Murat Demirel, Kars Kent Konseyi Başkanı seçildi

Murat Demirel, Kars Kent Konseyi Başkanı seçildi

Kars Kent Konseyi, 2 yıl aradan sonra yeni genel kurulunu oluşturarak yeni başkanını seçti.

Tacettin DURMUŞ

Vali/Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz başkanlığında gerçekleştirilen ve çekişmeli geçen genel kurulda, Kafkas Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Murat Demirel, Kars Kent Konseyi başkanı seçildi.

Aynalı Köşk’e gerçekleştirilen Kars Kent Konseyi Genel Kurulu seçiminde; Ebubekir Keleş, Murat Demirel, Ali Osman Saday, Nesimi Demir, Özcan Sürmeli ve Yurda Vargün olmak üzere 6 aday başkanlık için divana dilekçe sundu. Adayların belirlenmesinin ardından Ebubekir Keleş, adaylardan Dr. Öğretim Üyesi Murat Demirel’in başkanlık için daha uygun olduğunu ileri sürerek adaylıktan çekildi.

Başkanlık için 5 adayın belirlenmesinin ardından 3 turdan oluşan seçime gidildi. Tüzük gereği 3’te 2’lik salt çoğunluğun gerektiği seçimin ilk turunda 48 oy kullanıldı. 2 oyun geçersiz sayıldığı ilk turda; Murat Demirel 24, Ali Osman Saday 1, Nesimi Demir 2, Özcan Sürmeli 11, Yurda Vargül 8 oy aldı.

İlk turda yeterli oyu hiçbir aday alamadığı için yine tüzük gereği yüzde 50+ 1 gerektiren ikinci tur seçimi yapıldı. 2’inci turda kullanılan 47 oyun 25’ini Murat Demirel, 18’ini Özcan Sürmeli, 2’sini Nesimi Demir, 2’sini de Yurda Vargül aldı.

2’inci turdan da sonuç alınamayınca; en yüksek oy alan Murat Demirel ile Özcan Sürmeli arasında 3’üncü tur seçimine gidildi. Seçimin 3’üncü turunda Murat Demirel 27, Özcan Sürmeli 20 oy aldı. Seçim sonucunda; Kafkas Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Murat Demirel, Kars Kent Konseyi başkanı seçildi.

2 yıl aradan sonra Kars Kent Konseyi Başkanı olarak seçilen Murat Demirel, kendisi ile birlikte seçime giren adaylara, oy veren veya vermeyen seçmenler ile genel kurul üyelerine teşekkür etti. Kars Kent Konseyinin Kars için hayırlı olmasını diledi.

VALİ ÖKSÜZ, “KENT KONSEYLERİ, “DEVLET - MİLLET EL ELE” DENİLEN BİRLİKTELİĞİN SAĞLANMASIDA AKTİF ROL OYNAR”

Öte yandan Vali/Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz başkanlık ettiği Kars Kent Konseyi Genel Kurul seçimi öncesi yaptığı konuşmada, Kent Konseyinin önemine değindi.

Kars Kent Konseyinin, görev alanlarında, yönetişim anlayışına dayalı ve sürdürülebilir kalkınma içinde çeşitli toplum kesimlerinin kent yönetimine katkıda bulunmaları gerektiğine dikkat çeken Vali Öksüz, kaliteli ve yaşanabilir bir kentin yönetiminde aktif rol almalarını hedefleyen ve en önemlisi gönüllülük esasına göre oluşacak ve görev yapacağına inandığını kaydetti.

Kent Konseylerinin “devlet millet el ele” denilen birlikteliğin sağlanmasına aktif rol oynaması gerektiğine de dikkat çeken Kars Valisi Türker Öksüz, “Bildiğiniz gibi Valilik görevimizin yanında 2 Ekim 2020 tarihinden bu yana Bakanlığımızın tensipleriyle Belediye Başkan Vekilliği görevini de yürütüyoruz. O günden bugüne, tüm arkadaşlarımızla birlikte elimizden geldiğince görev tanımımız içinde kadim şehrimize su, yol, kanalizasyon, şehir içi ulaşım gibi alt yapı başta olmak üzere sağlık, kültür ve sosyal alanlarda da hizmet etmeye çalışıyoruz. Belediyemizin imkanları dışında, bakanlıklarımız ve merkezi kurumlarımızın da desteğiyle şehircilik anlamında batı şehirlerinde güzel olan ne varsa Kars’ın da aynı güzelliklere, aynı kaliteye ve yaşanabilir bir şehir hüviyetine kavuşması için elimizden geldiğince çalışıyoruz.

Tabii Kars çok önemli bir şehir. Tarihi boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış, tarihi ve kültürel kimliği olan, birçok alanda çok büyük potansiyeli olan bir serhat şehir. Bizlerin de görevi bu kadim şehri ekonomik, sosyal, kültürel anlamda layık olduğu yerlere taşımak. Bu amaçla ilimizin potansiyelleri olan tarım, hayvancılık, turizm gibi alanlarda yatırımlar yapıyoruz. Her geçen gün yeni projeleri hayata geçiriyoruz, yeni yatırımlar yapıyoruz. Elbette bunların hepsi Kars için, çok kıymetli Kars halkı için.

Bu bağlamda; yerel yönetimlerde halkımızın da söz sahibi olması ve yapılan yatırımları, çalışmaları sahiplenmek, özümsemek, koruyup, kollamak büyük önem arz ediyor. Yaşanabilir bir Kars için, devletimizin yaptığı çalışmaların yanında halkımızın da yönetime katılması, elini taşın altına koyması gerekiyor. Yani; “devlet millet el ele” dediğimiz birlikteliğin sağlanması gerekiyor. Bu birlikteliği sağlamak için de bildiğiniz gibi yerel yönetimlerde Kent Konseyi oluşumları mevcuttur.

Kent Konseyi; merkezi yönetimin, yerel yönetimin, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının ve sivil toplumun ortaklık anlayışıyla, hemşehrilik hukuku çerçevesinde buluştuğu; kentin kalkınma önceliklerinin, sorunlarının, vizyonunun, sürdürülebilir kalkınma ilkeleri temelinde belirlendiği, tartışıldığı, çözümlerin geliştirildiği, ortak aklın ve uzlaşmanın esas olduğu demokratik yapılar ile yönetişim mekanizmasıdır.

Bu bağlamda kurulan Kars Kent Konseyimiz de; ilimizin yaşamında, ilimizin vizyonunun ve hemşerilik, Karslılık bilincinin geliştirilmesi, ilimizin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım, yönetişim ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirme amacının taşımaktadır.

Bu amacımızı gerçekleştirmek için kadın ve gençlik meclisleri başta olmak üzere çeşitli meclisler ve çalışma grupları oluşturacağız. Bu meclisler ve çalışma grupları; konseyimizin görev alanlarında, yönetişim anlayışına dayalı ve sürdürülebilir kalkınma içinde çeşitli toplum kesimlerinin kent yönetimine katkıda bulunmalarını, kaliteli ve yaşanabilir bir kentin yönetiminde aktif rol almalarını hedefleyen ve en önemlisi gönüllülük esasına göre oluşacak ve görev yapacaktır. 

Kent Konseyi Genel Kurulumuzun hayırlara vesile olmasını diliyorum. Kent Konseyimizin meclislerinde, çalışma gruplarında görev alacak arkadaşlarımızın Kars için çok güzel işlere imza atacağına, çok güzel çalışmalar yapacağına inanıyorum.” dedi.

 
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
15 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler