Uludaşdemir'den Süt Fiyatlarına Sert Tepki: "Çiftçi Kazanamıyor, Tüketici Kan Ağlıyor!"

Uludaşdemir'den Süt Fiyatlarına Sert Tepki: "Çiftçi Kazanamıyor, Tüketici Kan Ağlıyor!"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kars İl Başkanı Onur Uludaşdemir, çiğ süt fiyatlarındaki yeni düzenlemeyi eleştirdi.

Ulusal Süt Konseyi tarafından yapılan zamla birlikte çiğ sütün litre fiyatının 14,65 lira olarak belirlenmesine sert tepki gösteren Uludaşdemir, bu durumun çiftçi ve tüketiciler üzerinde yarattığı olumsuz etkileri dile getirdi.

Uludaşdemir, yaptığı açıklamada, "Çiftçinin sütü sudan ucuz satılıyor. Çiğ süt için belirlenen fiyatlar hem üreticilerimizi hem de tüketicilerimizi zor durumda bırakıyor. Ulusal Süt Konseyi'nin belirlediği fiyatlar, çiftçimizin maliyetlerini karşılamaktan uzak, tüketiciyi ise fahiş fiyatlarla baş başa bırakıyor." dedi.

Uludaşdemir, hükümetin tarım politikalarını da eleştirdi: "Ulusal Süt Konseyi'nin kararları, hükümetin çiftçimizi desteklemek yerine, onları kesime yönlendirme politikasının bir parçası gibi. İnekler kesildikten sonra ne olacak? Et pahalı olacak, gelsin ithal et, gelsin ithal hayvanlar. Çiftçiye ve tüketiciye verilmeyen kaynak, yine ithalata gidecek."

CHP Kars İl Başkanı Uludaşdemir, Ulusal Süt Konseyi'nin çiftçi ve tüketici lehine politikalar geliştirmesi gerektiğini vurgulayarak, "Bu sektörün geleceği aile işletmelerine bağlı. Adil ve uygun fiyat politikalarıyla çiftçimizi korumalı, tüketiciyi rahatlatmalıyız. Ancak bu şekilde hem tarım sektörümüzü hem de ekonomimizi güçlendirebiliriz." ifadelerini kullandı.

Uludaşdemir, çiğ süt fiyatlarının adil bir şekilde belirlenmesi için Ulusal Süt Konseyi ve hükümete çağrıda bulundu, bu konunun takipçisi olacaklarını ve çiftçi ile tüketicinin yanında yer alacaklarını belirtti.

Kaynak:İbrahim Yavalak

 İnternet Editörü
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler