Günde onlarca çağrı alan sarraf, çözümü ‘zekat hesaplama’ hattı kurmakta buldu

Günde onlarca çağrı alan sarraf, çözümü ‘zekat hesaplama’ hattı kurmakta buldu

Ramazan ayında yardıma muhtaç ailelerin yüzünü güldürmek için zekat vermek isteyen vatandaşlardan günde 50'ye yakın çağrı alan Hatay'da sarraflık yapan Ahmet Güney, işletmesinin bünyesinde kurduğu "zekat hesaplama" hattıyla vatandaşlara...

Ramazan ayında yardıma muhtaç ailelerin yüzünü güldürmek için zekat vermek isteyen vatandaşlardan günde 50'ye yakın çağrı alan Hatay'da sarraflık yapan Ahmet Güney, işletmesinin bünyesinde kurduğu "zekat hesaplama" hattıyla vatandaşlara kolaylık sağlıyor.

Yaklaşık 40 yıldır sarraflık yapan ve Hatay'da bölge halkı tarafından tanınan sarraf Ahmet Güney, ibadet ayı olan Ramazan'da zekat hesaplama konusunda günde 50'yi bulan çağrılar almaya başladı. Bireysel cep telefonu üzerinden vatandaşlara yeteri kadar yardım edemediği düşünen Güney, vatandaşlara daha etkili biçimde yardımcı olmak adına işletmesi bünyesinde "zekat hesaplama" hattı kurdu. İşletmesinde görevli 1 personelin çağrı merkezi sistemiyle vatandaşlara yardımcı olmasıyla birlikte vatandaşlar, "Ne kadar zekat vermem gerekiyor?" sorusuna hızlı bir şekilde yanıt almaya başladı.

"Bireysel olarak 50'ye yakın telefon görüşmesi gerçekleştiriyordum"

Ramazan ayının başlamasıyla birlikte bireysel hattına günde 50'ye yakın çağrı almaya başladığını ve bunun üzerine bu şekilde bir çözüm ürettiğini belirten sarraf Ahmet Güney, "Mübarek Ramazan ayı herkese hayırlı ve uğurlu olsun. İbadetle geçen feyizli, bereketli ibadet zamanında herkes dini vecibelerini yaparken bir de zekat kurumunun en yoğun işlediği mevsimi yaşıyoruz. Bu zaman diliminde çok sıkça sorulan, sorular oldu. İşletmemizin üstlendiği misyon gereği; pek çok sorular soruyorlar ve ne kadar zekat ödememiz gerekir gibi soruların olduğu 40-50 telefon görüşmesi gerçekleştiriyordum bireysel olarak. Bizler de bu bireysel telefonlardan esinlenerek kendimize bir misyon üstlendik, halkımızdan zekat ödemek isteyen insanlara bir danışma hattı oluşturduk. İnsanlar çağrı merkezini arayarak ne kadar zekat vermeleri gerektiğini öğreniyorlar. Öğrendikleri o zekat tutarını ihtiyaç sahibi insanlara ulaştırmaya çalışıyorlar. Dolayısıyla mübarek Ramazan ayında dini vecibelerini yapmak isteyen vatandaşlara elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz" dedi.

Zekat hesaplaması kıymetli değerlerin altına dönüştürülmesiyle yapılıyor

İnsanların mal varlığını gram altına dönüştürerek hesaplama yapmaya özen gösterdiklerini belirten Güney, "Zekat hesaplamasını elimizdeki; döviz, altın gibi kıymetli değerlerin toplamı 81 gram altını geçmesi halinde zekat yükümlülüğü doğar. Dolayısıyla burada çağrı merkezi görevlimiz 81 gramın üzerinde altını olan insanlara mevcut ellerindeki sermayenin 40'da birini zekat olarak ödemeleri konusunda yardımcı oluyorlar. Bunu da ücretsiz şekilde yapıyor firmamız. Bazı müşterilerimiz bunun günlük Türk Lirası ederini soruyorlar, o anda günlük kur neyse o günün kuruyla çarpıp güncel kurla onları da aydınlatıyoruz" ifadelerini kullandı.

Deprem bölgesinde vatandaşların ısrarla zekat vermek istediklerine dikkat çeken Güney, "Deprem bölgesi olan Hatay'da biz şunu gördük; zekat ödemek isteyen insanların aradığı zaman danışan arkadaşlarımız "Efendim size zekat düşmez" diyorlar. Çünkü 60 gram altınınız var, insanlar zekat ödeme konusunda ve fakir fukaraya ulaşma konusunda çok ciddi hassasiyet gösteriyorlar. Dolayısıyla buradaki zekat düşmese bile altınının 40'da birini ödemek isteyen insanlar var" şeklinde konuştu

Günde onlarca çağrı alan sarraf, çözümü ‘zekat hesaplama’ hattı kurmakta buldu

İHA

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Önceki ve Sonraki Haberler