• BIST 118.399
 • Altın 397,768
 • Dolar 6,8544
 • Euro 7,7918
 • Kars 13 °C
 • Ardahan 11 °C
 • Iğdır 22 °C

Kars Kent Konseyi: Beylerbeyi Sarayı Müze olmalı

Kars Kent Konseyi: Beylerbeyi Sarayı Müze olmalı
Kars Valiliği tarafından restorasyon çalışması devam eden ve otel olarak hizmete girecek olan Beylerbeyi Sarayının otel yerine Müze olması için yapılan çağrılar gün geçtikçe artıyor.

Volkan KARABAĞ / KARS MANŞET

Kars Kent Konseyi Yürütme Kurulu tarafından da yapılan yazılı açıklamada, “Beylerbeyi Sarayı Müze olmalı” denildi. Yapılan açıklama şöyle: “Kaleiçi mahallesinde bulunan ve yapımı hızla devam eden Beylerbeyi sarayının kullanımının nasıl olacağı halen netlik kazanmamıştır. Ayrıca binanın restore edilmesi, yeniden yapılmaması da şehrimize, kültürel mirasımıza karşı sorumluluğumuzdur. Bu yapı tüm Karslı hemşerilerimize ait olan kültürel bir mirastır ve kullanımı da tüm Karslılara ait olmalı, kamu yönetimi dışında özel ve/ya tüzel kişilere devredilmemelidir. Bu kapsamda uzun zamandır ulaşımı ve binasının yetersizliğiyle eleştirilen Kars Müzesi için bu binanın kullanımı herkesi sevindirecek, kalıcı bir çalışma olacaktır.

Binanın bulunduğu bölge olan Kaleiçi Mahallesi Arkeolojik Sit Alanı olarak geçmekte, yeni bina yapılması çok sıkı kurallar ve gerekliliklere bağlanmaktadır. Aynı şekilde mahallede bulunan binaların birçoğu Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescillenmiş durumdadır. Ekonomik durumu yetersiz olan birçok mahalle sakini evini restore edemediği ve evleri artık yaşanamaz duruma geldiği için Kars içine ya da farklı şehirlere göç etmektedir. Bu bölgede imar izni bunca şarta bağlıyken, mahallenin kültürel tarihiyle uyumsuz, silüeti bozan yeni ticari binaların yapılması yerine; mahalle evlerinin, Çobanoğlu Evi, buzhane vb. gibi yapıların Karsımıza kazandırılması için proje geliştirilmesinin çok daha doğru bir tutum olduğunu düşünüyoruz.

Yukarıda bahsettiğimiz sorular ve sorunlar bağlamında tüm yerel yöneticilerimizi, yetkilileri Karsımızın kültürel ve tarihi dokusunu korumaya ve yeniden kazandırmaya çağırıyoruz.”

 • Yorumlar 9
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751