Ardahan depreminin ardından Kars’ta deprem tatbikatı yapıldı

Ardahan depreminin ardından Kars’ta deprem tatbikatı yapıldı

Ardahan’ın Göle ilçesinde 27 Eylül tarihinde 5 büyüklüğünde yaşanan depremin ardından Kars’ta 98 personelin katılımıyla deprem tatbikatı yapıldı.

Volkan KARABAĞ

Kars Kafkas Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesinde gerçekleştirilen tatbikatta senaryo gereği Kars’ın Arpaçay ilçesinde 5.6 şiddetinde depremde meydana geldi. Deprem nedeniyle oluşan yıkım ve panik sonrası 156 kişi yaralandı. Yaralılardan 27’sinin hastane acil servisine getirileceği 112 Acil Çağrı Merkezi tarafından bildirilmesinin ardından Hastane Afet ve Acil Durum Planı (HAP) devreye alındı. UMKE ve AFAD ekibinin de desteğiyle ambulanslarla yaralılar hastaneye sevk edildi.

Hastaneye gelen 27 yaralıdan 1’i yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybederken 2’si de Erzurum’a sevk edildi. 24 yaralının ise acil serviste tedavileri devam ediyor. Senaryo gereği yapılan deprem tatbikatında sağlık kuruluşunun olası böyle bir durumda hazırlığının gözden geçirilmesinin ardından tatbikat başarıyla sona erdi.

Tatbikat sonrası açılama yapan Kafkas Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr.Öğrt.Üyesi Mehmet Ezer, “Bugün çok üzücü bir olay meydana geldi. Kars’ın Arpaçay ilçesinde 5.6 şiddetinde depremde oldu. Deprem nedeniyle oluşan yıkım ve panik sonrası 156 kişi yaralandı. Yaralılardan 27’si bizim hastanemize geldi. Hastanemize gelen yaralılardan 1’i hayatını kaybederken, 2 hastamızda Erzurum’a sevk edildi. Diğer hastalarımızdan 7’si acil serviste tedavisi sürüyor, 15’i ise yapılan tedavilerinin ardından ayaktan taburcu edilmiştir. Hastanemizde yapılan deprem tatbikatı başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.” dedi.

ardahan-depreminin-ardindan-kars’ta-deprem-tatbikati-yapildi-(1).jpgardahan-depreminin-ardindan-kars’ta-deprem-tatbikati-yapildi-(2).jpgardahan-depreminin-ardindan-kars’ta-deprem-tatbikati-yapildi-(3).jpgardahan-depreminin-ardindan-kars’ta-deprem-tatbikati-yapildi-(4).jpgardahan-depreminin-ardindan-kars’ta-deprem-tatbikati-yapildi-(5).jpgardahan-depreminin-ardindan-kars’ta-deprem-tatbikati-yapildi-(6).jpgardahan-depreminin-ardindan-kars’ta-deprem-tatbikati-yapildi-(7).jpgardahan-depreminin-ardindan-kars’ta-deprem-tatbikati-yapildi-(8).jpgardahan-depreminin-ardindan-kars’ta-deprem-tatbikati-yapildi-(9).jpgardahan-depreminin-ardindan-kars’ta-deprem-tatbikati-yapildi-(10).jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
3 Yorum