Selim’de hayvanlar üşümesin diye barınak yapıldı

Selim’de hayvanlar üşümesin diye barınak yapıldı

Kars’ın Selim ilçesinde belediye tarafından sokak hayvanlarının soğuk havalardan etkilenmemesi ve beslenmeden tedavilerine her ihtiyaçlarının karşılanacağı Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi törenle açıldı.

Volkan KARABAĞ

4 bin 500 metrekare alan üzerinde kurulan yaklaşık 1 milyon liraya mal olan 200 hayvan kapasiteli Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi, soğuk kış günlerinde sıcak yuva oldu. 3 kişinin istihdam edildiği merkezde hayvanların soğukta üşümemesi için dış cephe ısı yalıtımı ile kaplanırken, hayvanların altlarına da ısıtmalı halı döşendi. 500 metrekaresi kapalı alan olan merkezde doğumhane, ameliyathane, hasta müşahade odası, hasta bakım odası, depo, veteriner hekim odası ve idari birim bulunuyor.

Selim Belediyesi Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi açılış programına, Kars Valisi ve Belediye Başkanı Türker Öksüz, 65. Dönem Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Kars Milletvekili Ahmet Arslan ile Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç, Selim Kaymakamı Suat Hatam, Selim İlçe Belediye Başkanı Coşkun Altun, Kars İl Tarım ve Orman Müdürü Sayın İbrahim Altıntaş, AK Parti Kars İl Başkanı Adem Çalkın ve vatandaşlar katıldı.

Düzenlenen programda açılış konuşması yapan İlçe Belediye Başkanı Altun hayvan barınağı hakkında bilgi vererek, “Bu bir sorumluluk ve bu sorumluluğu da birilerinin yapması lazım. Küçük bir ilçe ölçeğinde bunu yapmak hem bir sıkıntı hem de bir maliyet. Ama biz bunu maliyet, sıkıntı çıkacak diye değil, biz sadece can dostlarımızı düşünmek, biz akşamları evimize sıcak yuvalarımıza gittiğimiz zaman, onların dışarıda üşümesi, onların aç-susuz kalması hem dinen hem vicdanen onlara bakmakla alakalı bizlerin boynunun borcudur. Selim Belediyesi olarak 4 bin 500 metrekare alan üzerinde 500 metrekaresi kapalı alan, yaklaşık 1 milyona mal olan bu hayvan barınağımızda inşallah elimizden geldiği kadar can dostlarımıza bakmak için tüm gayretlerimizi, gücümüzü sarf edeceğiz. İlk etapta kısırlaştırma olayını nasip olursa Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde yapacağız. İyi niyetli hayvan severlere de çağrımızdır; işi şova dönüştürmeden böyle bir hizmetin küçük bir ilçede olmasını görsünler ve ona göre desteklerini bekliyoruz.” dedi.

Her canlının bir yaşam hakkının olduğunu ifade eden Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç, “Hatta bizim canlı olduğunu düşünmediğimiz varlıkların bile üzerimizde hakkı var. Çünkü yaradanın onların üzerinde hakkı var, dolayısıyla bizde de hakkı var. Biliyorsunuz hayvan hakları kanununu yine bizim hükümetlerimiz döneminde 2004 yılında çıkardık. Son derece kapsamlı, Avrupa Birliği yasalarının bile önünde, hayvana hürmet eden, onu koruyan ve kollayan, haklarının bir kısmını o zamanki kanun teslim eden, tabi bizim medeniyetimizden, öğretimizden, inançlarımızdan kaynaklı zaten bütün canlılara Allah’ın yarattığı bir nazarla bakıp, onlara zaten bir hürmetimiz vardı. Ama kanunlarla da güzel bir koruma altına almıştık. Bu yıl kanunu baştan planlayarak ve bu sefer dünyada örnek olabilecek şekilde hayvanları bir can olarak, ağrısı, acısı, sızısı olan, haklarının teslim edilmesi gereken bir varlık olarak ilk defa kanuna koyduk.” ifadesini kullandı.

Kars Valisi ve Belediye Başkanı Türker Öksüz ise bulunduğumuz dünyada sadece insanlar olarak bizim yaşamadığımızı, çevremizde çeşitli canlıların da var olduğunu anımsatarak, “Bitkiler var, hayvanlar var onlarla ortak bir dünyayı paylaşıyoruz. Zaman zaman bu gerçeği gözden kaçırıyoruz, bu dünyanın sadece insanlara ait olduğunu düşünüyoruz ama bu dünyadaki diğer canlılarla birlikte yaşamamız gerektiğini her an hatırlamamız lazım.” diye konuştu.

Öksüz, Kars Belediyesi Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi ile ilgili de çalışmalarının olduğunu, orayı daha kapsamlı, daha iyi hizmet verir bakımevi haline getirmek anlamında çalıştıklarını, 2021 yılına yetiştiremediklerini 2022 yılının bahar döneminde o çalışmaların biteceğini de sözlerine ekledi.

65. Dönem Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Kars Milletvekili Ahmet Arslan, “Sayın Cumhurbaşkanımızın riyasetinde başından beri her alanda ihtiyaç duyulan düzenlemeler yapılıyor ama 2004 yılındaki düzenlemenin 2021 yılında ve 21’nci asra uygun bir halde düzeltilmiş olması, düzenlenmiş olması hem ülkemiz için hem ülkemizin prestiji için hem de özellikle can saydığımız hayvanlara sahiplenilmek anlamında çok kıymetli çok değerli. Hayvan hakları, hayvan dostluğu olmazsa olmazımız buna hiç şüphe yok ancak onlarla ilgili ihtiyaçları yerine getirmekte bizim sorumluluğumuz ve onları rehabilite ederek toplumla birlikte yaşamalarını sağlamakta yine bizim sorumluluğumuz. Bu sorumluluğu yerine getirirsek sokaklarda zaman zaman görüyoruz ‘başıboş köpeklere çocuklara saldırdı, şu oldu, bu oldu’ diye. Hem popülasyonu dengelersek hem rehabilite edersek, sağlıklı ve aşılı hale getirirsek toplumun bu korkusunu da yenmiş oluruz. Bu anlamda güzel bir uygulama.” ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından kurdele kesimi ile Selim Belediyesi Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi hizmete girdi. Yaklaşık 100 sokak hayvanının bulunduğu merkezi gezen protokol üyeleri yetkililerden merkez hakkında bilgi aldı.

selim’de-hayvanlar-usumesin-diye-barinak-yapildi-(1).jpgselim’de-hayvanlar-usumesin-diye-barinak-yapildi-(2).jpgselim’de-hayvanlar-usumesin-diye-barinak-yapildi-(3).jpgselim’de-hayvanlar-usumesin-diye-barinak-yapildi-(4).jpgselim’de-hayvanlar-usumesin-diye-barinak-yapildi-(5).jpgselim’de-hayvanlar-usumesin-diye-barinak-yapildi-(6).jpgselim’de-hayvanlar-usumesin-diye-barinak-yapildi-(7).jpgselim’de-hayvanlar-usumesin-diye-barinak-yapildi-(8).jpgselim’de-hayvanlar-usumesin-diye-barinak-yapildi-(9).jpgselim’de-hayvanlar-usumesin-diye-barinak-yapildi-(10).jpgselim’de-hayvanlar-usumesin-diye-barinak-yapildi-(11).jpgselim’de-hayvanlar-usumesin-diye-barinak-yapildi-(12).jpgselim’de-hayvanlar-usumesin-diye-barinak-yapildi-(13).jpgselim’de-hayvanlar-usumesin-diye-barinak-yapildi-(14).jpgselim’de-hayvanlar-usumesin-diye-barinak-yapildi-(15).jpgselim’de-hayvanlar-usumesin-diye-barinak-yapildi-(16).jpgselim’de-hayvanlar-usumesin-diye-barinak-yapildi-(17).jpg

Önceki ve Sonraki Haberler