• BIST 2.750,49
 • Altın 1022.045
 • Dolar 17.9305
 • Euro 18.2235
 • Kars 14 °C
 • Ardahan 11 °C
 • Iğdır 23 °C

Havada İthalat Kokusu mu Var?...

Prof.Yavuz ÖZTÜRKLER

Kurban bayramı yaklaştıkça hayvan fiyatlarında bir yükseliş başladı.

Öyle açıklamalar yapılıyor ki, sanki yaygara yapılıyor hissine kapılıyorsunuz.

1 kg etin yılbaşında 50 TL’ye çıkacağını söyleyenler var…

Hayvan fiyatları, özellikle koyun fiyatları aldı başını gidiyor…Bu durum hem iyi hem kötü.

Görünüşte iyidir..Çünkü üreticinin emeği para ettikçe hayvancılığa verilen önem artmaktadır ve üreticinin yaşam standardı yükselmektedir.

Kötüdür…Çünkü eğer piyasaya kısa vadede müdahale edilip dengeye gelmesi sağlanmazsa bu defa hayvan ticaretinde duraklama başlayabilir.

Bu dalgalı hayvan piyasasının en önemli sebebi ülkemizde hala sağlıklı bir hayvan piyasasının kurulmayışı, ve borsa sisteminin gerektiği gibi işlemeyişidir. Hayvan piyasası ve borsası, hayvan yetiştiriciliği gibi  hala geleneksel yöntemlerle sürdürülmektedir.

Diğer önemli hususlardan biri ise hayvan hareketlerinin iyi takip edilmeyişi, istatistiklerin gerektiği gibi tutulmayışıdır. Diğer taraftan ithalat-ihracat dengelerinin iyi kurulmaması da bu fiyat dalgalanmalarına sebep olmaktadır.

Örneğin, geçen aylarda çeşitli kaynaklardan Avrupa’da küçük baş kırmızı et açığı arttı diye haberler yayınlandı. Bu doğal olarak ülkemizdeki et fiyatlarını da etkiledi.

Öte yandan odamızdan birkaç yıldır yapılan uyarılar, koyunculuğumuzun canlanması yönünde idi. Buna benzer uyarılar çeşitli kurumlar ve meslek örgütlerinden defalarca yapıldı.

Özellikle ilimizde koyunculuk yok denecek kadar azaldı…Dolayısıyla bu istikrarsız piyasadan ilimiz daha da olumsuz etkilenebilir.

Her geçen gün hayvan piyasasındaki değişimleri ve dalgalanmaları önceden tahmin etmek zorlaşmaktadır.Bu gidişat kimlerin işine yarar? Kuşkusuz ithalatçıların ve aracıların…

Belki Kurban Bayramı  rüzgarıyla kısa vadede üreticilerin yüzü gülebilir,ancak kısa süren bir baharın ardından yine rüzgar ters yönde esecektir.Çünkü Kurban bayramında yaklaşık 2 milyona yakın küçükbaş hayvan kesileceği için zaten az olan koyun sayısı iyice azalacak ve bu durum gündeme ithalatı mutlaka getirecektir.

Kısaca, bilinçsiz hayvan politikaları, üretim-tüketim dengesizliği, hayvan piyasasının serbest piyasa ekonomisinin koşullarına insafsızca terkedilmiş olması gelecek yıllarda bu fiyat istikrarsızlığını daha da körükleyecektir.

Devletin sürekli müdahalesi ve desteği  olmadan  hayvancılık piyasasındaki bu dalgalanmalar sürer gider..Üretici kazanmış gibi görünse de hep yerinde sayar….31.10.2009

Prof.Dr.Yavuz ÖZTÜRKLER

Kars Ardahan Iğdır VHO Başkanı

 • Yorumlar 3
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim [email protected] Faks : 04742124751