• BIST 2.980,00
 • Altın 1016.603
 • Dolar 17.9492
 • Euro 18.2533
 • Kars 25 °C
 • Ardahan 20 °C
 • Iğdır 32 °C

Veteriner Hekimleri Günü ve Hayvan Refahı

Prof.Yavuz ÖZTÜRKLER

Amsterdam Antlaşması (1997) ile hayvanların “duygulara sahip canlılar” olarak kabul edilmesinden itibaren hayvan refahı her geçen gün önem kazanmış ve 21.yüzyıla gelindiğinde vazgeçilmez bir husus olarak görülmeye başlanmıştır.

Hayvan refahı: her türlü hayvan davranışları,modern hayvan yetiştiriciliği,hayvan refahı ile ilgili yasal düzenlemeler,hayvanlarda nakil kuralları,hayvanlarda kesim öncesi ve sırasında yapılması gereken muameleler, deney hayvanlarının refahı  ve etik gibi çok önemli konuları içerir.

Veteriner Hekimlik mesleği, tüm hayvanların  hayvan refahı hizmetlerinden yararlanması  ve   insan sağlığının bulaşıcı hayvan hastalıklarından korunması   noktasında  eşsiz bir konuma sahiptir.

Veteriner Hekimler hayvandan insana bulaşan hastalıklarla mücadele ederek ve “çiftlikten sofraya” gıda güvenliğini sağlayarak insan sağlığının korunmasına katkıda bulunmaktadırlar. Bu görevin Veteriner Hekimler tarafından yeterli bir şekilde uygulanabilmesi hayvan refahı için gerekli koşulların sağlanmasına bağlıdır.

Hayvan refahını korumak insan sağlığına eşdeğer bir önem taşımaktadır. Bu farkındalığı artırma yönünde katkı sağlamaya devam etmek adına 2014 yılında, Dünya Veteriner Hekimleri Birliği ve Dünya Hayvan Hastalıkları Örgütü  “Hayvan Refahı “ konulu ödüllü etkinlikler düzenlemiştir. Her yıl Nisan ayının son cumartesi dünyada ve ülkemizde çeşitli etkinlerle kutlanan “Dünya Veteriner Hekimleri  Günü”nde bu yıl doğal olarak   “hayvan refahı” konulu etkinliklere yer verilmektedir.

Ülkemizde 2004 yılından beri hayvan refahı mevzuatı var olmasına rağmen uygulamada birtakım eksikliklerin olduğu bir gerçektir. Hayvan refahı mevzuatının yeterli ölçüde uygulanabilmesi, uygulayıcı kurumların kontrol mekanizmalarının güçlenmesine, Veteriner Hekimlik mesleğine yeterince önem verilmesine ve kamuoyunun hayvan refahı hususunda bilinçlendirilmesine bağlıdır.

Sonuç olarak denilebilir ki, hayvan refahının olduğu bir ülkede insan refahı da olumlu olarak etkilenecektir.

Hayvan refahının gereklerinin ülkemizde de yeterli ölçüde uygulanabilmesi umuduyla tüm Veteriner Hekimlerin “Dünya Veteriner Hekimleri Günü”nü kutluyor, insanların ve hayvanların mutlu olduğu bir dünyada yaşamayı diliyorum.

26.04.2014

Prof.Dr.Yavuz Öztürkler 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim [email protected] Faks : 04742124751