Çanakkale var oluş ve diriliş destanıdır

Çanakkale var oluş ve diriliş destanıdır

Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi ile Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölümü tarafından 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi düzenlenen "Destansı Bir...

Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi ile Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölümü tarafından 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi düzenlenen "Destansı Bir Zafer: Çanakkale" başlıklı panel ve konser gerçekleştirildi.

Cumhuriyet Konferans Salonu'nda programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, Düzce Üniversitesi olarak tarihi zaferin yıl dönümüne bu programla katkı sağlamak istediklerini ifade ederek, Çanakkale Savaşları başta olmak üzere tüm şehitlerimize rahmet diledi.

Açılış konuşması sonrasında program müzik ile devam etti. Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Müzik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Haluk Yücel, Ramazan Doğan ve Şahin Şengül tarafından icra edilen ve Çanakkale Türküsü başta olmak üzere günün anlamına yönelik birbirinden değerli eserlerin seslendirildiği konser ilgi ve beğeniyle takip edildi.

Panelin oturum başkanlığını gerçekleştiren Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Sabit Dokuyan, dünya tarihinin en önemli deniz ve kara zaferlerinin başında gelen Çanakkale Zaferi'nin 109. yılını kutlayarak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitlerimizi anmak ve bu zaferi kutlamak için bir araya geldiklerini dile getirdi.

Programın ilk konuşmacısı Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden Dr. Öğretim Üyesi Faruk Görgülü, "Çanakkale ve Şehitlik Ruhu" adlı sunumunda, tarihle bağını koparanların geleceğe emin adımlarla yürüyemeyeceğini hatırlatarak, tarih şuurunun önemi üzerinde durdu. Çanakkale Zaferi'ni yokluk içinde bir dönüm noktası, var oluş ve diriliş destanı, birlik ve beraberliğimizin sembolü şeklinde tanımlayan Dr. Öğr. Üyesi Faruk Görgülü, iman ve şehitlik duygusunu anlamadan bu zaferi anlamanın imkansız olduğuna vurgu yaptı.

Programın diğer konuşmacısı Düzce Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölümü'nden Dr. Filiz Tapan, "Çanakkale Cephesinin Kadın Kahramanları" başlıklı konuşmasında, Çanakkale Savaşları'na katılan yabancı askerlerin mektuplarından ve verdikleri röportajlardan iktibas yaparak savaşan Türk kadınları hakkında bilgiler aktardı.

Programın son konuşmacısı Kıbrıs Gazisi Bahattin Çelik ise Kıbrıs Barış Harekatı'nda gördüklerini, yaşadıklarını ve hissettiklerini duygusal bir biçimde ifade etti. Harekattaki izlenimlerini ve şahitlik ettiği tarihi anları paylaşan Bahattin Çelik, Anadolu coğrafyasının zor bir coğrafya olduğunu ve bedelinin de ağır olduğunu söyleyerek, bu bedeli ödememek için taklit eden değil, taklit edilen olmamız ve çok çalışmamız gerektiğinin altını çizdi.

Çanakkale var oluş ve diriliş destanıdır

İHA

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Önceki ve Sonraki Haberler