• BIST 1.540
  • Altın 441,665
  • Dolar 7,4091
  • Euro 8,9910
  • Kars -14 °C
  • Ardahan -14 °C
  • Iğdır -6 °C

Arslan, Yıldırım'ın basın toplantısına katıldı

Arslan, Yıldırım'ın basın toplantısına katıldı
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Başbakan Binali Yıldırım'ın Bosna Hersek'e gerçekleştireceği ziyaret öncesi Esenboğa Havalimanında düzenlediği basın toplantısına katıldı.

Başbakan Binali Yıldırım, MGK toplantısı sonrası yayımlanan bildiride “proje terör örgütü” ifadesinin kullanılmasına ilişkin, "Normal şartlarda bu örgütlerde bir amaç olsa, kendilerine yönelik bir akılları olsa dünya bir araya gelse bunlar bir araya gelemez. Hedef, Türkiye Cumhuriyetini zora sokmak, yormak. Bunların yıkmak, parçalamak, bölmek gibi ütopik hayalleri dünyada dursa gerçekleşmez ancak bizi meşgul edebilirler, enerjimizi biraz burada sarf etmemize sebep olabilirler" dedi. 

Başbakan Yıldırım, Bosna Hersek ziyareti öncesi Esenboğa Havaalanında konuştu. Ziyarete ilişkin bilgi veren Yıldırım, "Balkanlarda bizim için önemli bir ülke olan Bosna Hersek’e gidiyor olmaktan memnuniyet duyuyorum. Zambaklar ülkesi olarak da bilinen Bosna Hersek’e yönelmek eşsiz güzelliklere ve ortak tarihe yönelmektir. Sayın Cumhurbaşkanımız da bu yıl içerisinde Bosna Hersek’e resmi bir ziyaret gerçekleştirecek. Bizim ziyaretimiz bir anlamda bu ziyaretin altyapısını oluşturmaktır. Ortak tarihi geçmiş ve ortak gelecek perspektifimiz olan Bosna Hersek’in istikrarı, huzuru aslında Balkanların geleceği, istikrarı, huzuru demektir. Türkiye olarak; Balkanların istikrarı, huzuru için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Ziyaretimiz vesilesiyle yapacağımız görüşmelerde ekonomik konuları ele alacağız. Gittikçe artan ilişkilerimizin nasıl geliştirilebileceğimizi ele alacağız. Fırsatlar, zorluklar nelerdir bunları değerlendireceğiz" ifadelerini kullandı. 

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sonrası yayımlanan bildiride yer alan “proje terör örgütü” ifadesine ilişkin sorulan bir soruya Yıldırım, "İfade kendisini anlatıyor. Örgütler kendi iradesiyle ortaya çıkan örgütler değil. Bu proje hazırlayan birilerinin olduğunu ifade ediyor. Örgütler birilerinin amaçlarına hizmet etmek amacıyla geliştirilmiş, sipariş üzere kurulmuş örgütlerdir. Biz bunlara bazen taşeron örgütler, bazen arkalarında bir üst akıl olan terör örgütleri diyoruz. Burada vatandaşlarımızın, milletimizin dikkatini çekmek amacıyla böyle bir tabir MGK bildirisinde yer aldı. Bunu, hem Suriye’de, hem de yurt içinde terörle mücadelede bunu çok açık bir şekilde görüyoruz. Bunların çeşitli ülkelerin uyruklarından, ne Kürtlerin, ne Türklerin ne de başka bir vatandaş grubumuzun dertleriyle ilgili bir oluşum içinde olmadıklarını görüyoruz. Parayı kim verirse ona hizmet eden, bugün bu kılıkta yarın başka kılıkta iş gören örgütler. 15 Temmuz’da darbeden hemen sonra PKK ile FETÖ’nün terör elemanlarının bir araya geldiği, darbe başarılı olursa nasıl hareket edeceklerini, başarısız olursa nasıl hareket edeceklerini konuştuklarını görüyoruz. Normal şartlarda bu örgütlerde bir amaç olsa, kendilerine yönelik bir akılları olsa dünya bir araya gelse bunlar bir araya gelemez. Hedef, Türkiye Cumhuriyetini zora sokmak, yormak. Bunların yıkmak, parçalamak, bölmek gibi ütopik hayalleri dünyada dursa gerçekleşmez ancak bizi meşgul edebilirler, enerjimizi biraz burada sarf etmemize sebep olabilirler. Son 2 yılda yaptığımız çalışmalarda hem yurt içinde hem de yurt dışında terör örgütlerinin her birine gereken cevabı verdik. Bu konuda da tamamen inisiyatif güvenlik güçlerimizin elindedir ve terör örgütü de bu yüzden sürekli yer ve ad değiştirerek ayakta kalma gayreti içerisindedir" cevabını verdi. 

Başbakan Binali Yıldırım, "MHP ile yapacağımız ittifak, Cumhurbaşkanlığı seçimini ve milletvekilliği seçimlerini kapsıyor. Belediye seçimleriyle ilgili şu an için MHP ile ortak bir çalışmamız yok" dedi. 
Başbakan Yıldırım, Bosna Hersek ziyareti öncesi Esenboğa Havaalanında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Yıldırım, YPG/PKK kontrolündeki Suriye’nin Geleceği Partisi ile ilgili sorulan bir soruya şu yanıtı verdi: 
"Bunların sürekli yer ve isim değiştirdiklerini hep söyledik. Suriye’de başka Irak’ta başka isimlerle karşımıza çıkıyorlar. Üzerlerindeki postu kaldırınca bunların kim olduğu çok açık bir şekilde meydana çıkıyor. Biz bunları iyi tanırız. Hangi kılıkla, hangi isimle gelirlerse gelsinler, belki bazı dostlarımızı geçici bir süre kandırabilirler ama Türkiye’yi kandıramazlar. Çünkü 35 yıldır bunlara karşı amansız bir şekilde mücadele veriyoruz. Kürt kökenli, Türk kökenli vatandaşlarımız herkes bunlardan ciddi şekilde zarar gördü ve hiçbir şekilde ne ülkemiz toprakları içerisinde ne de ülkemizin sınırlarının etrafında böyle oluşumlar hayat bulamaz, buna imkan vermeyiz." 

"Belediye seçimleriyle ilgili şu an için MHP ile ortak bir çalışmamız yok" 
"Yerel seçimlerde AK Parti ile MHP arasında bir uzlaşma söz konusu olabilir mi?" sorusuna ise Yıldırım, "Yakın zamanda Meclis’ten geçen MHP ile AK Parti’nin müşterek verdiği teklifte, milletvekili seçimleri ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde partilerin ittifak yapabilmelerine imkan sağlayan kanun çıktı. Buna göre isteyen partiler istediği başka partilerle müşterek seçime gidebilecekler. Eskiden bir partinin listesine başka bir parti giriyordu, o partinin bayrağıyla seçim yapılıyordu ve daha sonra aldığı sonuca göre ayrılıyordu veya partinin içinde kalabiliyordu. Bunlara gerek yok. Partiler kendi kurumsal kimliğini muhafaza ederek seçime girebiliyor ve seçim sonuçları da ittifak yapan partilerin aldığı oylar nispetinde ortaya çıkıyor. Bizim şu aşamadaki MHP ile yapacağımız ittifak, Cumhurbaşkanlığı seçimini ve milletvekilliği seçimlerini kapsıyor. Belediye seçimleriyle ilgili şu an için herhangi bir MHP ile ortak bir çalışmamız yok" cevabını verdi. 

arslan,-yildirimin-basin-toplantisina-katildi-(1).jpgarslan,-yildirimin-basin-toplantisina-katildi-(2).jpg

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751