• BIST 106.474
  • Altın 151,840
  • Dolar 3,6440
  • Euro 4,3033
  • Kars 0 °C
  • Ardahan 0 °C
  • Iğdır 6 °C

Doğum İzni

SMMM Güven Akbaba

5510 Sayılı Sosyal Sigortalar Kanuna göre doğum izni 16 hafta olup bunun ilk 8 haftası doğumdan önce son 8 haftası ise doğumdan sonra olmak üzere 16 haftadır . Ancak bazen bu 18 hafta olabiliyor. Hamile bir kadın doğum izninden yararlanabilmesi için sosyal güvenlik kurumunun anlaştığı devlet hastanesi veya özel bir hastaneden bu raporu alabilir. Hamile bir kadın doğumuna 3 hafta kalaya kadar çalışabilir. Ancak çalışması için devlet ya da özel bir hastaneden çalışabilir raporu alması gerekir,aksi takdirde çalışması yasal değildir. Hamile bir kadın doğumdan önce kullanmadığı izin sürelerini doğumdan sonra kullanabilir yasa bunu böle öngörmüş.

Gelelim doğum izninden yaranabilmek için gereken koşullar için doğumdan önceki bir yılda (yani doğumdan önceki günlerde) en az 90 gün sigorta priminizin bulunması gerekir. Bu kanundan 4 a( Sgk alılar) ve 4 b ( Bağkurlular) liler yararlanabiliyor. Devlet memurları bu kanundan yararlanamıyor (nedeni ise doğum iznine ayrılan kadın zaten devletten maaşını alıyor)

Burada en çarpıcı durum bazı kadınlarımıza ücretsiz izin verilmesi. Bakın ; geçici iş göremezlik farklıdır ücretsiz izin farklıdır. Geçici iş göremezlik raporu sosyal güvenlik kurumunun anlaştığı bir hastaneden almak zorundasınız ve o sırada sigortalı olmak zorundasınız ki bu hakdan yararlana bilmeniz için. Geçici iş göremezlik raporu aldığınız takdirde devlet size belirli bir ücret öder ancak ücretsiz izinde herhangi bir hakkınız olmaz zaten ücretsiz izin olduğundan dolayı herhangi bir ücrete tabi olmadığınızdan dolayı bu arada sigorta priminizde ödenmemiş sayılır. Bu süreler işçinin çalışma süresi olarak dikkate alınmaz.

Ücretsiz izin çoğunlukla 16 hafta sürenin dolmasından sonra doğum yapan kadının yazılı olarak dilekçe ile işverene müracaatı ile olur tek taraflı asla olmaz. İşveren veya işçi kendi insiyatifine göre asla haraket edemezler. İşveren işçiye en fazla 6 ay ücretsiz izin hakkı verir.

Doğum izni parası alabilmek için sosyal güvenlik kurumun anlaştığı bir devlet hastanesinden doğum raporu alınması gerekir. Alınan rapor ile bulunduğunuz il veya ilçenin sosyal güvenlik kurumuna başvuru yapmanız gerekir. Doğum izni ücretinin hesaplanışı son 3 ayda alınan brüt maaşların toplamın 90 güne bölünmesinde çıkan günlük ücretin 2/3 sidir.

YARARLANINLAN KAYNAKLAR: 1-SOSYAL SİGORTALAR KANUNU.

Bu yazı toplam 1345 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751