• BIST 100.799
 • Altın 217,151
 • Dolar 5,2783
 • Euro 5,9966
 • Kars -9 °C
 • Ardahan -15 °C
 • Iğdır 3 °C

KÜRESEL HAYDUTLAR VE İŞBİRLİKÇİ DİKTATÖRLER

Çetin KOÇYİĞİT

 

Küresel emperyalist haydutlar sonunda Libya’yı bombaladılar. 48 saattir Libya halkı  ve Libya vatanı bombardıman altında. Şimdiden ölen sivillerin sayısının 4-5 bin dolaylarında olduğu haberleri geliyor. Peki neyin uğruna bu ölümler? 

 1. Petrol İhraç  Eden Ülkeler (OPEC) üyesi olan Libya Afrika’daki bilinen en büyük petrol rezervine sahip olan ülke. Libya’nın 44 milyar varil petrolü ve 15 trilyon 291 milyar metreküp doğalgaz rezervi var ve buda küresel haydutların ağzını sulandırıyor.

 
 

 1. 2009 yılı  verilerine göre Libya’nın petrol ihracatını oluşturan ülkeler ise şöyle; İtalya %32, Almanya %14, Fransa %10, geri kalan Avrupa ülkeleri %10, Çin %10, ABD %5 ve diğer ülkeler %7’dir.  Bu gün Libya’ya saldıran ve saldırı kararı veren ülkelere bir bakalım; Fransa, Almanya, İtalya, ABD, Danimarka, Kanada. BM’de karar çıkarılırken susanlar ise Çin ve Rusya. Ne tesadüf değil mi?

 

Örneğin Tunus ve Mısır’da duruma müdahalede tereddüt eden bu küresel haydutların söz konusu Libya olunca nedense müdahale etmede aceleci davranmalarını yukarıda ki 2. maddeyle açıklayabilir miyiz? 

Örneğin Bahreyn de Şii halkın demokrasi istemleri Suudi Arabistan ve Katar askerlerinin yardımıyla ölümler pahasına bastırılırken bu küresel haydutlar neden seslerini çıkarmazlar. Acaba ABD deniz üslerinin bu ülkede olmasının etkisi ne kadardır bu aymazlıkta? 

Yukarıda saydıklarımız maalesef bir sürü suçsuz günahsız insanın ölümü için küresel haydutlarca belirlenen meşruiyet ölçütüdür. Peki bir ülkeye yedi düvelle birlikte  saldırmanın meşruiyeti olur mu? Ya da bu meşruiyet kabul edilir mi? 

Ya bu küresel haydutların saldırılarını alkışlayan insanlara ne demeli? Bu sözde aydınlar(!) Vietnam’ı, Kore’yi, Kamboçya’yı, Küba’yı, Afganistan’ı, Irak’ı ve demokrasi götürülme numarasıyla bu ülkelerde küresel haydutlar tarafından katledilen milyonlarca insanı ne çabuk unuttular. Daha dün Irak’ta gözümüzün önünde 1,5 milyon insanı bu haydutlar katletmedi mi? 800 bin kadına bu haydutlar tecavüz etmedi mi? Peki sormayalım mı bu aydıncıklara nerede sizlerin aydın namusunuz? 

Soralım ve yanıtını da hemen verelim. Bu aydıncıkların ataları  1915’te bu topraklar yedi düvel tarafından işgal edilirken de küresel haydutlardan yana tavır koymuşlar ve onların kucağına oturmuşlardı. 

Gelelim bu bahtsız ülkelerin işbirlikçi diktatörlerine. Halkına zulmeden, ülkenin gelir kaynaklarını halkıyla değil de küresel haydutlarla paylaşan, çıkarları ters düşünce de bir birlerini yok etmeye çalışan diktatörler de şunu iyi bilmelidirler ki susturduğunuz, bastırdığınız ve korku cenderesine sokarak soyup soğana çevirdiğiniz bu halklar yakında size bu haydutlardan daha büyük bir tokat indireceklerdir. 

Ortadoğu, Afrika, Asya halklarını ezen küresel haydutlara ve işbirlikçi diktatörlere karşı bu ülkelerin halkları yanında yer alalım. Bu hem aydın olmanın ama öncelikle de insan olmanın ön koşuludur.

                                                              Çetin KOÇYİĞİT  

 • Yorumlar 3
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751