Ulucanlar’da Desen Çalıştayı

Ulucanlar’da Desen Çalıştayı

Ankara'nın kültür ve sanat etkinliklerinin bir numaralı adresi olan Ulucanlar Cezaevi Müzesi, "1'inci Ulusal Desen Çalıştayı"na ev sahipliği yaptı.

Ankara'nın kültür ve sanat etkinliklerinin bir numaralı adresi olan Ulucanlar Cezaevi Müzesi, "1'inci Ulusal Desen Çalıştayı"na ev sahipliği yaptı. 4 üniversiteden 12 akademisyenin katıldığı çalıştay, 1 ay boyunca Ulucanlar Cezaevi Müzesi'nde devam edecek.

1'inci Ulusal Ulucanlar Cezaevi Müzesi Desen Çalıştayı başladı. Altındağ Belediyesi'nin ev sahipliği yaptığı çalıştayda Hacı Bayram Veli Üniversitesi, Kastamonu Üniversitesi, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi ve Bayburt Üniversitesi'nden 12 akademisyen yer alıyor. Ulucanlar Cezaevi Müzesi'nin kendilerine hissettirdiği duyguları eserlerine aktaran sanatçılar, 1 ay boyunca müzede çalışmalarını sürdürecek. Çalıştay çerçevesinde ortaya çıkan eserler, 18 Mayıs Müzeler Haftası'nda düzenlenecek sergiyle beğeniye sunulacak. Serginin bitiminde ise eserler, Ulucanlar Cezaevi Müzesi'ne bağışlanacak.

"Eserler ilhamını Ulucanlar'ın tarihinden alıyor"

Böylesine anlamlı bir çalıştaya ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı, "4 üniversiteden gelen sanatçı ve akademisyen ekibi, çalıştay öncesinde Ulucanlar Cezaevi Müzesi'nde tarihi bir yolculuğa çıktılar. Cezaevinin her yerini karış karış gezdiler, havasını teneffüs ettiler. Kapalı ve özgürlüğü kısıtlayan bir ortamın onlarda canlandırdığı duyguyu deneyimlediler. Sonrasında ise hem izlenimlerini hem de duygularını eserlerine yansıtmaya başladılar. Eserlerin tamamı ilhamını Ulucanlar Cezaevi Müzesi'nden ve buranın tarihi geçmişinden alıyor. Her bir sanatçı duygularını kendine göre yorumluyor. Ortaya birbirinden anlamlı ve değerli eserler çıkacağına inanıyoruz. 1 ay boyunca bu güzel çalıştaya ev sahipliği yapacağımız için mutluyuz" dedi.

Ortaya çıkan eserlerin mayıs ayında bir sergiyle beğeniye sunulacağını hatırlatan Başkan Balcı, tüm sanatseverleri şimdiden düzenlenecek olan sergide buluşmaya davet etti.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Önceki ve Sonraki Haberler