• BIST 90.541
  • Altın 193,723
  • Dolar 4,8453
  • Euro 5,6837
  • Kars 16 °C
  • Ardahan 17 °C
  • Iğdır 23 °C

Kafkas Üniversitesi'nden Büyük Adım

Kafkas Üniversitesi'nden Büyük Adım
Kafkasya Bölgesi ve ülke halklarının kültürler arası bir diyaloğun oluşumu konusunda somut adımlar atıldı.

Kafkas Üniversitesi, bu yıl ilk kez düzenlenen, bölge açısından stratejik öneme sahip ‘I. Uluslararası Kafkasya Halk Kültürü Kongresi’ne ev sahipliği yapıyor.

Kafkas Üniversitesi, Geleneksel Âşık Sanatı ve Edebiyatı Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından SERKA (Serhat Kalkındırma Ajansı) paydaşlığında 9-11 Ekim tarih aralığında gerçekleştirilen kongreye, ulusal ölçekte katılımcıların yanı sıra, Azerbaycan, Gürcistan, İran, Nahçıvan, Irak, Fransa, Rusya Federasyonu, Kazakistan, Ukrayna, Özbekistan gibi ülkelerden ilgili devlet temsilcileri ile birçok akademisyen, yazar, araştırmacı ve sanatçı katıldı.

Kafkas Üniversitesi, bölgenin Kafkaslara açılan yüzü olarak, bu coğrafyadaki paydaş ülkelerin sahip oldukları ortak mirası, temel alarak kültürlerarası uyum ve entegrasyonu konusunda ilk adımı atmış bulunuyor.

I. Uluslararası Kafkasya Halk Kültürü Kongresi, Kafkasya halklarının, kültür, sanat ve yaşayış biçimleri odağa alınarak, bu alanda yapılan araştırmaların paylaşılmasını hedefleniyor. Bu amaç doğrultusunda, uzman bilim insanı ve araştırmacılar, kongre süresince, kıymetli birikimlerini takipçilere aktarma fırsatı yakaladı. Bu noktadan hareketle, kültürlerarası bir diyalog sağlamak, somut ve somut olmayan müşterek değerleri korumak, halk kültürü, dil ve etnografik ürünleri derlemek ve ulaşılabilir hale getirmek, ayrıca alan üzerine yapılan çalışmaları desteklemek, Üniversite Yönetiminin ve birimlerinin temel öncelikleri arasında yer almaktadır.

Kongre süresince, müziğin birleştirici gücünden yararlanmak üzere sanatsal, ve sosyal etkinlikler düzenleniyor.

Bu kapsamda kongrenin ilk gününün sonunda Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı Ankara Türk Dünyası Müzik Topluluğu tarafından konser etkinliği düzenlendi. Programın sonunda Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sami Özcan tarafından Topluluğun Sanat Yönetmeni Abdullah Alper Kurbani ve Topluluk Müdürü Recai Nuri Kadıoğlu’na çiçek ve plaket takdim edildi.

kafkas-universitesinden-buyuk-adim-(2).jpgkafkas-universitesinden-buyuk-adim-(3).jpgkafkas-universitesinden-buyuk-adim-(1).jpg

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751