• BIST 1.210
  • Altın 484,775
  • Dolar 7,8553
  • Euro 9,2901
  • Kars 7 °C
  • Ardahan 4 °C
  • Iğdır 12 °C

Bakan Arslan: "Kars Harakani Havalimanı ikinci pisti 30 Ekim'den önce açılacak"

Bakan Arslan: "Kars Harakani Havalimanı ikinci pisti 30 Ekim'den önce açılacak"
Bakan Arslan, Kars Harakani Havalimanı'nda şu anda merkezden bir tane taksi yolu çıkışı bulunduğunu belirterek, iki pistin bitmesi ile birlikte hızlı taksi yolu çıkışları da dahil 5 tane taksi yoluna kavuşmuş olunacağını söyledi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kars Harakani Havalimanı'nda yapımı devam eden çalışmaları yerinde inceledi.

Bakan Arslan, havalimanındaki incelemeleri yaptıktan sonra yaptığı açıklamada, ülkenin her yerinde olduğu gibi Kars’ta da çalışmaların devam ettiğini bildirdi. 

Havalimanında pist çalışmalarını yerinde inceleme şansı yakaladığını aktaran Bakan Arslan, "Çalışmalar memnuniyet verici bir şekilde ilerliyor. İnşallah şu anda bulunduğumuz pist ile mevcut pistle apron arasında taksi yolu yapımı bittikten sonra mevcut taksi yolundan eski pist kullanılmaya devam edilecek ve bundan sonraki kısımda da eski taksi yolu bu piste katıldıktan sonra bu pistin tamamı bitmiş olacak." dedi.

Kars'a gelen uçakların yeni pisti kullanmış olacaklarını ve devamında da eski pistin yaklaşık 11-12 yıl önce asfaltının yenilendiğini hatırlatan Bakan Arslan, "Mevcut pistin yenilenme çalışmaları devam edecek. Şu anda merkezden bir tane taksi yolu çıkışı var iken iki pistin bitmesi ile birlikte hızlı taksi yolu çıkışları da dahil 5 tane taksi yoluna kavuşmuş olacak Kars Harakani Havalimanı" ifadesini kullandı.

Uçakların indikten sonra zaman zaman pist sonuna gitmeden dönmek zorunda kaldıklarına ve hızlı bir dönüş yaptıklarına işaret eden Bakan Arslan, şunları kaydetti:

"Şimdi artık öyle değil. Her yerden hızlı taksi yolu çıkışları olabileceği gibi uçaklar pistin istediği yerinden çıkabilecek ve böylece aprona çok daha kısa mesafede ve sürede gelebilecek. Bizim memnuniyetimiz mevcut pistimizin bakım zamanı geldiği için eğer o pisti onarıma alsaydık havalimanını kapatmak zorunda kalacaktır. Kaldı ki havalimanımız Kars’a, Ardahan’a, Artvin’in bir kısmında, zaman zaman Iğdır da dahil birçok bölgeye hizmet veriyor. Hizmetler aksayacaktı ama işte onun yerine yaptığımız pistle birlikte bu pistte hizmet verdikten sonra mevcut pistinde onarımını yapacağız. Böylece ihtiyaç oldukça dönüşümlü onarımlarla hiçbir şekilde havalimanının kapanması söz konusu olmadan hizmet verilecek. Geçen yıl temelleri atılmıştı ve ilave ettiğimiz işlerle birlikte Kars’ın kurtuluş günü 30 Ekim'de bitirmeyi hedeflemiştik ama şu anki işler gösteriyor ki ondan önce de bitebilecek durumda. Tekrar arkadaşlara teşekkür ediyorum."

bakan-arslan-kars-harakani-havalimani-ikinci-pisti-30-ekim`den-once-acilacak-(1).jpgbakan-arslan-kars-harakani-havalimani-ikinci-pisti-30-ekim`den-once-acilacak-(2).jpgbakan-arslan-kars-harakani-havalimani-ikinci-pisti-30-ekim`den-once-acilacak-(3).jpgbakan-arslan-kars-harakani-havalimani-ikinci-pisti-30-ekim`den-once-acilacak-(5).jpgbakan-arslan-kars-harakani-havalimani-ikinci-pisti-30-ekim`den-once-acilacak-(6).jpgbakan-arslan-kars-harakani-havalimani-ikinci-pisti-30-ekim`den-once-acilacak-(7).jpgbakan-arslan-kars-harakani-havalimani-ikinci-pisti-30-ekim`den-once-acilacak-(8).jpgbakan-arslan-kars-harakani-havalimani-ikinci-pisti-30-ekim`den-once-acilacak-(9).jpgbakan-arslan-kars-harakani-havalimani-ikinci-pisti-30-ekim`den-once-acilacak-(4).jpgbakan-arslan-kars-harakani-havalimani-ikinci-pisti-30-ekim`den-once-acilacak-(10).jpgbakan-arslan-kars-harakani-havalimani-ikinci-pisti-30-ekim`den-once-acilacak-(11).jpgudhb.gov.tr

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751