• BIST 3.484,42
 • Altın 1024.299
 • Dolar 18.5654
 • Euro 18.3519
 • Kars 19 °C
 • Ardahan 12 °C
 • Iğdır 23 °C

ERP ne işe yarar? Avantajları nelerdir?

ERP ne işe yarar? Avantajları nelerdir?
Türkçe açılımı kurumsal kaynak planlama olan ERP, bir işletmenin kaynaklarını en verimli kullanacak şekilde planlaması sürecine verilen isimdir.

ERP ne işe yarar? Avantajları nelerdir?

Türkçe açılımı kurumsal kaynak planlama olan ERP, bir işletmenin kaynaklarını en verimli kullanacak şekilde planlaması sürecine verilen isimdir. İnsan kaynaklarından finansla alakalı birimlere kadar her yerdeki işlemleri kapsayan ERP, işletmelerin işlerini daha kolayca yapmalarına yardımcı olur. Mal ve hizmetlerin sürekliliğine katkıda bulunan ERP, çoğu işlemi hızlandırarak işletmelerin faaliyetlerini daha seri biçimde yapmalarına yardımcı olur. 

Bilgisayarlardan ve internetten çok önce ortaya çıkmış olan ERP, günümüzde genelde bilgisayar programları aracılığıyla yararlanılan bir iş yönetme biçimidir. ERP programları ile şirketler istedikleri işlemleri otomatiğe bağlayabilir, ihtiyaçları olan takip, raporlama hizmetlerinden kolayca faydalanabilirler. Kaynakların yönetimindeki verimi en yükseğe çıkarmayı hedefleyen ERP programları, her büyüklükte işletmenin vazgeçilmezlerinden olmuştur. 

ERP ne işe yarar? 

ERP sayesinde işletmelerin yaptıkları işleri takip etmeleri kolaylaşır. Tüm kalemleri bir sistemde toplayan ve tüm işlemleri bu sistem üzerinde yapan işletmeler, bir yandan yaptıkları işlemlerin kayıtlarını tutmuş olurlar. Ürünü müşterinin görüntülediği andan ürünün müşteriye ulaştırıldığı ana kadar her işlemde yardımcı olabilecek ERP, işletmelerin satış süreçlerini sorunsuz ve hızlı geçirmelerini sağlar. 

Şirketler ERP'den istedikleri alanda faydalanabilirler. Finansal durumu sorunsuz takip eden ve raporlayan ERP sistemleri muhasebe birimine yardımcı olurken stok durumundan sorumlu olan ERP sistemleri de bu birimdeki çalışanlara büyük kolaylıklar sağlar. Belirsizlikleri ve karmaşayı ortadan kaldıran ERP, işlerin aksamadan ilerlemesinde önemli bir yapıtaşıdır. Bilgileri organize eden ERP programları yönetim için yüksek önem arz eder, finansal adımların atılmasında rol oynarlar.

ERP avantajları nelerdir?

ERP programlarının en büyük avantajlarından birisi para ve zamandan tasarrufa yardımcı olmalarıdır. Basit günlük iş faaliyetlerini otomatik olarak gerçekleştirebilen ERP programları, çalışanlar üzerindeki iş yükünü azaltarak daha önemli konulara odaklanmalarını sağlar. Basit işlemlerle vakit kaybetmek zorunda olmayan çalışanlar daha verimli çalışırken bu işletmenin bütçesine de olumlu yönde katkıda bulunur. 

Siparişten sevkiyata her adımda kullanılan ERP, bu süreçteki işlemlerin hatasız ilerlediğinden emin olunmasını sağlar. Müşterilerin isteklerinin hepsini yerine getiren işletmeler öbür işletmelere kıyasla bir adım öne geçerler. Müşteri memnuniyetinin artmasında katkısı olan ERP, şirketlerin halkla ilişkiler bölümünün yükünü de azaltır. 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim [email protected] Faks : 04742124751