• BIST 101.090
  • Altın 200,828
  • Dolar 4,7878
  • Euro 5,6116
  • Kars 15 °C
  • Ardahan 13 °C
  • Iğdır 22 °C

Ak Parti Kars Milletvekili Adayları Belli Oldu

Ak Parti Kars Milletvekili Adayları Belli Oldu
Ak Parti Kars Adayları Belli Oldu

Ak Parti Kars aday sıralaması ;

1- Ahmet Arslan

2- Yunus Kılıç

3- Suat Doğan

AK Parti Kars Milletvekili 1. sıra Adayı Ahmet Arslan, 2. sıra Adayı Prof. Dr. Yunus Kılıç, 3. sıra Adayı Suat Doğan’ı tanıyalım.
 
AK PARTİ KARS MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI AV. SUAT DOĞAN
12 Haziran’da yapılacak olan Milletvekilliği seçiminde AK Parti Kars milletvekili Aday Adayı Av. Suat Doğan, 3. sıradan Aday gösterildi.
 
Doğan, ülkenin ve Kars’ın kalkınması, gelişmesi ve ilerlemesi için AK Parti kadrolarıyla birlikte bu hizmet kervanında bulunmak aday olduğunu söyledi.
 
AK Parti hükümetlerinin 8 yıllık görev süresi içerisinde ülkeye yaptığı hizmetleri anlatan Doğan, bundan sonraki süreçte bu çatı altında memlekete hizmet etmeye çalışıp, “Milletin vekili olacağım” dedi.
 
Yapılacak seçimlerin Kars’a ve Türkiye’ye hayırlar getirmesi temennisinde bulunan Doğan, şöyle konuştu:
“12 Haziran 2011 tarihinde yapılacak olan Milletvekilliği Genel seçimlerinde Kars İlinde Adalet ve Kalkınma Partisinden Milletvekili olmak için aday adaylığı resmi başvurumu yaptım. Yaklaşık bir yıldan beridir adaylık konusundaki çalışmalarımı devam ettiriyorum. TBMM seçim tarihi olarak 12 Haziran 2011 tarihini belirledi ve seçim süreci başlamış oldu. Bu süreçle birlikte bende Adalet ve Kalkınma Partisi çatısı altında Kars İline ve ülkemize hizmet etmek için Milletvekilliği aday adaylığı başvurusunda bulundum. Kars İlimiz, genç ve dinamik nüfusu, coğrafi ve stratejik konumu ve kültür birikimi ile ülkemizin etkin bir ilidir. Bu kazanımların halka hizmet olarak yansıması için cesur, dürüst, dinamik, genç, temiz ve yeni kadrolarla siyaseti Kars halkına hizmet aracı kılmak umut ve güven dolu bir gelecek için yola çıkmış bulunmaktayım. İlkeli ve dürüst bir siyasetle topluma hizmet etmek için yola çıkmış bulunmaktayım. Halkın ve seçmenin içinde olan, onların derdi ile dertlenen ve çözüm üreten bir siyasi anlayışla yola çıktım. Partimizin sloganı olan “İnsanı yaşat ki Devlet yaşasın” anlayışı ile yola çıkmış bulunmaktayım. Kısaca Halka hizmet Hakka hizmettir, anlayışı ile yola çıkmış bulunmaktayım. AK Parti’nin kurulması ile birlikte aktif olarak başladığımız siyasette partinin il yönetiminde çeşitli birim başkanlığı görevlerinde bulundum. AK Parti belediye meclis üyeliği ve zaman zaman Belediye başkan vekilliği yaptım. Halen Adalet ve Kalkınma Partisinin İl Hukukçusu olarak görev yapmaktayım. 2009 yerel seçimlerinde Belediye Başkan aday adaylığı deneyimim oldu. Aday olamadım ama aday olmuş gibi partime çalıştım. Siyaseti her zaman şahsi işim için olarak değil, halka hizmet aracı olarak gördüm. Eğer teveccüh edilir Milletvekilliği adaylığı ve akabinde Milletvekili olursam, aldığım vekalet ile halkımıza hizmet etmeye devam edeceğim.”
 
AV. SUAT DOĞAN KİMDİR?
12.03.1974 tarihinde Kars İli Sarıkamış İlçesi, Belencik Köyü’nde dünyaya geldi. İlkokulu Belencik Köyü’nde bitirdi. Ortaokul ve Lise tahsilini Sarıkamış’ta tamamlayan Doğan, Sarıkamış İmam Hatip Lisesini Okul birincisi olarak bitirdi. 1998 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olduktan sonra 1999 yılında avukatlık stajını bitirerek serbest Avukatlığa başladı. Sarıkamış Hukuk Bürosu adı altında serbest avukat olarak çalışmakta. 2004 Yerel Seçimlerinde AK Parti Belediye Meclis üyesi olarak seçildi. 2004 Yerel Seçimlerinden sonra yapılan Kars İl Kongresinde yönetim kurulu üyesi olarak seçildi. Sırasıyla yerel yönetimlerden ve seçim işlerinden sorumlu il başkan yardımcılığı ve birim başkanlığı görevlerinde bulundu. 2009 Yerel Seçimlerinde AK Parti Sarıkamış Belediye Başkanlığı aday adaylığı için müracaat etti. Kars İl Başkanlığı’nın son seçimlerinde il başkan adaylığı için partinin genel merkezine çağrıldı. Teşkilat Başkanı ve başkan yardımcıları ile görüştü. Parti tarafından verilecek her türlü göreve hazır olduğunu bildirdi. Halen Sarıkamış İlçesinde Serbest Avukatlık yapan Doğan, Evli ve iki çocuk babasıdır.
 
AK PARTİ KARS MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI PROF. DR. YUNUS KILIÇ
 
AK Parti Kars Milletvekili 2. sıra Adayı Prof. Dr. Yunus Kılıç:
 
KİM BU BİLİM İNSANI?
Hepimizin çok yakından tanıdığı, üniversite yılları hariç, 46 yıllık yaşamının büyük bir bölümünü Kars’ta bizlerle geçiren, şehrin her sıkıntısını birlikte paylaştığımız, bilim insanı hoşgörüsü içinde güler yüzlü, alçak gönüllü, dürüst bir insan: Prof. Dr. Yunus Kılıç- AK Parti Aday Adayı
 
NEDEN AK PARTİ ?
Sayın Prof. Dr. Yunus Kılıç bu sorumuza şu yanıtı verdi:
“Ülkemizde, temel hak ve özgürlüklerin genişletilmeye, yaşam kalitesinin arttırılmaya, adaletin her alanda ve her vatandaşa eşit olarak yansıtılmasına önemli ölçüde gayret harcandığı bir dönemden geçmektedir. Dünya ölçeğinde, milli ve modern bir devlet olma gayretiyle birlikte bu dönüşümü AK Parti başlattı ve devam ettirmektedir. Bu dönüşüme daha fazla katkı sunmak her vatandaş gibi benim de en önemli yükümlülüğümdür. Bu desteği, AK Parti sıralarında ve benim gibi düşünenlerle birlikte TBMM’ de sunmayı arzu etmekteyim. “
Kars ‘ta kendi toprağından yetişmiş bilim insanlarının siyasete girdiğini görmek, gerçekten heyecan verici bir durum. Her gün onlarca kişinin aday adaylığını açıkladığı ilimizde, nihayet bizlere umut vaat eden, ülkemizde olduğu gibi şehrimizde de dönüşümü sağlayacağına inandığımız böyle insanların da aday adayı olduklarını duymuş olmak gerçekten heyecan vericidir.
 
PROJE İNSANI
Kars halkının gelirinin büyük bir bölümünü hayvancılık ve tarımsal girdilerin oluşturduğu düşünüldüğünde Veteriner Hekim kökenli bir akademisyenin bu şehre kazandıracaklarının elbette çok büyük olacağını anlamak zor değil. Çünkü uzmanlık alanı tam da bu yöre halkının ihtiyaçlarının karşılanmasına yöneliktir. Bizce bu, sayın Prof. Dr. Yunus Kılıç hocamızı, hiçbir projesi ve projeksiyonu olmadan sırf Milletvekili olabilmek için yola çıkanlardan ayıran en önemli farktır.
 
HALKIN TERCİHİ OLACAKTIR
Yıllardan beri her seçim döneminde seçeneksiz veya kötünün iyisini seçmekle karşı karşıya bırakılan insanımız için de tercih edebileceği önemli bir olanak sunulmuş olacaktır. Hocamızın halkımızın büyük takdir ve teveccühünü kazanacağına inanmaktayız. Kendisine şehrimiz adına bu tasarrufundan dolayı teşekkür eder, hakkında hayırlısını dileriz.
 
YUNUS KILIÇ KİMDİR?
Kars ilinde 1965 yılında dünyaya geldi. İlk-Orta ve Lise eğitimimi Kars’ta tamamladıktan sonra 1985 yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesine girip, 1990 yılında mezun oldu. Askerliğini Ankara’da Gıda Kontrol Subayı olarak yaptıktan sonra 1993 yılında Selim Tarım İlçe Müdürlüğü’nde Veteriner Hekim olarak çalışmaya başladı. Aynı yıl Kars Belediye Veteriner Hekimi olarak Kars il merkezinde kısa bir süre çalıştıktan sonra Kafkas Üniversitesi’nin açmış olduğu Araştırma Görevlisi sınavını kazanarak Veteriner Fakültesi’nde göreve başladı. Doktora eğitimi için 1994 yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ne tekrar dönerek 1998 yılında Araştırma Görevlisi Doktor unvanı aldı. Aynı yıl Kars’ta kurulu Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde göreve başladı. 2000 yılında Yardımcı Doçent, 2003 yılında Doçent ve 2008 yılında Profesör oldu. Halen, kuruluşunda de oldukça emeği olan Kafkas Üniversitesi’nde akademik ve bilimsel çalışmalarım devam etmektedir. Çalışma yılları içerisinde Kars ve ülke hayvancılığının sorunları ile alakalı bilimsel araştırmalar yaparak, konferanslar verdi. Yöre insanının eğitim ve gelir seviyesini arttırmak için Avrupa Birliği destekli projeler yürüterek özellikle Arıcılıkla alakalı birliklerin kurulmasını sağladı. Ayrıca Kars ve Kafkas Üniversitesinin gelişmesine katkı sağlaması amacıyla 1993 yılında Kars ve Kafkas Üniversitesi Kalkınma Vakfının kurulmasına önderlik edip, kurucu üyeliğini yaptı. Evli olup, bir kız, birde erkek olmak üzere iki çocuk sahibidir.
 
AK PARTİ KARS MİLLETVEKİLLİĞİ İÇİN ADAY ADAYI OLAN AHMET ARSLAN
AK Parti Kars Milletvekilliği 1. sıra Adayı Ahmet Arslan, DLH Genel Müdürlüğü görevinden istifa ederek AK Parti Kars Milletvekilliği için Aday Adayı oldu. Ardından da 1. sıradan aday gösterildi.
 
Ulaştırma Bakanlığı Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları (DLH) eski Genel Müdürü Ahmet Arslan, temayül yoklamasından bir gün önce de Kars’a gelerek basın mensuplarıyla akşam yemeğinde durum değerlendirmesi yapmıştı.
 
Arslan, sözlerine, “Kars’ın nabzını tutan, Kars’a gelişmeleri aktaran ve o gelişmenin sonucunda değerlendirmeler yapıp yazılar yazan, insanları aydınlatan Kars’ın aynası sizlersiniz. Biz o anlamda böyle bir buluşmayı önemsedik.” diyerek, gazetecilere teşekkür etti.
 
Kağızman doğumluyu olduğunu, Liseyi Kağızman’da bitirdiğini ve ailesinin halen Kağızman’da ikamet ettiğini söyleyen Arslan, “Ancak biz okuyor olmanın sebebiyle büyük şehirlere dağılmak durumunda kaldık. İstanbul’da uzunca bir süre çalıştım. Yaklaşık 8 yıldır da Ankara’dayım. Bunun 2 yılı genel müdür yardımcılığı, 6 yıla yakın bir sürede genel müdürlük görevinde geçti. Ulaştırma Bakanlığının kara yolları dışında diğer ulaşım modlarıyla ilgili, yani demir yolu ve limanlarla ilgili bütün alt yapı yatırımlarını yapan birimi olan demir yollar, limanlar, hava meydanları inşaatı genel müdürlüğü görevinde bulundum. Belki en memnun edici olan böyle yatırımcı bir kurumun başında olunca ve Türkiye’nin her yerine hizmet etme şansı yakalayınca biz o görevde de Kars’a iyi hizmetler yapabilme şansı yakaladık.” Dedi.
 
Arslan, “Bunlar; Bakü-Tiflis-Kars Demir Yolu Projesi. Bu proje yıllardır Kars’a heyecan veren bir projedir. Ancak bunun mutfak süreci gerçekten çok uzun sürdü. Uluslararası bir proje, uluslararası müdahalelerin olduğu bir proje. Yani her ne kadar Gürcistan’dan geçip Azerbaycan üzerinden Orta Asya’ya açılan eksik olan demir yolu halkası tamamlayan bir proje ise de Gürcistan’a karışmak isteyen, bu coğrafyadaki politik ve sosyolojik gelişmeleri özellikle takip eden bütün uluslararası büyük aktörler bu projeyle ilgili oyunlar oynadılar ve ya oynamak istediler. Belki de en kritik noktası budur. Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye bu projeyi hazırlarken, bu projeyi çalışırken mutfakta çok ciddi çalışmalar oldu. Bir Karslı olarak bu projenin hayata geçirilmesi adına ve bu bölgeyi bilen biri olarak çok ciddi emek sarf ettik. Tabi memnun edici olan buna bakanların, başbakanların, cumhurbaşkanlarının mutfakta pişen yemeğe onların hepsinin sahip çıkması ve bugün hayata geçiyor olması.” diye konuştu.
 
“Proje yaklaşık 3 yıldır inşaatı devam ediyor.” Diyen Arslan, “Beş gün öncesine kadar fiilen benim sorumluluğumu da devam ediyordu. Bakü-Tiflis-Kars Projesi Kars’ın talihini değiştirecek bir projedir. Bu anlamda Kars’ hizmet etme şansımız oldu. Deniz yapılarıyla ilgili ülkenin birçok yerine birçok proje yaptık. Marmara’yla ilgili bir proje yaptık. İstanbul’da Asya ile Avrupa’yı denizin altından demiryoluyla birleştiren bir projedir. Bu projenin en önemli özelliği Londra’dan kalkan bir trenin kesin kesintisiz olarak Orta Asya’ya gitmek üzere yapılan bir proje. Bakü-Tiflis-Kars onun eksik halkasıydı, o da tamamlanıyor. Marmara teknik olarak dünyadaki sayılı teknik projelerden biridir. Marmara’yı başından bugüne ki Sayın Başbakanımız 26 Şubat’ta denizin altından yürüyerek Asya’dan Avrupa’ya geçti. Bu tarihte bir ilk adımdı. O ilk adımı sağlamak adına çok olağan üstü gayretlerimiz ve bizzat katkım oldu. Memnuniyet veren o ki o yürüyüşte o noktaya getiren Sayın Başbakanla ve Sayın Ulaştırma Bakanımızla birlikte denizin altından yürüme şansı yakaladık. O aşamaya getirdikten sonra bu görev nedeniyle orayı bıraktık. Onunla birlikte yine arabaların İstanbul’dan Avrupa’dan Asya’ya denizin altından geçeceği bir Avrasya tünelinde projeyi mutfağında hazırladık ve temel atma aşamasına getirdik. O da benim önemle içinde bulunduğum bir proje.” şeklinde konuştu.
 
Arslan, daha sonra şunları söyledi:
“Onun gibi Türkiye’de birçok demir yolu, birçok liman yaptık. Bakü-Tiflis-Kars projesi Karslılar için çok önemli bir projedir. Onu iyi bir aşamaya ve geri dönüşsüz bir aşamaya getirdik. Yine çok önemli bir proje daha var. Türkiye dünyada 8. Avrupa’da 6. hızlı tren projesi yapan ve hızlı tren çalıştıran ülke konumuna geldi. O anlamda Türkiye’de birçok hızlı tren projesi yapılıyor. Ankara’dan Eskişehir’e çalışıyor. Eskişehir’den İstanbul’a inşaat devam ediyor. Eskişehir’den Konya’ya inşaat devam ediyor. Bu halkanın devamı ne olmalıydı, bu sene Sivas’tan Erzincan’a devam edecek. En önemlisi Erzincan, Erzurum, Kars hızlı tren projesini uygulama projesi olarak hazırladı. Artık bunu ülkenin yakın hedefleri arasına koyduk. Her şey hazır olduğu için mutfakta her şey biçtiği için Sayın Başbakanda rahatlıkla Kars’ gelip “Biz hızlı treni Kapıkule’den başlatıp, Halkalı’dan başlatıp Kars’a kadar getireceğiz. Bunun artık kaçışı yok” dedi. Bu benim görev sürecim içerisinde yapılmış en güzel çalışmalardan biri.
 
“KARS’A KATKISI NEDİR?”
Bunun yanı sıra Kars’ın Iğdır üzerinden Nahçivan’a dolayısıyla İran’a bağlanması. Demiryolu projesinin şu anda uygulama projesi hazırlanıyor. Bu da geri dönüşsüz bir noktaya girdi. Nahçivan’la, Azerbaycan’la, İran’la bunların görüşmeleri yapılıyor. Bu projenin de hayata geçirilmesi Kars için çok önemli. Belki hızlı treni Kars’a getirebiliriz. “Kars’tan Gürcistan’a Bakü-Tiflis-Kars’ı yaptınız. Kars’tan Iğdır üzerinden Nahçıvan’a demir yolu yaptınız. Sadece trenler mi gelip Kars’tan geçecek? Bunun Kars’a katkısı nedir?” derseniz, bunun Kars’a katkısı Şu: Bu üçgenin arasına bir lojistik merkezi yapılacak. Bu lojistik merkezi de bu sen uygulama projeleri hazırlamak üzere yatırım programına kondu. Şu an uygulama projeleri hazırlanıyor. Bunun yanında da yaklaşık 42 milyon liralık bir yatırım demek. 42 milyonluk lojistik merkezinin sadece inşaat döneminde bile Kars’a çok önemli katkısı olacak. Hem bu para burada dönecek hem birçok insan çalışacak. Yine bunun başka bir önemli halkası da Trabzon’dan Erzincan’a şu an bir demir yolu projesi hazırlanıyor. O da hayata geçtiğinde Karadeniz üzerinden gelen ve Türkiye’nin ana arteri olan bu demiryoluna gelecek yükler yine Doğuya, Gürcistan’a İran’a gidecek yine Kars merkezli dağılacak.”

 

karsmanset.com

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751