• BIST 1.542
  • Altın 411,372
  • Dolar 7,5315
  • Euro 8,9768
  • Kars -3 °C
  • Ardahan -10 °C
  • Iğdır 1 °C

Kafkas Üniversitesi’nde yüz yüze eğitim olacak mı?

Kafkas Üniversitesi’nde yüz yüze eğitim olacak mı?
Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Kapu, öğrenciler tarafından merakla beklenen “2020-2021 eğitim öğretim yılının güz döneminde yüz yüze eğitim olacak mı? sorusuna yanıt verdi.

Volkan KARABAĞ

Rektör Kapu, geçen hafta gerçekleştirilen Senato Toplantısı kararlarını kamuoyuna açıkladı.

5 Ekim’de Kafkas Üniversitesi’nin açılacağını duyuran Rektör Kapu, pandemi sürecinin tırmanışa geçmesiyle yeni düzenlemeler yaptıklarını ve bu düzenlemeler doğrultusunda güz dönemi 2 fakültenin bazı sınıfları hariç diğer fakültelerin uzaktan eğitimle gerçekleştirileceğini söyledi.

Rektör Kapu yaptığı açıklamada, “2020-2021 eğitim öğretim dönemine 5 Ekim’de başlayacaktık, bu şekilde açıklamıştık daha önce, tabii öğretim faaliyetimiz 5 Ekim’de ilan ettiğimiz şekilde başlayacak inşallah. Tabii bu süreçte gerek dünyada gerekse ülkemizde Covid-19 pandemi süreci biliyorsunuz yeniden bir tırmanışa geçmiş oldu böyle olduğu için de bizim de eğitim-öğretim faaliyetlerimize yeniden bir düzenlemeler yapma ihtiyacı hasıl oldu. Dolayısıyla bu bağlamda geçen hafta Senatomuzu topladık ve bu konu ile ilgili bazı bazı kararlar aldık. Bu yılki öğrenci sayımız da önemli oranda bir artış da oldu, biz yeni bölümleri açtık Diş hekimliği Fakültemiz ilk defa öğrenci almış oldu, yeni açtığımız bazı bölümlerde yüzde 94’e yakın bir doluluk oranıyla öğrencimiz oldu ve yaklaşık olarak 23 bine yakın öğrencimiz bu yıl eğitim öğretime başlayacak.” dedi.

Yüz yüze eğitimin pandemi nedeniyle bir süre daha erteleneceğini duyuran Rektör Kapu, “Sayın Valimizin başkanlığındaki Pandemi Kurulu ile görüşmelerimiz, Sağlık Bakanlığının Yüksek Öğretim Kurumu’na yapmış olduğu tavsiye kararıyla biz de şehrimizdeki genel eğilimini de dikkate aldığımızda güz dönemimizin önemli ölçüde uzaktan eğitim yöntemiyle online olarak yapmaya karar verdik. Sadece Tıp Fakültemiz 4’ncü, 5’nci ve 6’ncı sınıfları ile Veteriner Fakültemizin 4’ncü ve 5’nci sınıfları yüz yüze olacak diğer bölümler ve sınıflar uzaktan eğitim olacak.” ifadesini kullandı.

Rektör Kapu Kafkas Üniversitesinin karnesini de açıklayarak, “Geçen ay YÖK’ün değerlendirme raporunun sonuçları ve TÜBİTAK’ın her üniversitenin karnesini yayınladı. Kafkas Üniversitesinin karnesi şöyle; üniversite hocalarının yapmış olduğu ulusal ve uluslararası yayınlar yani Bibliyometrik Analiz kriterine göre bizim uluslararası yayın açsından üniversitemiz Türkiye’deki 217 üniversite arasında 58’nci, ama daha da önemlisi uluslararası Atıf sayısı bağlamında baktığımızda da uluslararası atıp sayısına göre 28’nciyiz.  Ulusal yayın sıralamasında da 45 sıradayız, ulusal Atıf sayısında da 43 sıradayız. Yani Total Türkiye üniversiteleri arasında ilk yüzde 25’e girmiş oluyoruz bu şekilde. TÜBİTAK destekli proje sayısı açısından da 49’uncuyuz. Kaliteli yayın sayısı açısından da Türkiye’de biz birçok büyük üniversiteyi geride bırakarak 23’ncü sıradayız. Bu başarıda emeği geçen tüm hocalarımıza teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Rektör Kapu, “Kafkas Üniversitesinin öğrenci sayısının 23 bine yaklaştığını da sözlerine ekleyerek, “İdeal bir orta ölçekli üniversite olma yolunda emin adımlarla yolumuza devam ediyoruz. İnşallah önümüzdeki yaz dönemini yüz yüze öğrencilerimizle birlikte ders yapmayı dört gözle bekliyoruz. Bu pandemi süreci inşallah biter, biz de öğrencimizle ve şehrimizle birlikte bu süreci sağlıklı bir şekilde götürmüş olacağız.” diye konuştu.

kafkas-universitesi’nde-yuz-yuze-egitim-olacak-mi-(3).jpgkafkas-universitesi’nde-yuz-yuze-egitim-olacak-mi-(2).jpgkafkas-universitesi’nde-yuz-yuze-egitim-olacak-mi-(4).jpgkafkas-universitesi’nde-yuz-yuze-egitim-olacak-mi-(1).jpg

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751