• BIST 100.873
 • Altın 216,970
 • Dolar 5,2731
 • Euro 5,9805
 • Kars -9 °C
 • Ardahan -15 °C
 • Iğdır 3 °C

SÖYLEYECEK SÖZÜMÜZ VAR

Çetin KOÇYİĞİT

23 Şubat 2011 tarihli Çağdaş Kars Haber Gazetesinde Av. Veysel UÇUM’un Yeni  Anayasa Platformu başlığıyla yayınlanan ve şahsımı  da hedef alan yazısına yanıtımdır.  
 

Sayın Uçum yazdığınız yazının neresini düzelteyim bilemiyorum. Baştan sona yanlışlar, soru işaretleri ve yalanlardan oluşuyor. Sanıyorum Kars’ta yediğiniz tokadın etkisiyle alel acele yazmışsınız.Yinede elimden geldiğince tek tek sıralayacağım. Yazınızı üç bölüme ayırdım; yanlışlar, soru işaretleri ve yalanlar.  
 

Öncelikle belirtmem gereken bir konu daha var. İsminizin önünde bir hukukçu(!) ünvanı var. Ama bir hukukçunun yapmaması gereken, duyumlardan yola çıkarak yani elinizde hiçbir belge olmadan ya da en basitinden kaleminizden çıkanları teyit etmeden bir takım olumsuz yargılara varmak ve bu yargıları da kamuyla paylaşmak gibi hukukun en temel ilkelerinden birine uymamanızı neyle adlandıracağımı da halkımızın takdirine bırakıyorum.

 

YANLIŞLAR: 
 

YANLIŞ  1 – Demokratik ülkeler de Anayasa toplum tarafından yapılır demişsiniz.

Sanırım  ileri demokrasilerden bahsediyorsunuz. Yani yazınızda nostaljik bir biçimde değindiğiniz eski fikirlerinizin Anayasasını değil. Yok eğer onu kastediyorum diyorsanız size Server TANİLLİ’nin Anayasa Hukukuna Giriş kitabını şiddetle tavsiye ederim. 
 

YANLIŞ  2  - Bizde Anayasalar olağan üstü koşullarda üstün(?) kurullar tarafından hazırlanmıştır demişsiniz.

Acaba hangi ülkelerde Anayasalar olağan koşullarda ve halk tarafından hazırlanmıştır belirtmemişsiniz. Yine aynı kitabı tavsiye edeceğim. 
 

YANLIŞ 3 – 1961 ve 1982 Anayasalarını aynı kefeye koymuşsunuz.

1924 Anayasası tek parti döneminde hazırlanan ama çok partili rejime geçişte ve sonrasında oldukça büyük sıkıntılar yaratmış ve neredeyse tek parti diktasına yol açar bir konuma düşmüştür. Yargı, yürütme ve yasama organlarının ayrılığı ilkesi 1961 Anayasasıyla getirilmiştir.

1982 Anayasası  ise var olan planlı karma ekonomik sistemi tamamen  küresel kapitalist sistemin içine eklemlemek için ve küresel güçlerin müdahalesiyle yaptırılmıştır. 
 

YANLIŞ  4 – Bu gün halkın Anayasasını yapmak için önümüzde bir tarihi fırsat olduğunu yazmışsınız.

Bunu söylediğinizde kendinizi hangi ülkede hayal ettiniz hiç bilemiyorum. 
 

SORU İŞARETLERİ: 
 

SORU 1- Belirttiğiniz tarihi fırsatla birlikte kurmuş olduğunuz YAP’ın fikirsel ve finansal kaynaklarının nasıl sağlandığına ilişkin soru orta yerde kalmıştır. 
 

SORU 2 – Panelistlerinizin neden hep aynı sesi çıkaran insanlardan oluştuğu da ayrıca yanıta muhtaçtır. 
 

SORU 3 – Anayasa Çalışma Grubundan söz etmişsiniz ama yine bu grubu oluşturan bileşenlerin kimler olduğu ve hangi güçlerce fikir ve finansman sağlandığına açıklık getirmemişsiniz. 
 

YALANLAR:  
 

YALAN 1 -  Yönlendirilmiş birkaç kişinin şanlı devrimci protestosuyla karşılaştık demişsiniz.

Şanlı bir protesto olduğu kesin, tam üç bin haber yapıldı bununla ilgili. Ya sizin etkinliğinizle  ilgili kaç haber çıktı? Elinizde kimlerin kimleri yönlendirdiğine ilişkin belgeniz varsa açıklamalıydınız. Eğer yoksa ve ispat edemiyorsanız(üstelik protesto metnini de okumadan) YALANCISINIZ. 
 

YALAN 2 – Protestoyu ADD il başkanı ve kardeşinin örgütlediğini belirtmişsiniz.

Ne protestonun örgütlenmesinde nede protesto sırasında ADD bulunmamıştır. Bunu metnin altındaki imzalara bakarak anlayabilirdiniz. Bakmadınız İFTİRACISINIZ. 
 

YALAN 3 – Metnin altında aslanlar gibi devrimci 78’liler derneğinin imzası olmasına rağmen şark kurnazlığı ile birilerine şirin gözükmek için onların olamayacağını belirtmiş ve bu dernekte yer alan namuslu, aydın ve omurgalı insanları zan altında bırakmış olduğunuz için KİRLİSİNİZ. 
 

YALAN 4 – Protestoyu şahsınıza karşı yapılmış bir provakasyon olarak nitelemişsiniz.

Şahsınızı ilk kez Kars’ta görüp tanıdım ve kimsenin şahsıyla da bir sorunumuz yok. Bizim sorunumuz sakat olan anlayışınızladır. Provakasyonu da kullanmanız sizin açınızdan bir talihsizlik, nedense bize netekim paşayı hatırlattı. LEKELİSİNİZ. 
 

YALAN 5 – Benim ise İP’li ve sıkı bir Perinçek’çi olduğumu belirtmişsiniz.

Hayatımın hiçbir döneminde ne ben nede ailemden herhangi bir kişi İP’li ya da Perinçek’çi olmamıştır. Biraz araştırsan bunu öğrenmen çok kolay olurdu. Ayrıca öyle olsam da gururla söylerdim. Bu söyleminizi ispat etmezseniz YALANCISINIZ, İFTİRACISINIZ, MÜFTERİSİNİZ. 
 

YALAN 6 – Yine o meşhur duyumlarınıza dayanarak salonu terk edenlerin 30 kişi olduğunu belirtmişsiniz.

Bakın siz koca avukat olmuşsunuz ama saymayı bilmiyorsunuz. Siz bilmediğiniz gibi sizi yönlendirenler de saymayı bilmiyorlar. Yazınızı  okuduktan sonra şöyle bir çalışma yaptım. Basında panelle ilgili çıkan tüm video ve fotoğrafları taradım. Salonun dolu ve boş hallerindeki kişi sayısını hesapladım. Panel başlarken salonda yaklaşık 230 kişi varmış. Protestocular çıktıktan sonra ise kalanlar yaklaşık 40 kişi. Şimdi basit bir dört işlem yapalım:

230 – 40 = 190. Görünen o ki, sizler dört işlemi de bilmiyorsunuz. 
 

BÜYÜK YALAN

Kars’ın sokaklarıyla ve kırk yıl öncenizle yaptığınız nostaljilerinize ve duygu sömürünüze  gelince; kim kimin ne zaman ve nerede ne yaptığını sorgulayamaz, yargılayamaz. Bence siz bu kahraman devrimcilik hikayelerinizi kumkapı’daki Beyaz Balina’da sık sık bir araya geldiğiniz FONLANMIŞ LİBERAL TOSUNCUKLARA ve kucağına oturduğunuz aktivist(!)lere anlatın. Tabi YERLERSE. 
 

Bu yalan yanlış söylem ve duyumlarla ne siz nede yönlendiricileriniz Kars halkının demokratik mücadele birliğini küçümseyemez. Bunu yaptığında da yanıtını halkımızdan alır. 
 

     Çetin KOÇYİĞİT

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751