• BIST 93.784
 • Altın 189,111
 • Dolar 4,7813
 • Euro 5,5995
 • Kars 28 °C
 • Ardahan 25 °C
 • Iğdır 36 °C

TUNUS DEVRİMİ…!!!

Çetin KOÇYİĞİT

Son günlerin en popüler konularından biri de sanırım Tunus’taki devrim (!). TV. kanallarında sürekli boy gösteren liberal (!), muhafazakar ve İslamcı aydınlar (!) Tunus’ta yaşanan olayların devrim olduğunu ve bu devrimin bazı Kuzey Afrika ülkelerini ve hatta daha da ileri giderek bazı küçük Avrupa ülkeleriyle, Kafkasya’nın bazı ülkelerini de etkileyeceğini ifade etmeye başladılar.

 

Ardından baktık ki, gerçekten de Cezayir, Mısır, Arnavutluk gibi ülkelerde ufak tefek hareketlenmeler meydana gelmeye başladı. Ama bütün bu ülkelerde özellikle de Tunus’ta olup bitenler devrim miydi?

Devrim:

1.Kurulu bir hükümetin veya politik sistemin zorla ve tamamen yıkılması;

2. Toplumsal yapıda aniden meydana gelen, genellikle şiddetle yaratılan, radikal ve yaygın değişiklik;

3. Herhangi bir şeyde meydana gelen bütünsel ve bariz değişiklik;(bakınız google.com/devrim nedir?)

 Bakalım bizim aklı evvel aydınlarımızın (!) söyledikleriyle devrim tanımı uyuşuyor mu?

 

Tunus’ta kurulu olan düzende öyle zorla veya kökten değişim gibi bir durum söz konusu değil. Çünkü kaçan başkanın ekibinin büyük bir bölümü hâlâ işbaşında ve bu ekip yeni hükümet kurma çalışmalarına katılıyor.

 

Tunus ordusu ve polisi ayaklanmalara öyle aman aman bir müdahalede bulunmadı (!). Bizde olsa bu tablo nasıl olurdu bir düşünün.

 

Tunus toplumunu ileriye doğru evirecek herhangi bir oluşuma ve girişime -kaostan başka-

 pek rastlamak mümkün görünmüyor. Bütünsel bir değişiklik ise hiç mi hiç yok. En azından şimdilik…

 

Demek ki, çok değerli liberal, muhafazakar ve İslamcı aydınlarımızın (!) söylediklerinin tersine Tunus’ta olanların bir devrim olmadığı kesin. Ama diyeceksiniz ki peki bu hareketliliklerin sebebi nedir?

 

Söyleyeyim: Tunus’ta olanlar, ABD’nin genişletilmiş Ortadoğu projesi kapsamında Kuzey Afrika, Kafkasya ve Balkanlarda yaptığı ve yapmaya da devam edeceği operasyonların bir yansımasıdır. Ayrıntısını ilerleyen zamanlarda ifade edeceğim bir konuya değinmek istiyorum: ABD eski dışişleri bakanı  Condoleezza RİCE’ın da belirttiği gibi “Batıda Fas, doğuda Moğolistan, kuzeyde Çeçenistan, güneyde Yemen'e kadar uzanan bir coğrafyada yer alan ülkelere yönelik siyasi, hukuki, bilgi/eğitim, ekonomi, sosyal ve güvenlik boyutlarını içeren kapsamlı bir "İslam coğrafyası" dönüşüm stratejisi mevcut olup, bu alanlarda uzun vadeli bir değişim hedeflenmektedir.” Hatta RİCE bu bağlamda içinde Türkiye’nin de bulunduğu 24 ülkenin haritalarında ve yapılarında değişiklik yapacaklarını ifade etmiştir.

 

 

Çetin KOÇYİĞİT

Bu yazı toplam 2213 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 12
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751