımızın “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü” kutluyorum.  

                                                              Çetin KOÇYİĞİT

 • Yorumlar 1
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751