• BIST 100.873
 • Altın 216,970
 • Dolar 5,2731
 • Euro 5,9805
 • Kars -9 °C
 • Ardahan -15 °C
 • Iğdır 3 °C

KUZEY AFRİKA VE ORTADOĞU DEVRİMLERİ(!)

Çetin KOÇYİĞİT

Son ayların bütün dünya için değişmez ve vazgeçilmez konularının en başında Kuzey Afrika ve bazı Ortadoğu ülkelerinde meydana gelen halk hareketleri gelmektedir. Kimisinin Devrim(!), kimisinin isyan, kimisinin ise Amerikancı hareketlenmeler olarak yorumladığı bu olaylar ve bu olaylar sonucunda amaçlanan nedir peki? 

Burada temel hedeflerden bir tanesi ve en önemlisi küresel emperyalist güçlerin enerji kaynaklarına (petrol, doğal gaz vs.) yakın olmak ve onları  kontrol etmek istemeleri. 

Küresel kapitalist sistemin bu ülkelerde kökleştirilmesinin kendi emperyalist çıkarları  açısından olmazsa olmaz bir hala gelmesi. 

Küresel emperyalist güçlerle sıkı ittifak halinde olan ancak kendi halkları  nezdinde prestij kaybına uğramış olan diktatörleri ( Binali, Mübarek, Kral Abdullah, Salih) işbaşından uzaklaştırarak olası gerçek halk ayaklanması ve devrimleri önlemek. 

Ülkelerde meydanlarda toplanan ve silahsız olan halka hiçbir şekilde işbirlikçi diktatörler tarafından (küçük istisnalar hariç) şiddet kullanılmaması ama örneğin emperyalist güçlerle ittifak halinde olmayan (Libya, İran) ülkelerde ise ayaklandırılanların bu güçler tarafından silahlandırılması ve desteklenmesi. 

Bu ayaklanmaların demokrasi ve insan hakları uğruna yapıldığına dünya kamuoyunu inandırmaya çabalamaları. Tam tersi durumlarda ise Libya’da olduğu gibi muhalefeti silahlandırarak diktatörü alaşağı etmeye uğraşmaları ve eğer diktatör bu yollarla indirilemiyorsa o ülkeye yanaşma ülkelerle birlikte Irak’ta olduğu gibi demokrasinin götürülmesi(!). 

Ülkelerin içinde yaşayan etnik ve diğer ayrıştırıcı unsurlar kullanılarak bölünmesi ve bu bölünmeden türeyen yeni işbirlikçi diktatörlerin yaratılmasını sağlamaktır. 

Kısacası  bu coğrafyalarda olagelen olayları kimi zaman direkt olarak çıkaran, kimi zaman çıkarılmış olaylara kendi çıkarları açısından müdahale eden ve olası gerçek halk devrimlerini kendi çıkarlarına uygun gelecek şekilde manupüle eden hep ama hep küresel emperyelist güçlerdir. 

Bu anlamda bakıldığında ise bu ülkelerdeki gerçek demokratlar ve halktan yana güçler gerçek devrimlerin ön şartı olan sınıfsal mücadeleyi merkezine alan bir anlayışla ortak hareket ederek Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın gerçek halk devrimlerini yaratabileceklerdir. 
 

Çetin KOÇYİĞİT

 • Yorumlar 1
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751