• BIST 100.873
 • Altın 216,970
 • Dolar 5,2731
 • Euro 5,9805
 • Kars -9 °C
 • Ardahan -15 °C
 • Iğdır 3 °C

YGS

Çetin KOÇYİĞİT

 

Yüksek Öğretime Giriş Sınavı; gençlerimize yüksek öğrenim kapılarını  aralayan -yanlış ama- temel sınavlardan birisidir. Yıllardır bu sınavı ÖSYM Başkanlığı yapmaktadır. Bu sınavı ve daha bir çok sınavı (KPSS, ALES, ÜDS, KPDS vb.) ÖSYM  organize etmektedir yıllardır. Etmesine etmektedir ama her ne hikmetse ÖSYM ile ilgili yaklaşık 7-8 yıldır önceleri hiç gündeme gelmeyen şaibeler ortaya çıkmıştır. İlk başlarda tek tük sınavlarda kopya girişimleri, daha sonra ise merkezi bir yerden organize edilmiş izlenimi veren KPSS skandalı, peşi sıra polis koleji sınavlarında yine organize edilerek bir özel dersane aracılığıyla sınava girenlere verilmesi, Milli Eğitim Bakanlığının düzenlediği yöneticilik sınavı sorularının yine bir özel dersane aracılığıyla verilmesi ve son olarak ta 1 milyon700 bin gencimizin geleceğiyle oynanan YGS’deki Mod Medyan şifrelemesi… 

Bu şifreleme olayına duyarlı olan bir çok kesim ve direkt olarak bunun mağduru olan liseli gençlik hemen harekete geçmiş ve yetkililerden tatmin edici bir açıklama istemişlerdir. 

Bu isteklere ilk yanıt ÖSYM Başkanı Ali DEMİR’den geldi. Demir, “1 milyon 700 bin adaya özel olarak, farklı cevap anahtarı ile oluşturulmuş 1 milyon 700 bin soru kitapçığı hazırlandığını vurgulayarak Sınavda hiçbir yanlışlık ve uygunsuzluk olmamıştır. 1 milyon 700 bin soru kitapçığını internete koymaya başladık. Her aday ve 70 milyon vatandaştan dileyen, soru kitapçıklarına internetten, istediği zaman ulaşabilir. Adayların ve velilerin içleri rahat olsun. Cevap anahtarlarının şifresi olduğu iddiası asılsız, kesinlikle doğru değil. Hiçbir adayı, haksız bir şekilde diğerinin önüne geçirecek bir uygulama olmamıştır? dedi. Sorular da cevap şıkları da farklı Sistem gereği, ÖSYM matbaasında bir kitaptan iki tane üretilmesinin mümkün olmadığını vurgulayan Demir, basın için oluşturulmuş soru kitapçığının hiçbir adayın önüne koyulmadığını” söyledi.

Yapılan bu açıklama başta eğitim çevreleri olmak üzere gençliği, aileleri ve diğer ilgilileri tatmin etmedi, Ankara Cumhuriyet Savcılığı olay ile ilgili soruşturma başlattı. Ama gelin görün ki başta Cumhurbaşkanı olmak üzere Başbakan, Bakanlar Kurulu ve Milli Eğitim Bakanı tatmin oldukları yönünde peş peşe açıklamalar yaptılar.

Cumhurbaşkanı  Abdullah Gül, YGS'deki ''gizli şifre'' iddialarıyla ilgili olarak, ''Başkandan (ÖSYM Başkanı Ali Demir) aldığım bilgiler beni tatmin etti. Öğrencilerimizin güvenle kendilerini ikinci sınava hazırlamaları gerekir.'' dedi.

Başbakan, YGS ile ilgili iddiaların tamamının takipçisiyim. Gençlerimiz rahat olsunlar, müsterih olsunlar, gönül rahatlığı içinde ikinci sınava hazırlansınlar. Gençlerimiz, kendilerini istismar edenleri, iddiaları fırsatçılığa çevirenleri de lütfen çok iyi görsünler, tanısınlar. Taksim'de bin kişiyi, iki bin kişiyi yürütmek, iki bin genci yürütmek problem değil. Onlar YGS sınavının karşısında tavır ortaya koyduklarını açıklarken, biz de kalkarız onların karşısına 5 bin, 10 bin tane genci koyarız.'' dedi. Bu gençler ne diye yürüyecek? Kim kimin karşısına konacak? Sloganları mesela “KOPYA BİZİM HAKKIMIZ SÖKE SÖKE ALIRIZ” mı olacak?

Bakanlar Kurulu adına Cemil ÇİÇEK ''YGS ile ilgili, bu konu tabii bağımsız bir organda meydana gelen bir gelişmedir. Sayın Cumhurbaşkanımız bir açıklama yaptı. Sayın ÖSYM Başkanı da bir açıklama yaptı biz bu açıklamanın doğru ve yeterli olduğu kanaatini taşıyoruz. Çünkü neticede işin başındaki kişiler, bu işin sorumluluğunu bilen ve sorumluluk taşıyan insanlardır. Bu iddiaların doğru olmadığı kanaati bizde de var.” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, ''YGS'de şifreleme veya birilerinin kayrılmasının söz konusu olmadığını'' söyledi.

Kısacası  ülkeyi yöneten kadrolar bir şekilde birileri tarafından tatmin edildi. Benim oğlum da bu yıl sınava girdi ve ikinci sınava artık çalışamıyor.

Yetkililerden ricamdır; bir öğrenci velisi olarak beni ve oğlumu da tatmin eder misiniz?

     Çetin KOÇYİĞİT

 • Yorumlar 2
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751