• BIST 1.378
 • Altın 455,269
 • Dolar 8,1215
 • Euro 9,6955
 • Kars -1 °C
 • Ardahan -3 °C
 • Iğdır 8 °C

KUZEYDOĞA DERNEĞİ

KUZEYDOĞA DERNEĞİ
KUZEYDOĞA DERNEĞİ KARS VE IĞDIR'DA ÖNEMLİ PROJELERİ İMZA ATIYOR

KUZEYDOĞA DERNEĞİ KARS VE IĞDIR’DA ÖNEMLİ PROJELERİ İMZA ATIYOR

-KARS KUYUCUK GÖLÜ’NDE ONLARCA PROJEYİ HAYATA GEÇİREN KUZEYDOĞA DERNEĞİ IĞDIR YEŞİL KUŞAK KENT ORMANINDA DA TÜRKİYE'NİN İLK AKBABA LOKANTASINI AÇTI

-BIRAKILAN LEŞLERLE BESLENEN AKBABALAR IĞDIR’DA DOĞA TURİZMİNİ ARTTIRACAK

 

  KARS – Kars ve Iğdır’da önemli projelere imza atan KuzeyDoğa Derneği, Kuyucuk Gölü’nde hayata geçirdiği onlarca projenin ardından şimdi de Iğdır’da Iğdır Yeşil Kuşak Kent Ormanında Türkiye'nin İlk Akbaba Lokantasını açtı.

  Çevre ve Orman Bakanlığı, Iğdır Çevre ve Orman İl Müdürlüğü ve KuzeyDoğa Derneği işbirliği ile Iğdır Yeşil Kuşak Kent Ormanı içerisinde Türkiye'nin ilk Akbaba Lokantası açıldı. Yerleşim yerlerine uzak, akbabaların üredikleri Iğdır Aras ve Kars Arpaçay kanyonlarına yakın ve bakanlığın koruması altındaki uygun bir alana bırakılan kasap atıkları ve hayvan leşleri, hem nesilleri tehlikede olan akbabalar için doğal besin olacak, hem de akbabaları görmeye gelen doğa turistlerini bölgeye çekecek.

  Arpaçay ve Aras kanyonlarında üreyen ve soyu dünya çapında tehlikede olan küçük akbabalar (Neophron percnopterus) ve bırakılan leşlerle beslenen iki Bozkır Kartalı (Aquila nipalensis) kuş gözlemcilerini heyecanlandırdı. Akbaba lokantasının açılışını, KuzeyDoğa Derneği'nin faaliyetlerini belgesel haline çevirmek için alanda olan belgesel kanalı İz TV de görüntüledi.

  Iğdır Çevre ve Orman İl Müdürü Taner Tazegün eşliğinde akbaba lokantasını ziyaret eden Cevre Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Yaban Hayati Daire Başkanı Yasar Türkeş ve DKMP Yaban Hayati Yönetimi Şube Müdürü Cemal Akcan, Türkiye yaban hayati için böyle bir ilkin gerçekleşmesinden çok memnun olduklarını belirterek, gereken desteğin verileceğini vurguladılar.

  Açılış sırasında KuzeyDoğa Derneği Başkanı ve Stanford Üniversitesi Biyoloji bölümü öğretim üyesi Dr. Çağan Şekercioğlu şunları söyledi:

  "Türkiye'nin 4 akbaba türünün de (küçük, sakallı, kızıl ve kara) Aras ve Arpaçay vadilerinde yüksek sayılarda yaşadığı bu bölge, Güney Afrika'dan Meksika’ya birçok ülkede yıllardır faaliyette olan akbaba lokantalarını ilk kez Türkiye'de kurmak için en iyi noktadır. Gelen turistlerin oturup resim çekeceği gizli bir gömü (hide) kurulacak, bırakılan leşler akbabaları ve diğer yırtıcı kuşları çekecek ve doğa turistleri de gelen akbabaları gözleyip fotoğraflayacaktır. Afrika belgesellerindeki görüntülerin benzerlerini Iğdır’da da görüyoruz. Türkiye’den, Bulgaristan akbaba lokantasına doğa turları düzenlenmektedir ve oraya döviz gitmektedir. Halbuki Doğu Anadolu’da daha çok akbaba vardır ve doğa turizmi Doğu Anadolu için önemli bir gelir kaynağı olabilir. Yaptığımız gözlemlerde, Türkiye'nin dört akbaba türünü de bu bölgede sürekli olarak kaydetmekteyiz. Iğdır’da bir Akbaba Lokantası kurulması, yollarda çarpılan ya da kendi kendine ölen hayvanların (at, eşek, köpek, yaban domuzu vb.) toplanıp bu alana bırakılması, yerli ve yabancı yaban hayatı fotoğrafçılarına bu alanın tanıtılması gerekmektedir. Burası aynı zamanda dünyanın Ağrı Dağı manzaralı ilk akbaba lokantasıdır.

KuzeyDoğa Derneği, önceki yıllarda bu konuda pilot çalışmalar gerçekleştirmiştir. Aras Nehri kıyısı, Tekealtı Dağı ve Tuzluca çöplüğüne bıraktığımız leşlere her türden düzinelerce akbabanın geldiğini belgeledik. Iğdır, Türkiye'nin ilk Akbaba Lokantası için çok ideal bir noktadır. Böyle bir ilk, bu ilimizi önemli bir doğa turizmi merkezi yapacak, gündeme taşıyacak, ekonomiye fayda sağlayacak ve soyları tükenen akbabaları besleyen Türkiye'nin doğa koruma konusundaki hassasiyetini tüm dünyaya gösterecektir. Iğdır'da Yeşil Kuşak içerinde Iğdır Çevre ve Orman İl Müdürü Taner Tazegün ile belirlediğimiz alan akbabalar için çok uygundur. Akbabaların kısa sürede buraya alışacaklarını ümit ediyoruz. Daha sonra Yeşil Kuşak Kent Ormanında yapılacak bir kuş gözlem kulübesi ile başta Iğdır halkı olmak üzere tüm doğaseverler akbabaları bu bölgede yakından izleyebilecektir”

  AKBABALAR, DOĞANIN ÇÖPÇÜLERİDİR

  Şekercioğlu ayrıca, “Akbabalar, doğanın çöpçüleridir” diyerek, “Ekolojik açıdan çok faydalı bir görev yaparlar ama dünya çapında akbabaların soyları çok tehlikededir. Veterinerlikte kullanılan bazı ilaçlar, bu ilaçların verildiği hayvanların leşleriyle beslenen akbabalarda böbrek çökmesine yol açarak, örneğin Hindistan’da akbabaların 100 kat azalmasına yol açmaktadır. Aynı krizin Türkiye’de de olmasından endişeli olduğumuzdan, Akbaba Lokantası akbabalara kimyasal madde olmayan bir yiyecek kaynağı da sağlamaktadır. Kurşun akbabaları zehirlediğinden, akbabalara kurşunla vurulmuş hayvan leşleri verilmektedir. Kurşun hem insan hem de hayvanlara zararlı olduğundan, bazı ülkeler artık bakır mermilere geçmektedir. Ülkemizde de avcılıkta bakır mermilere geçisin olması, kurşunun insanları ve doğayı zehirlememesi açısından çok iyi olacaktır. Çünkü kurşun sağlığa çok zararlıdır ve en iyi temizlenmiş av etinde bile kurşun kalıntılarına rastlanmaktadır. Gözle görülmesi zor olan kalıntılar bile insan sağlığına çok zararlıdır” diye konuştu.

  AKBABALAR KUŞLARIN EKOLOJİK İŞLEVLERİNİN SON HALKASINI OLUŞTURUYOR

  Şekercioğlu, Akbabaların kuşların ekolojik işlevlerinin son halkasını oluşturduklarını da kaydederek, “Doğada ölmüş ve çürümeye başlamış canlıları tüketerek, çürükçül bakterilerin ve mikropların ortama yayılmasını önlerler. Akbabalar leş bulmak için günde 400-500 km yol kat edebilirler ve bunu yaparken çoğu zaman enerji harcamadan sıcak hava akıntılarını kullanarak süzülürler. Akbabaların bu kadar fazla yol almalarındaki diğer bir sebep ise 3 metreye yaklaşan kanat açıklıklarıdır. Eğer akbabalar olmasa ne olurdu sorusunun en güzel örneği, Hindistan’da görülmektedir. Hindistan'da ineklerde kullanılan ağrı kesici ilaç diclofenac, inekler öldükten sonra leşlerini yiyen akbabaların böbreklerinin çökmesine neden olarak en yaygın akbaba türlerinin yüzde 95 ila yüzde 99 oranında azalmasına sebep olmuştur. Akbabaların sayılarının azalmasıyla ölen hayvan leşleri ortada çürümeye başlamış ve bunlarla beslenen sokak köpekleri bazı bölgelerde 20 misli artmıştır. Dünyada kuduz ölümlerinin çoğu  Hindistan’da görülmektedir. Akbabaların yok oluşunun, sadece 2006 yılına kadar Hindistan’da fazladan 50,000 kuduz ölümüne yol açtığı hesaplanmıştır. Ayrıca akbabaların yok olması ölülerini akbabalara bırakan Zerdüşt mezhebi Parsılar için de ruhani bir krize yol açmıştır. Şimdi Hindistan’da da akbabaları beslemek için Akbaba Lokantaları kurulmuştur. Bu şekilde akbabaların tekrar sayılarının artması hedeflenmektedir. Akbaba lokantalarının en önemli amacı akbabaların neslini devam ettirmek olsa da, bu lokantalarda gelen kuş gözlemciler, doğa fotoğrafçıları  ve doğaseverler, doğa turizmi yoluyla bölgeye ekonomik olarak katkı da sağlarlar. Öyle ki Bulgaristan, Meksika, Güney Afrika, Nepal ve İspanya gibi ülkeler bu tür aktivitelerden kazanç sağlayarak, bunu bir sektör haline getirmiştir” şeklinde konuştu.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Eski-Yeni Kızılay Dayanışması07 Şubat 2011 / 17:43
 • Yıkım Kararının Durdurulma Davası!07 Şubat 2011 / 16:13
 • İtfaiyeden buz operasyonu07 Şubat 2011 / 14:47
 • Baraj'a Ne Oldu?07 Şubat 2011 / 14:17
 • Sıra cinsiyetlerinde!07 Şubat 2011 / 11:42
 • Güvercin Hırsızlığı07 Şubat 2011 / 10:07
 • Elle Dergisi Ani'de!06 Şubat 2011 / 20:51
 • Son karar Valilikte!06 Şubat 2011 / 16:56
 • Aşıklar “ucube”yi doladı saza06 Şubat 2011 / 15:46
 • KAMER’den Geçmişten Geleceğe Keçe05 Şubat 2011 / 15:50
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751