EFEST 2023, coşkuyla ve bereketiyle başladı

EFEST 2023, coşkuyla ve bereketiyle başladı

"Geçmişi Hisset, Geleceği Keşfet" sloganıyla Selçuk'un kurtuluşunun 101. yılı kutlamaları çerçevesinde düzenlenen EFEST festivali renkli bir kortejle başladı.

"Geçmişi Hisset, Geleceği Keşfet" sloganıyla Selçuk'un kurtuluşunun 101. yılı kutlamaları çerçevesinde düzenlenen EFEST festivali renkli bir kortejle başladı.

EFEST Korteji'ne Selçuk Belediyesi Tiyatro Grubu, Prof. Dr. İsmail Aka Kütüphanesi ve Sosyal Etkinlik Merkezi öğrencileri, Selçuk Belediyesi halk oyunları ekibi, Selçuk Belediyesi Gençlik Bandosu, Selçuk Salon Sporları Kulübü, Selçuk Gençlik Spor Kulübü, Selçuk Çamlık Spor Kulübü, Selçuk Sezer Spor Kulübü ve yurttaşlar katıldı. Kortej sonrasında saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından katılımcılar Selçuk Belediyesi Halk Oyunları Ekibi'nin zeybek gösterisini izledi.

Festivalin açılış konuşmasını yapan Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, EFEST'İN "Geçmişi Hisset, Geleceği Keşfet" sloganı ile düzenlenmesine vurgu yaparak; "Yıllardan beri Selçuk'ta Kurtuluş Şenlikleri yapılırdı. Mayıs aylarında da Selçuk'ta festivaller yapılırdı. Biz 2019'dan bu yana bu ikisini bir araya getirelim dedik. Bu bağlamda geçmişten günümüze bu kentte festivallerin düzenlenmesinde emeği geçen rahmetli Avukat Sümer Büyüktosun'u da saygı ve rahmetle anıyoruz" dedi.

"Gençliğin olsun bu festival"

Konuşmasında Filenin Sultanları'nın Avrupa Şampiyonluğunu tebrik eden Başkan Ceritoğlu Sengel; "Biz geçmişe bir saygı duruşunda bulunurken geleceğe de köprü atmak adına çalışıyoruz. Biraz önce burada folklor ekiplerini gördünüz. Birlikte yol yürümekten keyif duyuyoruz o gençlerle. Biz burada spor yapan gençlerle birlikte yol yürümekten keyif duyuyoruz ve diyoruz ki sonuna kadar ne istiyorsanız yapacağız. İşte onun sonucudur. Bu sene Efes Festivali'nin sancağını taşıyan ve Avrupa'dan şampiyonluğu Selçuk'a getiren iki milli sporcumuz var. Naz Yünden ve Umut Koçer, Selçuk'un gençleri hepimize ilham oluyorlar. Gençliğin olsun bu festival. Sporcuların olsun bu Efes Festivali. Milli sporcularımızın olsun ve tabii ki de Filenin Sultanları'nın olsun. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ışığında yolumuz aydınlık olsun" ifadelerini kullandı.

Başkan Ceritoğlu Sengel konuşmasının ardından Selçuk'un kardeş şehirleri Siegburg ve Radoviç'ten gelen misafirler ile birlikte EFEST süresince açık kalacak olan alışveriş, gastronomi, el sanatları ve hediyelik eşya stantlarını ziyaret etti.

EFEST'in ilk gününde Pazar Yeri Ana Sahne'de Niyazi Koyuncu sahne aldı. Sahneye çıkarak Niyazi Koyuncu'ya teşekkür eden Başkan Ceritoğlu Sengel; "Biz bu sene EFEST'i gençlere armağan ediyoruz. Buradan Kazım Koyuncu'yu anıyoruz. Onun da söylediği gibi dünyanın bütün toprakları hepimizin. Tüm şarkılar hepimizin. Her şeyin güzelleşeceği yarınlara" ifadelerini kullandı. Başkan Ceritoğlu Sengel'in konuşmasının ardından Niyazi Koyuncu EFEST sahnesinde şarkılarını seslendirdi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Önceki ve Sonraki Haberler