• BIST 100.873
 • Altın 216,970
 • Dolar 5,2731
 • Euro 5,9805
 • Kars -9 °C
 • Ardahan -15 °C
 • Iğdır 3 °C

“KAĞITTAN KAPLAN”

Çetin KOÇYİĞİT

Kaç gündür basından takip ediyoruz, CHP Genel Başkan Yardımcısı sayın Süheyl BATUM’un Zonguldak ADD’yi ziyareti sırasında yaptığı  konuşmadan cımbızlanarak kamuoyu gündemine sokulan, TSK için “Kağıttan Kaplan” sözleri gerek siyaset gerekse basın mensupları tarafından büyük bir hezeyanla karşılandı. Deyim yerindeyse BATUM’a iyice yüklendiler. 
 

Ama bu sayın zevat şimdi büyük bir hezeyanla savunduğu TSK’ne çok değil kısa bir süre önce bakın nasıl saldırıyorlardı. ODA TV’nin yazarlarından aktarayım. 
 

1.   “Asker; Camiye bomba atmak, kendi uçağımızı düşürüp bunu Yunanistan'ın üstüne atarak savaş çıkarmak, PKK'nın  çarpışmayı sürdürebilmesi için gene kendi uçağımızı  düşürerek engellemek, cephanesi biten PKK militanlarına iki kamyon mermi göndermek gibi SAPIK işlere kalkışmayacak… Vatana ihanet etmeyecek…” (Engin ARDIÇ, 27 Ağustos 2010,Sabah Gazetesi) 
 

2.   Geçmişte bu ülkenin en ileri kurumu orduydu, bugün ise en geri, en ilkel ve en kaba kurumu ordudur.Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin vatanı ve milleti ile bölünmez bütünlüğüne karşı, bugüne kadar ortaya çıkartılmış en ciddi tehdidin Türk Silahlı Kuvvetleri'nin içinden geldiğini gösteriyor… Türkiye'nin birliğini, halkın hukukunu, devletin bekasını koruyabilmek için bu "kurumsal yapı"ya son vermemiz ve yeni bir ordu kurmamız lâzım… Bizim bir Nizam-ı Cedit ordusuna ihtiyacımız var…” (Mümtazer TÜRKÖNE “Vesayet ve Demokrasi” konulu Abant Platformu ve Zaman Gazetesi, 29 Ekim 2009,11 TEMMUZ 2010) 
 

3.   “Katilleri yakalamakla yükümlü bir örgütün (yani TSK)içine katiller sızmış… Balyoz İddianamesi’ne göre “katil doğanlar” devlet içine yuvalanmışlar... Çakma Askeri Cumhuriyeti toptan AB standartlarında demokratik bir cumhuriyet’e dönüştürmeden her şey boş” (Mehmet ALTAN, Star Gazetesi, 17 HAZİRAN 2010 ) 
 

4.   “PKK, orduyu, eski zaman argosuyla söylersek, KÜLLÜM ediyor.Öyle bir mangayı falan pusuya düşürmüyor… En seçkin birlikler denen komando tugayına saldırıyor… Ordu, PKK’nın peşinde değil, PKK ordunun peşinde gibi bir görüntü var… PKK orduyu hallaç pamuğu gibi atıyor… Bu ordu, ordu değil.” (Ahmet ALTAN, 22 TEMMUZ 2010, Taraf Gazetesi) 
 

5.   “Türkiye’de son günlerde bölgesel demokratik özerklik talepleri dile getiriliyor.Darbeci paşalara karşı çok uysal ve anlayışlı savcılarımız demokratik özerklik talepleri karşısında hemen aslan kesiliyorlar…” (Eser KARAKAŞ, Star Gazetesi, “Lozan’ı Herkese Uygulamak” konulu yazısı) 
 

6.   “Askeri okullarda Marksist, Leninist, ateist, mason ideoloji ve kültürü  egemen kılınmaya çalışılıyor... Bugün TSK’nin en büyük sıkıntısı dinden tecrit edilmiş bir eğitim sistemi… Askeri eğitim doktrini Dinden uzak durmayı öğretiyor… Askerlik yaşam tarzı olarak görülüyor. Bu bir bakıma askerliğin din olarak görüldüğü algısını oluşturuyor… İlk günden itibaren dinden uzak durulması gerektiği telkin ediliyor... Öğrencilik yıllarında alkol kullanımı kesinlikle tavsiye edilen, olmazsa olmaz olarak sunulmaya çalışılan bir konu.” (Haber Vaktim Editörü, 13 TEMMUZ 2010) 
 

7.    Bir Türk subayı, emir almadan böyle bir işe kalkışmaz. Suç işleyip sonra da kendi kendini ihbar etmez. Neden kendini suçlu duruma düşürsün? Daha ötesi, bir tek subayın terfi alamadığı için kâğıttan kaplan gibi yere serebileceği bir orduyla, bu kadar çaresiz bir ordu ile ülke savunulur mu? Bu orduyu tasfiye edelim.( Mümtazer TÜRKÖNE, Zaman Gazetesi,) 
 

Bu sadece birkaç  örnek, bunları söyleyenler yazanlar hakkında ne bir savcı  dava açtı ne sayın büyüklerimiz suç duyurusunda bulundu nede sayın muhalefet partileri şuursuz demedi. 
 

Peki Süheyl BATUM ile aynı gün başka bir şehirde TSK hakkında açıklama yapan sayın ömer ÇELİK’in söylediklerini neden kınamadı bu zevat? Ya da basın neden görmezden gelip es geçti? 
 

Oysa TSK’nın açıklamasında sadece Süheyl BATUM’a değil Ömer ÇELİK’e de eleştiri vardı. 
 

Yoksa amaç  bağcıyı mı dövmekti… 
 

*: Kağıttan Kaplan deyimi Çinlilere ait bir deyim olup ilk kez Mao Tse-tung (Mao ZEDUNG) tarafından SSCB için kullanılmıştır.

 • Yorumlar 6
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751