Darende ilçesinde bayram yoğunluğu

Darende ilçesinde bayram yoğunluğu

Kurban Bayramında yerli turistlerin akınına uğrayan Malatya'nın Darende ilçesinde emekli öğretmen Fikri Çalışkan'ın, doğada bulduğu atıkların birleşiminden yapmış olduğu eski yılları anlatan minyatürlerin yer aldığı sanat evi büyük...

Kurban Bayramında yerli turistlerin akınına uğrayan Malatya'nın Darende ilçesinde emekli öğretmen Fikri Çalışkan'ın, doğada bulduğu atıkların birleşiminden yapmış olduğu eski yılları anlatan minyatürlerin yer aldığı sanat evi büyük ilgi görüyor.

Doğa ve inanç turizminin önemli güzergahlarından biri olan Malatya'nın Darende ilçesi Kurban Bayramı'nda da ziyaretçilerin akınına uğradı. Somuncu Baba Türbesi, Gürpınar Şelalaesi gibi yerleri gezen ziyaretçiler emekli Öğretmen Fikri Çalışkan'ın sanat evini de görmeden ilçeden ayrılmıyor.

Emekli öğretmen Fikri Çalışkan 13 yıldır hobi olarak topladığı doğada atıl durumda bulunan plastik, tel, kum, taş gibi madenleri eski yılları anlatan minyatür haline getirdi. 80'e yakın eseri bulunan Çalışkan, yaptığı minyatür sayısı artınca yaptığı eserleri evinde sergilemeye başladı. Vatandaşlar tarafından ziyarete açık olan ve ilgi gören sanat evi ziyaretçileri geçmişe götürüyor.

Tur ile Darende'ye gelen ziyaretçilerden Nurcan Aykiş, Muğla Fethiye'den geldiklerini belirterek, "Sanat evini gezdik. Ben sanatı seven bir insan olarak çok mutlu oldum. Bende emekli öğretmen kızıyım, Fikri Bey'in öğretmen oluşu çok hoş. Bu işlerle uğraşması çok güzel, adeta eskileri bize yansıtmış. Ben çok mutlu oldum herkesin görmesini tavsiye ederim" dedi.

Ziyaretçilerden Hamidiye Karpuz ise sanat evinde her şeyin çok güzel olduğunu ifade ederek, "Eskiyi yaşamış gibi olduk, yüreğine sağlık" ifadelerine yer verdi.

İsmail Terinoğlu'da Darende ilçesini çok güzel bulduğunu anlatarak, "Buraya gelmeden önce Somuncu Baba Türbesini geziyorduk, burayı önerdiler biz de bir görelim dedik. Geçmişten bugüne kadar olan yaşamı anlatan ifadeleri gördük, çalışmaları çok beğendik. Elle yapılan eserler var. Darende'ye böyle bir yer kazandırdığı için çok teşekkür ederim" diye konuştu.

Darende ilçesinde bayram yoğunluğu

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Önceki ve Sonraki Haberler