• BIST 1.191
  • Altın 487,026
  • Dolar 7,9427
  • Euro 9,4068
  • Kars 2 °C
  • Ardahan 1 °C
  • Iğdır 10 °C

Başkan Yıldırım, Ermeni Soykırımı’nı tanıyan Hollanda’yı Kars'a davet etti

Başkan Yıldırım, Ermeni Soykırımı’nı tanıyan Hollanda’yı Kars'a davet etti
Kars Ulu Cami Derneği Başkanı Yasin Aşkın Yıldırım, 1915'te yaşananları 'Ermeni Soykırımı' olarak tanıyan Hollandalıları Kars’a davet ederek, burada yapılan katliamlarının izlerini yerinde görmelerini istedi.

Volkan KARABAĞ / KARS MANŞET

Geçen hafta Ankara Büyükelçisini resmi olarak geri çekerek Türkiye ile diplomatik ilişkilerini askıya alan Hollanda'da parlamentonun alt kanadı, 1915'te yaşananları 'Ermeni Soykırımı' olarak tanımasına Kars’tan tepkiler gecikmedi. 

Kars Ulu Cami Derneği Başkanı Yasin Aşkın Yıldırım, Hollanda Parlamento’sunun aldığı kararı bir kez daha gözden geçirmesi gerektiğini söyleyerek, "Hollanda parlamentosu sözde ‘Ermeni Soykırımı’nı tanıdı. Başka devletlerin de sıraya gireceğini düşünüyorum." 

Kars’ta her yıl Ulu Cami önünde düzenlenen “Mezalimin Başkenti Kars” programlarına har kesin destek vermesi gereltini belirten Yıldırım, asıl katliamları Ermenilerin yaptığının en büyük delilinin Kars Ulu Cami olduğunu belirten Başkan Yıldırım, Ermenilerin Kars’ta, 1918 yılında Ulu Cami’ye, ‘anlaşma yapacağız’ diyerek toplayarak diri diri yaktığı Türklerin kan ve yağları halan cami duvarlarında durduğuna dikkat çekti.

Başkan Yıldırım Hollandalıları Kars’a davet ederek, burada yapılan katliamlarının izlerini yerinde görmelerini isteyerek, 1877-78 Osmanlı Rus Savaşı'ndan sonra Kars’ın Rus işgalinde kaldığı yıllarda şehrin ileri gelenlerinden 280 kişiyi, 'anlaşma yapacağız' vaadiyle Ermeniler tarafından vahşice yakılan Türklerin duvarlara sıçrayan kan ve yağlarının izlerinin halen cami duvarlarında durduğunu dile getirdi.

Başkan Yıldırım, asılsız olan söz de soykırımın Hollanda parlamentosunda onaylanmasını da kınadığını sözlerine ekledi.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751