Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’tan hicri yeni yıl mesajı

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’tan hicri yeni yıl mesajı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Türk milletinin ve tüm İslam aleminin hicri yeni yılını tebrik ederek, "Yüce Allah'tan yeni hicri yılda insanlığı...

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Türk milletinin ve tüm İslam aleminin hicri yeni yılını tebrik ederek, "Yüce Allah'tan yeni hicri yılda insanlığı huzur ve selamete, yeryüzünü barış ve berekete mazhar kılmasını niyaz ediyorum" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, hicri yeni yıl dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Hicri yeni yılda Allah'tan insanlığı huzur ve selamete, yeryüzünü barış ve berekete mazhar kılmasını niyaz eden Erbaş, "Yeni bir yılbaşına eriştiğimiz bu günler, bizlere zamanın anlam ve değeri üzerine yeniden düşünme fırsatı sunmaktadır. Cenab-ı Hakk'ın bahşettiği büyük bir nimet olmanın yanı sıra her anı ilahi bir emanet sayılan zaman, yenilenmesi, biriktirilmesi ve satın alınması imkansız olan eşsiz bir sermayedir" ifadelerini kullandı.

Zamanın değerli olduğunu, bununla birlikte bazı olayların gerçekleştirdikleri zamana ayrıcalıklı bir anlam ve değer kazandırdığını dile getiren Erbaş, şunları kaydetti:

"Bugün yıl dönümünü idrak ettiğimiz hicri takvimin bizlere hatırlattığı en önemli olay, bu takvime başlangıç kabul edilen ve taşıdığı anlam bakımından Müslümanlar nezdinde, sebep ve sonuçları bakımından ise tüm insanlık için tarihi bir dönüm noktası olan hicret hadisesidir. Bundan 1444 yıl önce gerçekleşen hicret, Rasul-i Ekrem (s.a.s.) ve ona tabi olanların, adeta zamanın ve mekanın daraldığı Mekke'deki bütün varlıklarından vazgeçerek umuda doğru yol aldıkları kutlu bir yürüyüştür."

Müslümanların tevhit ve adaleti ayakta tutma uğrunda verdikleri varoluş mücadelesini hicretle yeni bir boyuta taşıdıklarını belirten Başkan Erbaş, "Müslümanlar, Allah'a teslimiyetin, Peygambere sadakatin ve Müslümanca yaşama azminin en büyük örnekliğini sergilemişlerdir. Hicret ettikleri Yesrib'i İslam'ın hayat veren ilkeleriyle yoğurup güven, huzur ve esenlik şehri Medine'ye dönüştürerek adaletin, merhametin, insan onurunun, temel hak ve özgürlüklerin güvence altına alındığı eşsiz bir medeniyet inşa etmişlerdir" dedi.

Hicretin hayatın getirdiği sıkıntılar karşısında ümitsizliğe kapılmadan tedbir, tevekkül ve kararlılıkla istikamette bulunmak olduğunu hatırlatan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, hicri yeni yıl mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Hicret, İslam'ın evrensel değerlerini ve güzel ahlak ilkelerini kuşanarak güçlü bir inanç, sağlam bir irade ve sarsılmaz bir azimle geleceğe yol almaktır. Diğer taraftan hicret, kötülükler karşısında metanet ve cesaretle durmak ve zamanın nabzını tutarak, Kur'an'ın mesajını doğru bir yöntemle asrın idrakine sunmanın ve tüm yeryüzünde iyilikleri çoğaltmanın gayreti içerisinde olmaktır. Bu duygu ve düşüncelerle, aziz milletimizin ve tüm İslam aleminin hicri yeni yılını tebrik ediyor, "zaman bendedir ve mekan bana emanettir" şuurunun zihin ve gönül dünyamızda her daim diri kalmasını Yüce Allah'tan niyaz ediyorum."

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Önceki ve Sonraki Haberler