Kars’ta pancar sezonu başladı

Kars’ta pancar sezonu başladı

Kars Şeker Fabrikası pancar alımına hazır hale getirilirken, üreticiler de emeklerinin karşılığını almak istiyor.

Tacettin DURMUŞ

Kars’ta pancar söküm sezonu kurban kesilerek başladı. Üreticiler girdi fiyatlarından oldukça yüksek olmasından dolayı dert yanıyor.

Başta sulama olmak üzere ilaç, gübre ve mazot fiyatlarının yüksek olmasından yakınan üreticiler, Kars Şeker Fabrikasının önümüzdeki günlerde şeker pancar alım kampanyasının başlamasından umutlu.

Söküm işlemlerini artık makine ile yapan üreticiler, pancar üretiminde kullanılan ilaç, gübre ve mazot fiyatlarına müdahale edilmesi için yetkililerden ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyon Başkanı Kars Milletvekili Yunus Kılıç’tan destek istedi.

Bu yıl ülke genelinde yaşanan aşırı kuraklığa rağmen sulama kanalların da yetersiz olduğundan da dert yanan üreticiler, sökümlerin makine ile yapılmasından dolayı da avantajlı olduklarını dile getirdiler.

Kars’ın Arpaçay ilçesine Değirmenköprü Köyünde pancar sökümünü kurban keserek başlatan üreticiler Sinan Kaya ve Uğraş Kaya, yaşadıkları sıkıntıları dile getirdiler.

Mazot fiyatlarının 8 bin TL’yi bulduğunu söyleyen üretici Sinan Kaya, “Kurban keserek söküme başladık. Bu arada pancar girdileri olan tohum, gübre ve mazot çok pahalı. İlaç ve gübreler çok aşırı derecede pahalı. Üstelik her yıl farklı farklı ilaçlar getiriyorlar. Devlet büyüklerinden özellikle Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyon Başkanımız Yunus Kılıç’tan ilaç fiyatlarına müdahale etmelerini istiyoruz. Pancarın fiyatı bu sene iyi olsa da mazot 8 bin TL oldu. Arpaçay’da özellikle sulama konusunda sıkıtılar yaşıyoruz. Köyümüz uzak olduğu için kanalardan gelen su bize yetişmiyor. Doğru düzgün su kullanmadığımız halde çok fazla su parası veriyoruz.  Pancarı hep mazotla çalışan motopompla suluyoruz. Yine de su parası istiyorlar. Daha önce elle söküm yapıyorduk ama artık makine ile söküm yapıyoruz. Pancar söküm makinesi 150 bin TL civarındadır. Rahat oluyor, pancarı söküyor, depoluyor ve kamyona dahi yüklüyor.”dedi. 

200 dönüm şeker pancarı ektiğini söyleyen üretici kardeşlerden Uğraş Kaya da makine ile sökümün kendilerine büyük kolaylıklar sağladığını belirtti.

Emeklerinin karşılığını almaya çalıştıklarını da söyleyen Kaya, “Yıllardır pancar ekiyorum. Emeğimizin karşılığını almaya çalışıyoruz. Bu sene de söküme başlayarak sezonu bitireceğiz. Bu makine ile her gün 12 dönüm pancar sökümü yapıyoruz. 200 dönüm ektim 20 - 25 gün söküm sürer. Daha önce elle söküm yapıyorduk. Günlük 10 dönümü 10 kişi 20 günde söküyorduk. Bir kişi bir günde ancak 20 dönüm söküm yapabiliyorduk.  O zamanlar daha zor ve sıkıntılı oluyordu. Söküp sıraladıktan sonra Kars Şeker Fabrikasına götürüyoruz. Daha sonra da orada işlenmeğe başlıyor. Söküp kamyona yükledikten sonra işimiz bitiyor. Yükledikten sonra tartıya gidiyor. Şeker oranını ölçüyorlar ve firesini belirliyorlar. Bu sene bunda da şükür. Köyümüzde kanal olmasına rağmen su alamıyoruz. Kanal boyunda son köy olduğumuz için bize su ulaşmıyor. Daha ilerideki ekiciler suyu aşırı bir şekilde kullanıyorlar. İlgilenen yok, bakan yok ve su bize yetmiyor. Bizler de traktörle ancak bu kadar sulayabildik. Bu da bize aşırı bir yük ve masraf getiriyor.” Diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler