’Sandıkta Açan Sümbüller’ Sergisi Açıldı

’Sandıkta Açan Sümbüller’ Sergisi Açıldı

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Kayseri Üniversitesi Mustafa Çıkrıkçıoğlu MYO işbirliğinde Sanatçı Dr. Zahide Şahin tarafından düzenlenen ve Yahyalı Halılarından Motifler konulu "Sandıkta Açan Sümbüller" sergisi açıldı.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Kayseri Üniversitesi Mustafa Çıkrıkçıoğlu MYO işbirliğinde Sanatçı Dr. Zahide Şahin tarafından düzenlenen ve Yahyalı Halılarından Motifler konulu "Sandıkta Açan Sümbüller" sergisi açıldı.

Tarihi Kayseri Kalesi içerisinde bulunan Arkeoloji Müzesi'nde bulunan serginin açılışı gerçekleştirildi. Açılışta konuşan Yahyalı Kaymakamı Mehmet Kaya; "Yahyalı için önemli bir gün. Milattan önce 3. yüzyılda Türk halısı bulunmuştu. Keşfedilen en eski Türk halısı. Yahyalı halısı biliyorum ki Türk halısının devamı. Çok üzücü ama Yahyalı'da 15 yıl öncesine kadar her evde Yahyalı halısı dokunurken, gençlerimizin çeyizliklerini yaptığını bildiğimiz bir halıyken şuan günümüzde sayısı çok azalmıştır. Bunu tekrardan nasıl hayata geçirebiliriz diye yerel yönetimlerimizden fikir alışverişinde bulunuyoruz ama makinalaşmanın artmasıyla bu değerlerimiz günümüzdeki varlığını kaybediyor" dedi. İl Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun ise; "Bugün burada Yahyalı halılarında motifleri görüyoruz. Gerçekten her bir motifin anlamı olduğunu, bazılarının geleneksel bazılarının ise yaşanmış olaylardan yola çıkmış motifler olduğunu gördüm. Zahide hocam bunları da tasarıma dönüştürmüş. Böyle güzel bir etkinlikte de bizleri bunlarla buluşturdu. Kendisine çok teşekkür ediyoruz. Yahyalı bölgemiz de biliyorsunuz bir doğa harikası, şelaleler diyarı. Birçok yönüyle öne çıkıyor. Ancak halısının da ayrı bir yeri var. Hem coğrafi işaretli ürünlerinden bir tanesi hem de bölgenin özel yünleri, kullanılan motifleriyle de ayrı bir önem taşıyan halı" ifadelerini kullandı. Kayseri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zeki Tekin de halı içerisinde Anadolu insanının duygularının bulunduğunu aktararak; "Sanat ve gönül coğrafyamızın yansımasıdır bunlar. Bir halı deyip geçmiyoruz. Çünkü içerisinde ilmek ilmek Anadolu insanının rüyası, duyguları, aşkları vardır. Bu açıdan baktığımızda o halının içerisinde birçok şey okuyabiliriz. Aslında bir medeniyeti okuruz. O renkler, desenler ve bir de çilekeş sürdürülen bir ömür. Şimdi müzelerimizde yer alıyor, aslında evlerimizdeydi bunlar. Yine ümit ediyoruz ki bu çabaların bir yansıması olsun, yeniden hayat bulsun. Gelenekler çok mühimdir kolay oluşmaz, kolay da vazgeçmeyelim" diye konuştu. Kayseri Büyükşehir Belediyesi İşletme ve İştirakler Daire Başkanı Cenani Ayaydın da; "İnşallah talep istikametinde Kayseri'de bir halı, kilim müzesi oluşturulması yönünde adım atacağız. Kayseri kültürünü ön plana çıkartmak adına unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin ön plana çıkartılması adına yapılan çalışmadan dolayı herkese teşekkür ediyorum" dedi. Müze Müdürü Gökhan Yıldız vatandaşları sergiye davet ederek; "7-17 Eylül arasında değerli hocamızın uzun yıllardır yapmış olduğu emeklerinin bir nevi yansıması olan geleneksel el sanatlarımızın önemli bir değeri Yahyalı Halılarına ilişkin bu sergiyi tüm halkımızın ücretsiz şekilde hizmetine sunmuş olduk. Yahyalı'ya dair merakı olan tüm sanatseverlerimizi sergiye bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

açılışın yapılmasının ardından katılımcılar Sanatçı Dr. Zahide Şahin'den eserler hakkında bilgi aldı. Şahin, serginin 10 gün boyunca açık kalacağını belirterek vatandaşları davet etti.

’Sandıkta Açan Sümbüller’ Sergisi Açıldı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Önceki ve Sonraki Haberler