Mimar Sadıkoğlu; “81 il içerisinde Koruma Kurulana en çok Kars’ın ihtiyacı var”

Mimar Sadıkoğlu; “81 il içerisinde Koruma Kurulana en çok Kars’ın ihtiyacı var”

Kars Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nün kapanarak Erzurum’a bağlanmasına tepkiler sürüyor. Mimar Şebnem Sadıkoğlu, 81 il içerisinde her sokağın tarih koktuğu Kars’ın diğer illerden daha çok koruma kuruluna ihtiyacının olduğunu söyledi.

Merkezi Kars olmak üzere Ardahan ve Iğdır'a 2011 yılından beri hizmet veren Kars Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü kapandı. Bakan onaylı yazının Kars'a ulaşması ve tüm yetkilerini Erzurum'a devredilmesine tepkiler çığ gibi büyüdü.

Çoğu Baltık mimarisi eserlerden oluşan tarihi yapıların aslına uygun hale getirilmesi için Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) tarafından hazırlanan, Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Fonu (IPA) ile finanse edilen, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nca uygulanan 'Rekabetçi Sektörler Operasyonel Programı' kapsamında desteklenen proje bile Kars’ın önemini ortaya çıkartırken, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nün kapanmasına anlam verilemiyor.

81 il içerisinde her sokağın tarih koktuğu Kars’ın diğer illerden daha çok koruma kuruluna ihtiyacının olduğunu söyleyen tarihi kimliği ile Kars kenti projesi saha mimarı Şebnem Sadıkoğlu, “En çok da Kars’ın Koruma Kurulu Bölge Müdürlüğüne ihtiyacı var. Kars Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğünün kapanarak Erzurum’a bağlanması Kars’ın gerek tarihi doku açısından gerekse turistik açıdan büyük bir çöküşe uğraması demektir. Kars tarihi dokusu ile tanıtılarak tüm dünyada revaç gören şehirlerimizden birisidir. Bu yükselişi devam ettirmek adına böyle bir karardan vazgeçilmesi gerekmektedir. En çok da her sokağının tarih koktuğu bu şehrin koruma kuruluna ihtiyacı vardır. Tüm yetkililerin biran önce bu duruma el atarak, şehrimizi korumamız gerekmektedir.” dedi.

Kaynak:Neriman Yalçın

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
19 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler