Akdeniz Bienali genç sanatçıları İzmir’de buluşturacak

Akdeniz Bienali genç sanatçıları İzmir’de buluşturacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile K2 Güncel Sanat Merkezi tarafından düzenlenen İzmir Akdeniz Bienali (İAB), 11 Eylül 2023-11 Mart 2024 tarihlerinde izleyiciyle buluşacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile K2 Güncel Sanat Merkezi tarafından düzenlenen İzmir Akdeniz Bienali (İAB), 11 Eylül 2023-11 Mart 2024 tarihlerinde izleyiciyle buluşacak. 2026 Avrupa Gençlik Başkenti adayı İzmir'de gençliğe odaklanan bienal Akdeniz'e kıyısı olan 18 ülkeden 33 sanatçıyı "Aynı Suya Bakmak" temasıyla buluşturacak.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in İzmir'in Akdeniz'deki öncü rolünü artırma ve İzmir'i bir sanat kentine dönüştürme vizyonu çerçevesinde bu yıl ilk kez Akdeniz Bienali düzenleniyor. Akdeniz coğrafyasının ortak tarih ve kültürünü işaret eden bienal K2 Güncel Sanat Merkezi işbirliğiyle 11 Eylül 2023-11 Mart 2024 tarihlerinde izleyiciyle buluşacak. Ülkemizde yaşanan deprem felaketinin ardından ertelenen ve yeniden kurgulanan bienal, üç kademeli olarak düzenlenecek. 11 Eylül-22 Ekim 2023 tarihlerinde sanatçılar eserlerini üretmek üzere gruplar halinde İzmir'de misafir edilecek. K2 Urla Nefes Alanı'nda düzenlenecek programa Türkiye dahil olmak üzere Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerden belirlenen genç sanatçılar katılacak. Özel olarak oluşturulan kontenjan dahilinde programda 6 Şubat depreminin etkilediği bölgeden genç sanatçılar da yer alacak. Bu aşamada sanatçıların çeşitli organizasyonlar aracılığıyla birbirleri ve izleyiciyle iletişim içine girmeleri de sağlanacak.

Akdeniz'in kültürel kapasitesi görünür kılınacak

23 Ekim 2023 - 19 Ocak 2024 tarihlerinde sanatçıların İzmir'de ürettiği eserler sergilenmeye hazır hale getirilecek. Bu süreçte çeşitli etkinlikler ve eğitim programları da yer alacak. Bienal, Kültürpark Atlas Pavyonu'nda, "Aynı Suya Bakmak" temasıyla 23 Ocak – 11 Mart 2024 tarihlerinde düzenlenecek olan güncel sanat sergisiyle tamamlanacak. K2 Güncel Sanat Merkezi Kurucu Direktörü Ayşegül Kurtel'in sanat direktörlüğünde hayata geçirilecek olan sergide resim, fotoğraf, video, multimedya yerleştirme, seramik, kinetik heykel ve üç boyutlu görsel-işitsel yerleştirme gibi birçok farklı disiplinde üretilmiş eserler sanatseverlerle buluşacak. Bienal, çoğulculuğu, çeşitliliği ve özgürlüğü sürdürmek için Akdeniz kültürleri ve toplumları arasındaki diyaloğu sanat aracılığıyla güçlendirirken, bölgenin kültürel ve sanatsal kapasitesini de görünür kılıyor. Bienalde ele alınan temalar arasında, müşterekleşme ve dayanışmanın yanı sıra Akdeniz kıyısında yaşayan sanatçıların deneyimlerini yansıtan konular da bulunuyor. Sanatçılar, farklı perspektiflerden gelerek aynı suya bakarken, ortak paydaları ve farklılıklarıyla bir arada olmanın önemini vurguluyor.

18 ülkeden 33 sanatçı

Kültürpark Atlas Pavyonu'nda, "Aynı Suya Bakmak" temasıyla 23 Ocak – 11 Mart 2024 tarihlerinde düzenlenecek Bienal sergisinde, Türkiye dahil olmak üzere Akdeniz'e kıyısı olan 18 ülkeden 33 sanatçının eserleri sergilenecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Önceki ve Sonraki Haberler