• BIST 1.061
  • Altın 477,157
  • Dolar 7,2075
  • Euro 8,4903
  • Kars 15 °C
  • Ardahan 13 °C
  • Iğdır 23 °C

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partisinin kongresine katılması bekleniliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partisinin kongresine katılması bekleniliyor
AK Parti’nin Kars 6. Olağan Kongresi’ne katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 7. Olağan Kongreye de katılması bekleniliyor.

Volkan KARABAĞ KARS MANŞET

AK Parti Kars İl Başkanı Adem Çalkın, basın mensuplarıyla parti binasında bir araya gelerek 7. İl Olağan Kongre hakkında açıklamada bulundu. Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Başkan Çalkın, “Biliyorsunuz benim kongremde yani 6. Olağan Kongremize Sayın Cumhurbaşkanımız teşrif etmişlerdi, inşallah 7. İl Olağan Kongresine de teşrif etmelerini, şereflendirmelerini bekliyoruz inşallah.” dedi.

Olağan Kongre süreci ile ilgili gazetecilere bilgi veren Başkan Çalkın, “Kongreler bizim, siyasetçinin düğünü dediğimiz, demokrasinin şenliği, düğünü tabiri eylemlerdir. 1 beldemiz, 7 ilçemiz, 1 Merkez ilçemiz olmak üzere 8 kongre düzenleyeceğiz, Allah nasip ederse bunların kadın kolları ve gençlik kolları kongrelerini düzenleyeceğiz, en sonunda da inşallah yine il kongremizi yapacağız, kadın kolları ve gençlik kolları kongrelerini yaparak bizlerde ilimiz özelinde inşallah bu kongre sürecini tamamlamış olacağız. Bu süreçte geçen haftadan beri delege seçimlerini yapmaya başladık. Akyaka, Arpaçay, Digor, Selim ve Merkez ilçemizde delege seçimlerimizi tamamladık nasip olursa önümüzdeki haftalarda da Kağızman, Sarıkamış ve Susuz ilçelerimizde delege seçimlerimizi tamamlayıp 1 Ocak’tan sonra ilçe kongrelerimize başlayacağız.” dedi.

AK Parti’nin Kars’ta güçlü bir siyasi parti olduğunu ve 27 bin 700 civarında üyesi bulunduğunun altını çizen Başkan Çalkın, “Tabi AK Parti istişare partisi, yenilenmeyi seven bir parti, ilçeler bazında söylüyorum; bizlerde bu kongre sürecinde arkadaşlarımızdan bir kısmıyla yola devam edeceğiz, bir kısım arkadaşlarımız kongreye gitmeyecekler onlar yerlerine başka arkadaşlarımızı bırakacaklar, inşallah bu davayı onlarla beraber yürüyeceğiz. Bunları önümüzdeki günlerde sizlerde göreceksiniz, bu takvim işliyor. Nasip olursa bu süreci tamamladıktan sonra da inşallah yenilenmiş, daha diri, daha katılımcı bir ekiple, teşkilatla yolumuza yürümeye devam edeceğiz. Büyük bir aileyiz, Kars özelinde 2 Milletvekilimiz var, 5 belediye başkanımız var, 8 ilçe başkanımız var, 1 belde başkanımız var bununla birlikte bu yönetimlerde 430 arkadaşımız şu anda aktif görev yapıyor, il ve ilçe yönetimlerinde. 37 Belediye Meclis Üyemiz bulunmakta, 12 İl Genel Meclis Üyemiz var ve bu ekip toplam 486 kişilik aktif yönetim sayısına sahip ve biz bu şekilde Kars’ta güçlü bir siyasi partiyiz. 27 bin 700 civarında da üyemiz var. Üyelerimizle her zaman iletişim halindeyiz, istedikleri zaman partimize ulaşabiliyorlar, diledikleri zaman bizlere ulaşabilme imkanları var, bizde teşkilat olarak teşkilatlardan gelen bir genel başkana sahip olduğumuz için, hakikaten teşkilat yapımız çok güçlü ve birlik beraberliğe kardeşliğe dayanan istişareye dayanan köklü bir gelenekten gelen bir teşkilat yapımız var. Rabbim utandırmasın, inşallah bizler de bu kongre sürecini devam ettiriyoruz, hep birlikte bunu da izleme şansımız olacak, hep beraber takip edeceğiz.” diye konuştu.

PARTİMİZDEN İSTİFA DEDİKODULARI GERÇEĞİ YANSITMIYOR

Bazı ilçe başkanlarının istifalarının istendiği söyleniyor, bu bilgi doğru mudur? Sorusuna ise Başkan Çalkın, “Bazı gazeteci arkadaşlar bizimle istişare etmeden, görüşmeden, konuşmadan buraya gelen koordinatörlerimiz ve misafirlerimiz oluyor oluyor bu çok doğal, bunlar geldiği zaman adam hemen yazı veriyor, “4 ilçe başkanının istifası alındı”. Alınan bir şey yok. Ama “alındı” diye yazıyor. Bir gün sonra o ilçe başkanımız çıkıyor ilçesinde bir faaliyet yapıyor Twitter’dan haber paylaşıyor, bu internet sitesinin artık imajı insanlar nezdinde farklı bir noktaya geliyor, o arkadaşlarımız da yıpranıyor. Bizde istifa söz konusu şimdilik değil, bundan sonra “istifa değil, kongreye gitmeme” kararı aldık. Zaten bir arkadaşımız biliyorsunuz merkez ilçe başkanımız istifa etti, onun yerine yeni merkez ilçe başkanı arkadaşımız atandı ve o da kongre için hazırlıklarını yapıyor.” yanıtını verdi.

“İlçelerde istişarelerle mi adaylar belirlenecek yoksa isteyen seçime girecek mi?” sorusuna da Başkan Çalkın, “Biz her zamanki yolumuzu yine izleyeceğiz. Biz şu anda herkesle istişare halindeyiz. İlgili koordinatörümüz buraya geliyor, burada teşkilatlarımızla görüşüyor, temayül yoklamaları yapıyor, merkezdeki sivil toplum örgütleri ile ve ilçelerdeki sivil toplum örgütleri ile konuşuyor, daha önce görev almış arkadaşlarımızla istişare ediyor. Nitekim biz insan kaynağı çok güçlü bir partiyiz. Daha önce biz de siyaset yapan arkadaşlarımız bizden kopmuş değil, buranın bir ferdi olarak görevleri aktif olmasa dahi bize katkı sunuyorlar, bu arkadaşlarımızla istişare ediyoruz, istişareler sonucunda 3 aday belirleniyor. Genel Merkezimiz burada atama usulü ile belirleniyor ve sonra kongreye gidiliyor. Tabi demokratik bir alan, aday olmak isteyen arkadaşlar varsa delegenin karşısına çıka da bilirle, ama bizim geleneklerimizde şimdiye kadar hep tek aday ile çıkıyoruz ve birlik beraberliğimize söz getirmemek için kardeşliğimizi bozdurmamak için böyle bir yöntem uyguluyoruz.” dedi.

“Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin Kars 6. Olağan İl Kongresi’ne katılmak üzere Kars’a gelmişti, 7. Olağan İl Kongresi’ne katılmak üzere tekrar Kars’a gelecek mi?” sorusuna ise Başkan Çalkın, “Biliyorsunuz benim kongremde yani 6. Olağan Kongremize Sayın Cumhurbaşkanımız teşrif etmişlerdi, inşallah 7. İl Olağan Kongresine de teşrif etmelerini, şereflendirmelerini bekliyoruz inşallah.” yanıtını verdi.

“7. İl Olağan Kongreye adaysınız, nasıl hazırlıklar yapıyorsunuz? Başka adaylar var mı?” ise Başkan Çalkın, “6. Olağan Kongremize adaydık ve seçildik, Allah nasip kısmet ederse yolumuza devam ediyoruz. İlçelerimizi yeniliyoruz, yeni süreci başlattık. Elbette ki aday adaylığımız, sabit muhafaza edilmiş, inşallah yeni süreçte de hep beraber yolumuza devam edeceğiz. Aday olan arkadaşlarımız da bizim kardeşlerimiz, şimdiye kadar resmen duyuran kimse yok ama etraftan duyduğumuz insanlar var. Onlar da bu ailenin bir ferdidir, herkes bu göreve layıktır, onlarda başımızın tacıdır, her zaman kapımız açıktır. AK Parti herkese açık bir partidir, demokrasi burada işliyor, herkes bu yöndeki hakkını kullanabilir.” ifadesini kullandı.

cumhurbaskani-erdogan’in-partisinin-kongresine-katilmasi-bekleniliyor-(2).jpgcumhurbaskani-erdogan’in-partisinin-kongresine-katilmasi-bekleniliyor-(1).jpg

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751