• BIST 94.437
 • Altın 193,680
 • Dolar 4,7316
 • Euro 5,4729
 • Kars 20 °C
 • Ardahan 20 °C
 • Iğdır 27 °C

TORBA YASA

Çetin KOÇYİĞİT

Parlemento’nun gündemine yeni gelen ve toplumun büyük kesimlerinde büyük tartışma yaratan ve özellikle de tüm çalışanların karşı çıkması gereken bu “Torba Yasa” çalışanlar açısından neleri kapsıyor bir bakalım; 

• 18 yaşından küçük sigortalılar için prime esas aylık kazanç alt sınırı, yaşlarına uygun asgari ücret tutarına çekilecek” ifadesi, asgari ücret yaş sınırının 16′dan 18′e çıkarılması demek. Ancak bu durum tepki göreceği için bu kadar açık bir şekilde belirtilmiyor. Bu, Türkiye’de çalışan yaklaşık 250 bin gencin, geçmiş yıllara göre ortalama 85 TL daha az ücret alması anlamına geliyor. Bu düzenleme “böylece bu sigortalılar yönünden asgari ücret ile sigorta primine esas kazanç arasındaki farklılık ortadan kaldırılacak. İşveren üzerindeki prim yükü azaltılacak” şeklinde yorumlanıyor İşyerinde staj yapan öğrencilerden 18 yaşını bitirenlere asgari ücretin üçte biri oranında ücret verilecek. Bu oran daha önce asgari ücretim üçte ikisi şeklindeydi. Hükümet bu düzenleme ile staj yapan öğrencilerin üç kuruşluk asgari ücretlerine bile göz dikerek, her konuda olduğu gibi bu konuda da işverenleri koruyucu bir düzenleme yapıyor. 

• Meslek liselerinde öğrenciler son sınıfta iki gün okula, üç gün ise alanlarındaki işletmelerde staja gidiyor. Ucuz iş gücü olarak görülen gençler, işçilerin yerine kendi alanları olmayan konularda uzun saatler çalıştırılıyor. Bu düzenleme ile artık daha çok işyerinde ucuz emek sömürüsü yaşanacak. 

.Bakanlar Kurulu, 5 ve üzerinde işçi çalıştıran işyerlerini de stajyer uygulama kapsamına almaya yetkili olacak. Böylece düşük ücretli stajyer sömürüsünün yaygınlaştırılması Bakanlar Kurulu’nun kararına bağlı olacak. 

• İşsizler için kullanılması gereken İşsizlik Sigortası Fonu, “genel ekonomik, sektörel veya bölgesel kriz” bahanesiyle bir kez daha sermayeye aktarılacak. Bu düzenleme aynı zamanda önümüzdeki dönemde genel, bölgesel ya da sektörel krizlerin yaşanabileceğinin itirafı anlamına geliyor. Bugüne kadar 7 kriz paketi açıklayan ve hepsinde de çalışan nüfusun %60′ını oluşturan ücretli emekçileri değil, orta ve büyük sermayeyi korumayı amaçlayan hükümet, bu düzenleme ile patronlara bir kez daha kıyak yapıyor. 

Bugüne kadar 46 milyar TL büyüklüğe ulaşan İşsizlik Sigortası Fonu’nun sadece 3,5 milyarı işsizlere aktarıldı. Buna karşın GAP ve Karayolları gibi alanlara İşsizlik Sigortası Fonu’ndan sadece son iki yılda aktarılan miktar 8,5 milyar TL’yi buldu. 

• Turizm sektörün de fazla çalışma ücretlerinin tamamen ortadan kaldırıyor. 

• Doğum izinleri artmıyor, kullanım biçimi değişiyor. 

Erken doğum yapan kadın işçi, doğumdan önce kullanamadığı izni doğum sonrasında kullanabilecek. 8 hafta olan iznin kullanılmayan süresi yine 8 hafta olan doğum sonrası izne eklenecek. 
 
 
 
 

• Sicil yerine disiplin kavramı getirilerek cezalandırma mantığı öne çıkarılıyor. 

Kademe ilerlemesinde memurun “olumlu sicil” alması şartı  aranmayacak. 6 yılda bir verilen kademe ilerlemesinin koşulları da değiştirilerek, “olumlu sicil” yerine “disiplin cezası almamak”  koşulu getiriliyor, süre ise uzatılıyor. Buna göre, 8 yıl içinde herhangi bir disiplin cezası almayan memurlara bir kademe ilerlemesi daha verilecek. Sözleşmeli personel, sendikalı olabilecek. 

Sicil yerine “disiplin” kavramının getirilmesi, bu maddenin bir anlamda Hükümet açısından “uslu durmayan, onun işaret ettiği sendikaya üye olmayan, hakkına sahip çıkan kamu emekçilerini cezalandırma” mantığı ile hazırlandığını gösteriyor. 

• 4-C Statüsü yaygınlaştırılmak isteniyor. 

• Vali ve kaymakam üst disiplin amiri oluyor. 

Disiplin cezası  vermeye yetkili disiplin amirleri; yürütülen hizmetin özellikleri ve çalışma şartları dikkate alınarak genel yönetmelikte belirtilen esas ve usuller çerçevesinde, kurumlarınca tayin ve tespit edilen amirler olacak. Valiler illerde, kaymakamlar ilçe sınırları dâhilindeki kamu kurum ve kuruluşlarının taşra teşkilatında görev yapan her düzey personelin üst disiplin amiri olacak. 

• “ÖDÜNÇ MEMURLUK” Üzerinden sürgünler yasal hale getiriliyor. 

Tasarıda, “memurların, kamu yararı ve hizmet gerekleri sebebiyle ihtiyaç  duyulması halinde kurumlarınca Devlet Personel Başkanlığının uygun görüşü alınarak diğer kamu kurum ve kuruluşlarında 6 aya kadar geçici süreli olarak görevlendirilebileceğine” ilişkin düzenleme yapılmış.” 

Bu arada DİSK, KESK, TMMOB ve TTB 31 Ocak pazartesi günü 81 ilden Ankara’ya yürüyüş başlatacaklarını, 3 Şubat perşembe günü(bu gün) de TBMM etrafında zincir oluşturarak “Torba yasayı” protesto edeceklerini söylediler. 

Ancak dün Ankara Valiliğinin yaptığı açıklamayla protestocu sendika ve sivil toplum örgütlerinin Ankara’ya girişleri yasaklandı. 

“İLERİ DEMOKRASİ” mize bu karar yakışmadı ama... 

     Çetin KOÇYİĞİT

Bu yazı toplam 2288 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 6
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751