Toraman, Mazhar Bağlı hakkında suç duyurusunda bulundu

Toraman, Mazhar Bağlı hakkında suç duyurusunda bulundu

CHP Kars İl Başkanı Taner Toraman, AK Parti eski milletvekillerinden Konya Karatay Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mazhar Bağlı’nın, bir televizyonda katıldığı programda CHP’ye yönelik sarf ettiği sözler için suç duyurusunda bulundu.

Tacettin DURMUŞ

Toraman, Mazhar Bağlı’nın “Hakaret, iftira, Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik” suçlarını işlediğini ileri sürerek, Kars Cumhuriyet Başsavcılığına dilekçe verdi.

Suç duyurusu ile ilgili olarak Kars Cumhuriyet Başsavcılığına dilekçe veren Toraman, Mazhar Bağlı’nın 17 Haziran tarihinde “Bakın Türkiye’nin bu meşruiyet gücünü sabote eden en büyük kara propagandalardan birisi de Türkiye’nin DEAŞ’ı desteklediği yönündeki alçakça saldırılardır, bunu kim dile getiriyor?” şeklindeki ifadelerle partisini hedef alan sözlerini hatırlattı.

CHP Kars İl Başkanı Taner Toraman’ın Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği dilekçede şu ifadeler yer aldı: “Ben, Cumhuriyet Halk Partisi il Başkanıyım. Siyasi Partiler Kanunu ve Tüzüğümüz gereği Partimizin ilimizdeki temsilcisi konumundayım. Şüpheli, profesör unvanına sahip bir akademisyendir. Eski bir siyasetçi olan şüpheli sosyoloji alanında çalışmaktadır. Şüpheli, suç tarihinde Habertürk televizyonunda yayınlanan Enine Boyuna adlı programa katılmış ve şu ifadeyi kullanmıştır: Bakın Türkiye'nin bu meşruiyet gücünü sabote eden en büyük kara propagandalardan birisi de Türkiye'nin DEAŞ’İ desteklediği yönündeki alçakça saldıranlardır, bunu kim dile getiriyor? İki örgüt dile getiriyor. Birincisi FETÖ terör örgütü, ikincisi PKK terör örgütü. Ama bunu kim lojistik sağlıyor içerden? Cumhuriyet Halk Partisi sağlıyor.”

Şüpheli bu ifadesiyle doğrudan Cumhuriyet Halk Partisine ve Partinin ilimizdeki temsilcisi olup il başkanı sıfatını haiz bana hakaret ve iftirada bulunmuştur. Şüphelinin bu çirkin iftira ve hakareti Cumhuriyet Halk Partisine yapışmaz. CHP, kurtuluş savaşı mücadelesi vermiş, ülkemizi kurmuş: kadroların mirasıdır. Kurulduğu günden bugüne de her türlü terör faaliyetine karşı tüm gücüyle durmuştur. Kamuoyu nezdinde bu ithamlar büyük tepkiyle karşılanmıştır. Ancak bu durum, şüphelinin ifadelerinin suç olduğu gerçeğini değiştirmemektedir. Şüpheli, FETÖ’yü büyüten ve PKK elebaşlarıyla görüşmeler yürütenlerin kim olduğunun konuşulmaması için kasten (ve büyük bir gaflet içinde) Partimize iftirada bulunmuştur. Şüphelinin bu ifadeleri toplumda CHP içerisinde siyaset yapanlar terör örgütleriyle işbirliği içinde göstermekte ve hedef haline getirmektedir.

Şüpheli suç teşkil eden beyanlarını bir anlık gafletle yapmamıştır. Kendisi eski bir milletvekili ve sosyoloji alanında çalıştığını iddia eden bir akademisyendir. Bu durumda şüphelinin boş bulunduğu ya da dil sürçmesi ile bu ifadede bulunduğunu söylemek imkânsızdır. Üstelik programdaki diğer katılımcılar ve moderator, şüphelinin ifadelerini kendisine hatırlatmıştır. Bunun yanında program esnasında Genel Başkan Başdanışmanı Tuncay Özkan tarafından da cevap verilmiş ve hukuki haklarını kullanılacağını hatırlatmıştır. Buna karşın şüpheli özür dilemek bir yana dursun, söylediklerini dahi düzeltmemiş, hatta yalan içerikli argümanlarla desteklemeye çalışmıştır. Bu nedenle şüpheli hakkında şikâyetçi olmak gerekmiştir.

SONUÇ ve İSTEM: Yukarıda açıklanan ve re'sen gözetilecek nedenlere şüpheli hakkında iddianame düzenlenmesi ve şüphelinin açılacak kamu davası sonunda cezalandırılmasını dilerim.”

6f57a94d-5551-4fb6-b88d-d1df8c647214.jpeg70043489-7ccc-48ba-aecf-e06abf8b919d.jpeg

Önceki ve Sonraki Haberler