• BIST 3.041,24
 • Altın 1020.705
 • Dolar 18.0991
 • Euro 18.2689
 • Kars 22 °C
 • Ardahan 21 °C
 • Iğdır 30 °C

Bu halk doğruları kimden öğrenecek?

Prof.Yavuz ÖZTÜRKLER

 

Eskiden medyumlar tartışırdı kamuoyu önünde şimdi Profesörler tartışmaya başladı.

Ama bilimde tartışma farklıdır. Bilimsel tartışma ortamları laboratuarlar, sempozyumlar, kongreler, şuralar ve paneller gibi ortamlardır. Medya değildir. Bilim adamları kamuoyuna ancak kesinleşmiş bilgileri sunarlar. Bu bilgiler ise kişiye özgü bilgiler değildir, bilimin üzerinde mutabık kaldığı, gözlem ve deneyler sonucu ortaya çıkan önemli sonuçlardır. Bu sonuçlar birçok fedakarlık, emek ve çaba sonucu ortaya çıkarlar.

Felsefe yapacaksanız başka… Ortaya attığınız şey hipotezdir, tezdir, antitezdir yada önermedir. Tartıştıkça tartışırsınız. Bu iyi bir durumdur. Ancak bilimsel statülerinizle, “bilgi” haline gelmiş doğrulanmış tezleri yada bilimsel sonuçları tartışacağınız yer kamuoyunun önü olamaz. Bu tartışmalar uluorta olamaz.

Din bilgini Profesörlerimiz tartışırlar, birinin dediği diğerinin karşıtıdır. Ateşli tartışmalar yapılır ve kafalar çatallaştırılır. Çünkü toplum o konu hakkında Profesörler kadar bilemezler. Bu yüzden kafalarda bir sonuç belirmez, tam tersine karıştıkça karışır. Toplum ikiye ayrılır.

Her deprem sonrası asabi deprem Profesörleri çıkar tartıştıkça tartışırlar, insanların acıları dinmeden yeni tartışmalar başlar. Tartışmaya spikerler bile karışır. Fay hattı üzerinde anlaşamazlar. Biri hayalet fay derken bir diğeri başka şekilde değerlendirir. Hararetli deprem tartışmaları uzar gider kafalar yine karışır. Depremin ardından konuşulması gereken asıl konular gözden kaçar mesele sulanır gider.

“ Domuz gribinde aşı yapılsın mı yapılmasın mı?” Tartışması bir yıl kafaları karıştırdı. Birleri “yaptır” derken birileri yaptırma dedi. Sadece bizim değil dünyanın kafası karıştı.

Şimdi de kolesterol tartışması çıktı. Uzun yıllardır herkesin ilgisini çeken, binlerce insanın muzdarip olduğu kolesterol ile ilgili olarak Profesörler arasında tartışma başladı. Bir grup profesör kolesterol ilaçlarının faydasız olduğunu iddia ederken bir diğer grup şiddetle karşı çıkıyor. Tartışmaya ne hacet. İşte üniversiteler orada, literatürler orada, laboratuarlar orada ve Profesörler orada. Bu sanal bir durum değil ki üzerinde bu kadar tartışılsın.

Neler oluyor? Anlamak mümkün değildir.

2x2 =4 eder. Ama bu tartışmalara bakıldığında 2x2=5 bile değil…

Bu halk doğruları kimden öğrenecek? 03.12.2011

Prof.Dr.Yavuz ÖZTÜRKLER

Kars-Ardahan-Iğdır Veteriner Hekimleri Odası Başkanı

 • Yorumlar 1
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim [email protected] Faks : 04742124751