Azerbaycan'ın ulusal lideri Haydar Aliyev vefatının 19. yılında Kars’ta anıldı

Azerbaycan'ın ulusal lideri Haydar Aliyev vefatının 19. yılında Kars’ta anıldı

Azerbaycan'ın Büyük Lideri ve Kurucu Devlet Başkanı Haydar Aliyev, ölümünün 19. yılında Kars’ta anıldı. Gençlik Merkezinde düzenlenen anma programında Aliyev’in liderliği, Türkiye Azerbaycan ilişkilerine verdiği önem anlatıldı.

Volkan KARABAĞ

Haydar Aliyev’in hayatını anlatan fotoğraf sergisinin gezilmesinin ardından saygı duruşu, Türkiye-Azerbaycan Milli marşlarının okunması ile başlayan program daha sonra şehitler için Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam etti.

Haydar Aliyev’in hayatını anlatan sinevizyon gösterisinin ardından açılış konuşmasını yapan Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuru Guliyev, “Haydar Aliyev hakkında yıllardır konuşulur, denilir ve tarihçi araştırmacılar siyaset adamları araştırarak Haydar Aliyev’in yaptığı işleri ve hayatını sonuna kadar bitirememişler. Çünkü Haydar Aliyev’in her günü onlarca karar ve her karar Azerbaycan’ın müstakilliği adına alınan kararlardı. Haydar Aliyev öyle büyük bir şahsiyetti doğduğu günden aldığı eğitimlerle ve göreve başladığı ilk günden itibaren Azerbaycan’a milletine ve halkına milli düşüncelerle hizmet etmeyi kendisine borç bilmişti.” dedi.

Kafkas Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitü Müdürü Doç. Dr. Yaşar Kop, “Satır aralarında ansiklopedik bilgiler var. Şimdi ben şöyle bakıyorum; dünyada kaç tane devlet var. 196,5 neden buçuk diyoruz? Çünkü Filistin’i daha çoğu devlet tanımadığı için. 196 devlet var, çok sayıda lider var ama bir soralım kaç tanesi aklımızda? Bazıları vardır ki niye unutulmaz. Çünkü liderlik farklıdır. Herkes devlet başkanı olabilir ama lider olamaz. Neden lider olamaz? Çünkü liderlik halkını ortak bir hedef için faaliyete geçirebilmek yeteneğidir. Tıpkı Metehan gibi, tıpkı Atilla gibi ve tabi ki Mustafa Kemal Atatürk gibi. İşte Haydar Aliyev’de devlet başkanından ziyade liderdir. Herkes lider olamaz. Hatta bazı edebiyatçılar sanatçılar Haydar Aliyev’den zaman zaman şikayetçi olmuşlar neden biliyor musunuz? Çünkü köy gezilerine de onları götürüyor. Halkın içine de onları sokmuş. Zaman zaman resmi olarak dile getirip yeter artık biz yaptığı şeylere ayak uyduramıyoruz bu kadarda insan hiç mi yorulmaz dedikleri bir liderdir.” ifadesini kullandı.

Milletin sevgisini kazanan Aliyev’in hatıralarında ilelebet yaşayacağını söyleyen, Kafkas Üniversitesi öğrencisi Fidan Babayeva, “Umummilli Lider Haydar Aliyev, 10 Mayıs 1923’te Azerbaycan’ın Nahçıvan şehrinde doğdu. Azerbaycan’ın elli yılını aşkın dönemi, Haydar Aliyev’in kişiliği ve onun büyük faaliyeti ile yakından bağlıdır. 14 Temmuz 1969’da Haydar Aliyev Azerbaycan Komünist Partisi Merkezi Komitesi Genel Sekreteri seçildi ve 1982 yılına kadar partiyi o yönetti. Bu dönem Sovyet Azerbaycan tarihinde büyük bir dönüm noktasının başlangıcı oldu. Halk Haydar Aliyev’i büyük sevgi ve saygıyla karşıladı. Haydar Aliyev bu dönemde Cumhuriyetimizin tam bağımsız bir devlet olması için sağlam bir temel oluşturdu. Haydar Aliyev, 3 Ekim 1993’de yapılan halk oylaması sonucunda Azerbaycan Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanı seçildi. Halkın büyük sevgisini kazanmış Haydar Aliyev 5 yıl sonra 11 Ekim 1998’de de yapılan halk oylaması sonucu yeniden Cumhurbaşkanı seçildi. Aliyev’in iç politikası, Azerbaycan’ın her vatandaşına özgür yaşam hakkını sağlamaktı. Aliyev bizim dahi çağdaşımızdır. Bu gerçek, her Azerbaycanlı için gurur kaynağıdır. Bütün anlamlı hayatını halkına adamış olan Aliyev, Azerbaycan halkının tarihinde derin bir iz bırakmıştır. Büyük kaybımız olan “Ulu Önder” Haydar Aliyev 12 Aralık 2003’te tedavi aldığı Amerika Birleşik Devletlerinde vefat etmiş ve 15 Aralık’ta Bakü’de defnedildi. Bugün de anım gününe toplandığımız, milletin sevgisini kazanan Aliyev, hatıramızda ilelebet yaşayacaktır.” dedi.

Merhum Haydar Aliyev’i 19’uncu ölüm yıldönümünde rahmetle andığını ifade eden Kars Valisi ve Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz de, “Dost ve kardeş Azerbaycan’ın daimi lideri merhum Haydar Aliyev’in 19’uncu ölüm yıldönümü dolayısıyla bir araya geldiğimiz bugünde Haydar Aliyev’i rahmet anıyorum. Merhum Haydar Aliyev, gerek Türk dünyası gerekse Türkiye ile kurmuş olduğu iyi dostluk ilişkileri sayesinde hem Türk dünyasının hem de yakın tarihin önemli devlet adamı ve liderlerinden biri olmuştur. Hemen her konuşmasında Türk olmaktan, Azerbaycanlı olmaktan gurur duyduğunu haykıran merhum Haydar Aliyev, bugünkü Azerbaycan’ın oluşmasında ve Türk dilini, zengin kültürünü gelecek kuşaklara aktarmak için büyük mücadele vermiştir. Onun milleti adına almış olduğu kararlar sayesinde Azerbaycan, büyük atılımlar yaparak adeta sil baştan bir devlet haline gelmiş ve bugünkü konumuna erişmiştir. Bugün; Türkiye ile Azerbaycan arasında eşine az rastlanabilecek nitelikte bir kardeşlik, dostluk ve gönül bağı oluşmasında merhum Aliyev’in çok büyük bir katkısı olduğunu söyleyebiliriz. Bu sarsılmaz bağ, onun “İki Devlet, Bir Millet” sözüyle de özdeşleşmiş ve anlamını bulmuştur. Türkiye ve Azerbaycan’ın; siyasi, ekonomik, sosyal, kültürel ve savunma alanlarındaki stratejik ortaklığı her geçen gün gelişmekte ve pekişmektedir. Asrımızın projeleri olarak nitelendirilen; TANAP, Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı ve Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi gibi uluslararası önemli projeler ile savunma sanayi alanındaki anlaşmalar, iki ülke arasındaki ilişkilerin geldiği noktayı göstermesi açısından büyük önem taşımaktadır. Nitekim son olarak Ermenistan tarafından işgal edilen Karabağ’ın geri alınması için Azerbaycan’ın verdiği haklı mücadeledeki dayanışma, yardımlaşma ve işbirliğimiz bunun en güzel örneklerindendir. Bu zafer, hepimizi mutlu etmiştir, gururlandırmıştır. Çünkü; her iki ülkenin üzüntüsü de sevinci de ortaktır. Bu vesile ile tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyorum, gazilerimize sağlıklı, mutlu bir yaşam diliyorum. Bilinmelidir ki; Türkiye ve Azerbaycan tarih boyunca, her zaman iki dost ve kardeş ülke olmuştur ve öyle de kalacaktır. Türkiye ve Azerbaycan arasındaki dostluk, kardeşlik ve her konudaki stratejik ortaklık ilelebet sürecektir. Merhum Haydar Aliyev’i 19’uncu ölüm yıldönümünde bir kez daha rahmetle anıyor, hepinize saygılar sunuyorum.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Haydar Aliyev’in hayatını anlatan fotoğraf sergisinin gezilmesinin gezilmesiyle program sona erdi.

azerbaycanin-ulusal-lideri-haydar-aliyev-vefatinin-19-yilinda-karsta-anildi-1.jpgazerbaycanin-ulusal-lideri-haydar-aliyev-vefatinin-19-yilinda-karsta-anildi-2.jpgazerbaycanin-ulusal-lideri-haydar-aliyev-vefatinin-19-yilinda-karsta-anildi-3.jpgazerbaycanin-ulusal-lideri-haydar-aliyev-vefatinin-19-yilinda-karsta-anildi-4.jpgazerbaycanin-ulusal-lideri-haydar-aliyev-vefatinin-19-yilinda-karsta-anildi-5.jpgazerbaycanin-ulusal-lideri-haydar-aliyev-vefatinin-19-yilinda-karsta-anildi-6.jpgazerbaycanin-ulusal-lideri-haydar-aliyev-vefatinin-19-yilinda-karsta-anildi-7.jpgazerbaycanin-ulusal-lideri-haydar-aliyev-vefatinin-19-yilinda-karsta-anildi-8.jpgazerbaycanin-ulusal-lideri-haydar-aliyev-vefatinin-19-yilinda-karsta-anildi-9.jpgazerbaycanin-ulusal-lideri-haydar-aliyev-vefatinin-19-yilinda-karsta-anildi-10.jpgazerbaycanin-ulusal-lideri-haydar-aliyev-vefatinin-19-yilinda-karsta-anildi-11.jpgazerbaycanin-ulusal-lideri-haydar-aliyev-vefatinin-19-yilinda-karsta-anildi-12.jpgazerbaycanin-ulusal-lideri-haydar-aliyev-vefatinin-19-yilinda-karsta-anildi-13.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
1 Yorum