IĞDIR HABER" />
 • BIST 1.144
 • Altın 494,846
 • Dolar 8,0661
 • Euro 9,5330
 • Kars 12 °C
 • Ardahan 12 °C
 • Iğdır 16 °C

Hocalı Soykırımı şehitleri Iğdır’da anıldı

Hocalı Soykırımı şehitleri Iğdır’da anıldı
26 yıl önce Hocalı’da katledilenler, Azerbaycan Kars başkonsolosluğu, Iğdır-Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneği ve Iğdır Azerbaycan Evi Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen bir programla anıldı.

Tacettin DURMUŞ / KARS MANŞET

Kültür Merkezinde düzenlenen anma programına Iğdır valisi Enver Ünlü, Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuri Guliyev, protokol üyeleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve Türkiye ve Azerbaycan Milli marşlarının okunmasının ardından Şehitler için Kuranı kerim okundu.

Programda konuşan Iğdır valisi Enver Ünlü, ”Güçlü olduğumuz dönemde Ermeniler bize uşak oldular. Fakat biz onları uşak değil sadıkayı millet olarak gördük. Her alanda sahip çıkıp mevki makam verdik. Ne zaman ki zayıf düştük bize ihanet ettiler.1915-1920 yıllarında Hocalı’da yaptıkları ihaneti Anadolu da yaptılar. Sırtımızdan vurdular. Katliam yaptılar. Bu da gösteriyor ki Ermeniler ihanetçi bir  millettir. İsrail gibi  o bölgede kurdurulmuş suni bir devlettir. Bakın Bakü Tiflis Kars demiryolu ile bütün Türk cumhuriyetlerini birbirine bağladık. O dönemde olduğu gibi bugünde Türk devleti ihanet şebekeleri ile mücadele ediyor. Afrin’de Mehmetçiklerimizin dediği gibi Haç ile Hilalin mücadelesi savaşı var. Mehmetçik o bölgeye huzur götürmeye çalışıyor. Tek dişi kalmış canavarlar seyrediyor. Biz güçlü olduğumuz sürece destanlar yazacağız. Mehmetçik Afrin de destan yazıyor. Mazlum insanlara sahip çıkıyor. Barışı huzuru götürüyor. Türk milleti gittiği her yere huzur barış götürdü. Hiç kimsenin diline dinine yaşayışına karışmadı. Hocalıda yaşanan acıları unutmayacağız unutturmayacağız. Her alanda anlatacağız. Türkiye Azerbaycan ilişkilerini daha ileriye götüreceğiz.”dedi.

Türkiye Azerbaycan Dostluk dernekleri başkanı Serdar Ünsal’da “1915 -20 yılları arasında uyguladıkları vahşeti 1992 de bir kez daha uygulamışlardır. Hocalı’da savunmasız insanları şehit etmişlerdir. Bugün Ermeni zulmünden kaçan binlerce Azerbaycan Türk'ü zor durumdadır. 26 Şubat günü Türk dünyası ve Azerbaycan için en acılı günlerden biri olmanın yanı sıra aynı zamanda insanlık tarihi için de kelimenin tam anlamıyla kapkara bir sayfadır. Ermenilerin Hocalı da yapmış olduğu vahşice soykırım aslında hür dünyanın insanlığın utanç günüdür Her fırsatta Türk düşmanlığı yapan Ermeniler 26 Şubat 1992 yılında da düşmanlıklarını bir kere daha göstermiş hür dünyanın gözü önünde Türk katliamı yapmıştır. Bu katliama da insan hakları dünya insanlığı seyirci kalmıştır. Ermenilerin yaptıklarını Naziler bile yapmadı.

Türk milleti hiç bir zaman Ermenileri katletmemiştir. Sözde soykırım iddiaları iftira ve yalandan ibarettir. Bugün Hocalıda, Karabağ da binlerce insanı kadın, çoluk çocuk demeden katliam yapan Ermenilerin dedeleri, babaları geçmişte de Iğdır ve çevresinde binlerce insanı diri diri damlara doldurup yakmışlardır. Buda gösteriyor ki Ermeniler kan dökücü Türk düşmanı olan bir millettir.

Buradan Hür dünyaya sesleniyorum   Neden Hocalıda yapılan vahşeti Azerbaycan Türküne karşı yapılan bir soykırım olarak tanımıyorsunuz?  Yoksa dünyada hukuk sadece haksızda olsa, Ermeniler için mi var?    Bu çifte Standard karşısında yüzünüz neden kızarmıyor? Hocalı’da, Şuşa’da, Lâçin’de Kelbecer’de, Ağdam’da, Cebrail’de yaşanan soykırımı unutmadık, unutmayacağız. “dedi. 

Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuri Guliyev’ de “Ermenilerin Tarihi soykırım lekesi ile doludur. Ermenistan devlet başkanı gençleri kışkırtarak biz Karabağ’ı aldık sizin hedefiniz Ağrı dağı olmalıdır diyor. Bizler Türk milleti olarak Afrin’e oradaki mazlum insanları kurtarmak için gitmişiz.26 yıl önce Ermenilerin akıttığı kan kurumadan bugün bazı devletler Türkiye’yi sözde soykırım yalanları ile suçlamaya çalışıyorlar. Hollanda devleti emperyalist bir yalana inanarak  Türkiye’yi suçluyor. Birlik içinde olmalıyız. Ermeniler Türk milletinin düşmandır. Hocalıda yapılan katliamı bile  bile  Avrupa görmezden geliyor. Sözde soykırım iddialarına destek veriyor.1992 yılında 26 yıl önce dökülen kan hala kurumadı. Hırsız ev sahibini bastırır gibi Ermeniler ve Avrupa bağırıyor. Hırsız suçunu bastırmaya çalışıyor. İki devletimizin büyükleri birbirini sevmekte birbirine sahip çıkmakta Hocalıyı unutmamamız için birlik beraberlik içinde olmalıyız. Hocali faciasını Ermenilerin yaptığı katlamaları her alanda anlatmalıyız.” Şeklinde konuştu.

Iğdır-Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneği başkanı Ziya Zakir Acar, ‘da “  Hocalı da yaşananların İnsanlık dışı bir olaydır. Ermenilerin gerçek yüzleri olan vahşiliklerini ortaya koyuyor. Ermeniler tarih boyunca Türk düşmanlığı içerisinde olmuşlardır. Gerek 1918-20 gerekse de 1990-1992 yıllarında Masum savunmasız insanlara saldırarak Türk kanı dökmüşlerdir. Hocalı faciası da bunlardan biridir. Bilimsel olarak Ermenilerin tarihte Türk milletine yaptığı saldırıları anlatacağız     Hocalı katliamı, insanlığın bugün ve gelecekte dersler  çıkartması ve bugüne kadar gösterdiği tepki konusunda bir  vicdan muhasebesi yapması gereken önemli bir olaydır. Hayatta kalanlar bu olayın tahribatından ruhlarını ve hafızaları bir daha asla kurtaramamışlardır. Bu katliamın  kurbanlarının çektikleri acıların tüm dünya halkları tarafından anlaşılması gerekmektedir.     Kanayan bir yürek, feryat eden bir millet, bir tarihse, bahis  konusu olan şehitlerin mübarek emanetiyse, bu çığlıklar  duyularak bu ıstıraplar sonlandırılmalıdır.   Azerbaycan Türklerine karşı yapılan bu katliamın acılarını, kardeş Türk milleti olarak yüreğimizde hissediyor ve  her zaman bu katliamı kınıyoruz. 26 Şubat 1992 tarihli o soğuk gecede katledilen masum  çocuk ve anneleri asla unutmayacağız. O gece, Azerbaycan Türkleri tarihinde, şimdiye kadar  yaşanan en trajik ve en kanlı gecelerden biri olarak kalacaktır..”dedi.

Azerbaycan’ dan gelen Prof. Dr. Eski Karabağ Milletvekili Havva Memmedova,”Bugün bütün dünya Hocalı da Karabağ’da Ermenilerin yaptığı katliamı soykırımı konuşuyor.Hocalı soykırımını gün gelecek bütün dünya anlayacak ve soykırım olarak tanıyacaktır.Ben 1991 yılında Karabağ’da göç etmiş Ermeni mezalimini yakından şahit olmuş yaşamış bir insanım.Hocalı da Erkeklerin önünde kadınlara işkenceler eziyetler yapıldı.öldürüldü.Bir kadına çocuklarının önünde  eşinin iğrenç işkenceler yapıldı.Çocuklar Hocalı da katliamı yaşadılar.eskiden Ermenilerle komşuluğumuz vardı fakat Ermeniler komşuluğu bir kenara bırakıp bizi sırtımızdan vurdular.Fakat Ermenileri Azerbaycan’da Türkler koruyarak Azerbaycan’dan çıkardı.Bütün dünya soykırım arıyorsa Hocalı ya baksın.Hocalı da Azerbaycan Türk kadının iffeti ayaklar altına alınmıştır.Çocuklar kadınlar silahsız insanlar öldürülmüştür.”dedi.

Gazi Üniversitesi Öğretim üyesi Cemalettin  Taşkıran da,”Ermeniler Türklerden toprak istiyor. Hayal kuruyorlar. Şu anada yaşadıkları topraklarda Türk topraklarıdır. Hocalı da insanlar vahşice katledilmişlerdir. Ermeniler o kadar vahşileşmişlerdir ki öldürdükleri ölmüş insanlara bile işkence yapmışlardır. Hiçbir millet bun u yapmamıştır. Kadın ve çocukları bunlar kadar öldürmemişlerdir. Fakat Ermeniler kadın çocuk demeden savaş sucu işleyerek soykırım yapmıştır. Ermeni meselesi bütün Türklerin milli meselesidir. Hocalıya adalet istiyoruz. Hür dünya Hocalıyı soykıırm olarak kabul etmeli suçluları yargılamalıdır. Milli olmalıyız milli olmak vatanı, milleti, bayrağı sevmek demektir. Birlik içinde yaşamalıyız. Bunu biz birlik içinde gerçekleştirip milli düşünmeli güçlü olmalıyız “dedi.

Daha sonra Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri federasyonu Iğdır Azerbaycan Evi Derneğince  tarafından düzenlenen ”Hocalı “konulu şiir,resim,kompozisyon yarışmasında dereceğe girenlere ödülleri Vali Enver Ünlü tarafından verildi.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751