Kırıkkale’de bu iki hastalığa dikkat çekmek için yürüdüler

Kırıkkale’de bu iki hastalığa dikkat çekmek için yürüdüler

Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü personeli tarafından Pulmoner Rehabilitasyon Haftası ve Dünya Böbrek Günü'ne dikkat çekmek maksadıyla yürüyüş etkinliği düzenlendi.

Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü personeli tarafından Pulmoner Rehabilitasyon Haftası ve Dünya Böbrek Günü'ne dikkat çekmek maksadıyla yürüyüş etkinliği düzenlendi.

Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü Merkezi personelinin katılımıyla 10-16 Mart Pulmoner Rehabilitasyon Haftası ve 14 Mart Dünya Böbrek Günü'nde vatandaşların dikkatini çekmek maksadıyla yürüyüş düzenlendi. İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, düzenlenen etkinliğin asıl amacının insan hayatında önemli bir yer tutması sağlanacak egzersizlerin sağlığı geliştirici etkileri yönünde vatandaşlara mesaj vermek olduğunu söyledi.

Dr. Ağırtaş, "Pulmoner Rehabilitasyon; uzun süreli solunum hastalarına uygulanarak yaşam kalitelerini arttırmayı amaçlayan egzersiz programıdır. Bu konuda bilinçlendirme çalışmaları düzenlemek amacıyla 10-16 Mart Pulmoner Rehabilitasyon Haftası olarak belirlenmiştir. Pulmoner Rehabilitasyon Programı; KOAH başta olmak üzere astım, bronşektazi, akciğer kanseri, obstrüktif uyku apnesi, obezite gibi tüm akciğer hastalıkları ile yoğun bakımda ventilatöre bağlı olarak uzun süre yatan hastalarda başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir. Nefes darlığı nedeniyle günlük aktivitelerinde kısıtlanma, egzersiz kapasitesinde azalma gibi semptomları ciddi şekilde yaşayan kişilere önerilen egzersizlerdir" dedi.

Hastalıkla ilgili bilgiler aktaran Dr. Ağırtaş, "Hastalığın ilerlemesinin önlenmesi, hastalığa bağlı gelişen nefes darlığı, yorgunluk ve fonksiyonel yetersizliğin ortadan kaldırılması, günlük yaşam aktivitelerinde yeterliliğin artırılması, egzersiz toleransının ve fiziksel aktivite düzeyinin artırılması, hastalık atak sayısının ve şiddetinin hafifletilmesi, yaşam kalitesinin geliştirilmesi, hastalığa bağlı psikolojik durumun iyileştirilmesi ve sağ kalımda artış amaçlanmaktadır. İlk değerlendirmeden sonra hastanın belirlenen ihtiyaçlarına göre bir pulmoner rehabilitasyon programı planlanır. Pulmoner rehabilitasyonun en önemli ve temel bileşeni egzersiz eğitimidir" diye konuştu.

Dr. Ağırtaş, bireyin ihtiyaçları doğrultusunda hasta ve ailesinin eğitimi, fiziksel aktivite danışmanlığı, beslenme desteği, psikososyal destek, ergoterapi, özyönetim eğitimi, balgam çıkarma teknikleri vb. pulmoner rehabilitasyon programlarında yer aldığını sözlerine ekledi.

İHA

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Önceki ve Sonraki Haberler