• BIST 1.471
 • Altın 415,061
 • Dolar 7,4160
 • Euro 8,9680
 • Kars -2 °C
 • Ardahan -6 °C
 • Iğdır 2 °C

Kars Çoban Köpeği Dünya birincisi

Kars Çoban Köpeği Dünya birincisi
Kars Çoban Köpeği, ABD Pitbull-Terrier-Kangal köpeği hakkında yapılan araştırma sonucu Kars Çoban köpeği dünya birincisi oldu. Yine dünyada Arslandan korkmayan tek köpeğin Kars Çoban Köpeği olduğu ortaya çıktı.

Çıkış tarihi 1800 olduğu söylenen gri, kahve ve siyah tonları, üzeri benekli lekeler olan Kars Çoban köpeğinin diğer adları: Kars Dog, Kars Sheepdog, Ardahan Sheepdog, Kaçkar Mastiff, Kars Köpeği, Turkish Caucasian Sheepdog olabilir.

Kars, Ardahan, Iğdır, Artvin, Erzurum, Ağrı, bölgelerinde yetişen, saflığı tescil edilmiş, bölge şartlarına uyumlu, çok iyi koruyucu özelliğe sahip, uyumlu, zeki, akıllı ideal bir çoban köpeğidir.

Başı oldukça büyük, geniş ve iri yapılı (ayı baş) ve siyah; burun içi orta uzunlukta küt ve siyah; ağzı büyük kuvvetli çene yapısında ve dudaklarının iç tarafı siyah renkte; gözleri kahverenginin değişik tonlarında, alın düz, kulaklar sarkık, geniş ve derin, kuyruk uzun tüylü, iri ve sırtı yukarıya doğru kıvrımlı; bacaklar kuvvetli, iri pençeli ve güçlü; tüyleri karışık ve kabarık görünümlü, baş kulak, göğüs altından arkaya doğru olan kısım siyah ağırlıklı, diğer yerler sarıdan kirli sarıya kadar değişik mat renkte ve siyahla yer yer karışmış durumda; ayaklarda sarının tonları hakim ve yukarıya doğru siyahlık artıyor.

Neler Yapar?

Çok iyi koruyucu özelliğe sahip ve uyumludur; düşmana karşı hırçındır, pençelerini rahatlıkla kullanabilir. Pençe vurma özelliği vardır. Çene yapısı kuvvetlidir.

Akıllı, zeki, koruma içgüdüsü gelişmiştir. Soğuğa ve çevre şartlarına karşı adaptasyonu kuvvetlidir.

Eve (çiftliğe, vs.)ait her şey ve herkes, her ne pahasına olursa olsun koruma alanına dâhildir. (çocuklar, kediler, kuşlar, diğer köpekler, evin kendisi). Gene de tek başına ufak çocuklarla bırakılmamalıdır. Aile dışındakilere (misafir dahi olsalar) karşı temkinlidir ve dostça yaklaşmaz.

Kars çoban köpeği de herkesin köpeği olamaz, olmamalıdır. Kendisiyle vakit geçirecek eğitmeni, lideri olabilecek güçlü ve sağlam karakterde sahiplerle gerçek anlamda kişiliğini bulabilir.

Tarihçesi; yüzyıllar önce sürüleri, Kafkasya'dan dağlarla ve Karadeniz'le Hazar Denizi arasındaki bölgelerde diğer insanlardan ve hayvanlardan koruyan ve en aşağı 600 yıllık geçmişe sahip bir ırktır.

Kuzeydoğu Türkiye'de çok yüksek dağlarda veya aşağıda vadilerde sığır veya at çobanlığı yapan kıymetli bu köpek görüş alışverişi sonuçlarında resmi otoritelerce Türkiye'de Kars çoban köpeği olarak adlandırılmıştır.

Türkiye orijinli Kangal, Akbaş, Kars Çoban, Türk tazısı ve çatal burun köpekleri ırk özellikleri belirlenen köpek ırklarıdır. Bu ırklar ile ilgili bilimsel çalışmalar sürmekte, ayrıca konuya duyarlı kesimlerce kurumsal bazda sahiplenilmektedir.

Kars Türk Çoban köpeğinin yurtdışına çıkarılmasında Askeri Veteriner Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı’nın izni aranır.

Dünyada yapılan araştırma sonucu; 

Egzersiz İhtiyacı; Kars Çoban Köpeği 1.ci, Amerikan Pitbull Terrier 2.ci, Kangal 3.cü

Enerji Seviyesi; Kars Çoban Köpeği 1.ci, Amerikan Pitbull Terrier 2.ci, Kangal3.cü

Taranma ihtiyaci; Kars Çoban Köpeği 1.cı, Kangal 2.ci, Amerikan Pitbull Terrier 3.cü

Erişebilirlik;      Kars Çoban Köpeği 1.ci, Kangal 2.ci, Amerikan Pitbull Terrier 3.cü

Oyunculuk; Amerikan Pitbull Terrier 1.ci,         Kars Çoban Köpeği 2.ci, Kangal 3.cü

Sıcakkanlılık; Amerikan Pitbull Terrier 1.ci, Kangal 2.ci, Kars Çoban Köpeği 3.cü

Bekçilik;   Kars Çoban Köpeği 1.ci, Kangal 2.ci, Amerikan Pitbull Terrier 3.cü

Koruma;  Kars Çoban Köpeği 1.ci, Amerikan Pitbull Terrier 2.ci, Kangal 3.cü

Dostluk; Kars Çoban Köpeği 1.ci, Amerikan Pitbull Terrier 2.ci, Kangal 3.cü

Soğuğa Dayanıklılık;     Kars Çoban Köpeği1.ci, Kangal 2.ci, Amerikan Pitbull Terrier 3.cü

Sıcağa Dayanıklılık;      Kars Çoban Köpeği 1.ci, Amerikan Pitbull Terrier 2.ci, Kangal 3.cü

Çocuklarla Dostluk;     Kars Çoban Köpeği 1.ci, Kangal 2.cü, Amerikan Pitbull Terrier 3.cü

Hayvanlarla Dostluk;    Kars Çoban Köpeği1.ci, Amerikan Pitbull Terrier 2.ci, Kangal3.cü

Çocuklarla Dostluk; Kars Çoban Köpeği 1.ci, Amerikan Pitbull Terrier 2.ci, Kangal 3.cü

Kars Çoban Köpeği her dalda dünya birincisi ama sahip çıkılmadığı için şu an Sivas'ın Kangal Köpeği ve Amerikan Pitbull Terrier dünyada meşhur görünüyor.

Siyasal Birikim Gazetesi sahibi Mustafa Küpeli, “Yetkililerin Kars Çoban köpeğinin layık olduğu yere gelmesi için proje üretmeleri gerekmektedir. Bir sürü değerimizin farkında değiliz. Örneğin Kars’a gelip Çoban köpeğini, Kars’ta doğuran yılanı, Kars’ta yaban tavuğu, Posof Dağ aslanını çalıp götürüyorlar ama bizim belediye başkanlarımız da Çoban köpeklerini sokaklarda zehirleyip yok ediyorlar. Bu yazımdan sonra Kars Çoban köpeklerinin de Kangal köpekleri gibi dünyaya tanıtılmasını diliyorum” dedi.

 
 • Yorumlar 3
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751