Vali Öksüz: “Gazi Kars Geçilmez”

Vali Öksüz: “Gazi Kars Geçilmez”

"15 Temmuz demokrasi ve Milli Birlik Günü" nedeniyle düzenlenen etkinlikte konuşan Vali ve Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz, “Gazi Kars Geçilmez” dedi.

Volkan KARABAĞ

15 Temmuz hain darbe girişiminin 5’inci yılı dolayısıyla ülke genelinde olduğu gibi Kars’ta da, Valilik koordinasyonunda çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.

Etkinlikler kapsamında 2016 yılının 15 Temmuz gecesi Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde kendilerini Yurtta Sulh Konseyi olarak tanımlayan bir grup asker tarafından gerçekleştirilen askeri darbe teşebbüsü sırasında demokrasi mücadelesi veren şehit ve gaziler anıldı.

“TÜRKİYE GEÇİLMEZ" sloganı ile "15 Temmuz demokrasi ve Milli Birlik Günü" nedeniyle gerçekleştirilen etkinliklerde bayram ve demokrasi coşkusu yaşandı. 

Gün boyu bir dizi etkinliklerin ardından program Eski Emniyet Müdürlüğü önündeki demokrasi meydanında devam etti.

Vali ve Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz, 14’ncü Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Özgür Nuhut, Cumhuriyet Başsavcısı Soner Aygün, İl Genel Meclis Başkanı Muzaffer Yağcı, İl Emniyet Müdürü Yavuz Sağdıç, İl Jandarma Komutanı Albay Hidayet Arıkan, AK Parti Kars İl Başkanı Adem Çalkın, daire amirleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşlar, Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü önünde kortej oluşturarak tören alanına geldi. Saygı Duruşundan bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Evliya Cami İmamı Murat Umurbek Kuran’ı Kerim okudu. Karslı Aşık Ilgar Çiftçioğlu’nun yazdığı ve okuduğu ’15 Temmuz da’ büyük alkış aldı. Daha sonra da günün anlam ve önemini belirten sinevizyon gösterisi sahneye yansıtıldı.

Programda konuşma yapan Kars Valisi Türker Öksüz, “Bir 15 Temmuz akşamında yine “milli irade” aşkıyla hep birlikte meydanlardayız. Bugün, milletimizin demokrasi zaferini kutlamak, vatan, millet, devlet, bayrak uğruna gözlerini kırpmadan canlarını feda eden aziz şehitlerimizi bir kez daha yâd etmek, kahraman gazilerimize olan şükran duygularımızı sunmak üzere bir aradayız. Fetullahçı terör örgütü tarafından 15 Temmuz 2016 günü kalkışılan hain darbe girişiminde tarihin her döneminde olduğu gibi tarafını devletinden, milletinden, demokrasiden yana seçen siz aziz Karslı hemşehrilerimi en kalbi duygularımla selâmlıyorum. Bu vesile ile şanlı tarihimizin her döneminde istiklal ve istikbal uğruna canlarını feda ederek bu toprakları bizlere yurt yapan tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden tüm gazilerimizi bir kez daha rahmet ve minnet duygularıyla anıyorum. Rabbim hepsinden razı olsun.” dedi.

Vali Öksüz açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bu topraklardaki bin yıllık varlığımıza karşı girişilen o kanlı darbe teşebbüsünde; başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, devlet adamlarımıza, Türkiye Büyük Millet Meclisine, kamu kurum-kuruluşlarımıza karşı alçakça saldırılar düzenlenmiş, havalimanları, köprüler, basın-yayın kuruluşları ve birçok kritik nokta fiilen işgal edilerek aziz milletimiz insanlık dışı saldırılara maruz kalmıştır.

Şairin;

 “Bu vatan toprağın kara bağrında

Sıradağlar gibi duranlarındır,

Bir tarih boyunca onun uğrunda

Kendini tarihe verenlerindir.

 

Tarihin dilinden düşmez bu destan,

Nehirler gazidir, dağlar kahraman,

Her taşı yakut olan bu vatan

Can verme sırrına erenlerindir.”

Dizelerinde dediği gibi, hamdolsun ki; yüce Allah’ın inayeti, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın dirayeti, aziz milletimizin kendi iradesine ve demokrasiye sahip çıkan asil duruşu, Türkiye Büyük Millet Meclisimizin ve hükümetimizin demokrasiye sahip çıkmadaki tereddütsüz kararlılığı sayesinde darbe girişimi aynı gece püskürtüldü.

Cenab-ı hak, tuzakları boşa çıkarandır. Şükürler olsun ki bu millet her defasında olduğu gibi dik duruşuyla, cesaretiyle bayrağına, ezanına, milli iradesine duyduğu düşkünlükle, inançla, sevgiyle, Cenabı Allah’ın inayetiyle bu darbe girişimini, bu tuzağı bozmuştur. 15 Temmuz gecesi milletimiz, vatanına kastedildiğinde neler yapabileceğini bir kez daha tüm dünyaya göstermiştir.

Aziz milletimizin cansiperane gayretleri, şehit ve gazi olan vatan evlatlarının fedakârlıkları sadece yurt içinde değil yurt dışında da vatan toprakları üzerinde hesapları olanların hesaplarını bozmuş; heveslerini kursaklarında bırakmıştır. Hain ve zavallı işbirlikçileri de zelil ve rezil olmuştur.

Kars ilimiz, hain darbe girişimini Ankara ve İstanbul’dan sonra en ağır şekilde yaşamasına rağmen, Gazi Kars’ımızın kahraman ve vatansever insanları, 29 adet tank, onlarca zırhlı araç ve ağır silahlarla yapılan saldırıya canları pahasına karşı koymuş, göğsünü siper ederek, bu ihanet şebekesine dur demiştir.

Yurdun dört bir yanında olduğu gibi siz değerli Karslı hemşehrilerim de o gece; vatan sevgisinin, fedakârlığın, cesaretin, yiğitliğin, bir hilal uğruna şehadete yürümenin ne demek olduğunu darbecilere ve arkasındaki zihniyete bir kez daha gösterdiniz. Bu vatanın bir evladı olarak sizlere şükranlarımı sunuyor, önünüzde saygı ve minnetle eğiliyorum.

Yüce Türk Milleti, inancı, azmi ve kararlılığıyla tarihin her döneminde zorlukların üstesinden gelip bir çıkış yolu bulmuş, vatanını ve devletini selamete ulaştırmıştır. Devletimiz ve milletimiz, gücüne güç katmış, tarihî yürüyüşünü sürdürmeye devam etmiştir.

Kıymetli Karslılar; biz o gün her anlamda hainliği, alçaklığı gördük. Ama en önemlisi, milletimizin kahramanlığını, cesaretini gördük; her türlü ağır silahın karşısında dimdik duran, kurşuna karşı gövdesini siper eden, imanın nur yüzlü çocuklarını gördük.

15 Temmuz gecesi, var olmak ile yok olmak arasındaki ince çizgiyi yokladığımız ve yüce rabbimizin lütuf ve inayetiyle hürriyet ve istiklalimizi muhafaza ettiğimiz önemli bir tarihtir. 15 Temmuz, tıpkı istiklal harbimiz gibi milletimizin topyekûn kıyamıdır, dirilişidir, şahlanışıdır.

15 Temmuz ruhu, asil milletimizin tarihinden aldığı güçle 100 yıl sonra kendi gelecek ve kaderini yeniden tayin ettiği ve bütün dünyaya kabullendiği bir gündür. 15 Temmuz, ülkemizin ve milletimizin kalbine yönelen hayâsızca akının, milletimizin siper ettiği gövdesinde durdurulduğu ve mağlup olduğu, milli iradenin taçlandığı muazzam bir gündür.

İşte onun içindir ki, “TÜRKİYE GEÇİLMEZ” diye haykırıyoruz. Türkiye geçilmez; Türkiye bayrağı, vatanı, devleti ve milletiyle tektir, bölünemez ve geçilemez. Rabbime şükürler olsun ki, Türkiye’nin günümüz dünya düzeninde söyleyecek sözü ve haksızlıklara müdahale edecek kudreti bulunmaktadır. 15 Temmuz destanı, milletimizin azim ve kararlılığıyla, hain darbe girişimine karşı duruşuyla bunun vücuda gelmiş halidir.

Ülkemiz siyasi istikrarıyla, teknolojik atılımlarıyla, genç nüfusuyla, ihtiyaç sahiplerine ulaştırdığı insani yardımlarıyla, mazlumlara kol kanat germesiyle, askeri ve diplomatik gücüyle, güçlü demokrasisiyle, öncü projeleriyle tüm dünyaya net bir mesaj vermektedir: “TÜRKİYE GEÇİLMEZ!”

"Türkiye Geçilmez"; “Milli İrade Geçilmez", "Mavi Vatan Geçilmez", "Siber Vatan Geçilmez", "Milli Uzay Programı Geçilmez”, “Akıncı SİHA Geçilmez”, “Havalimanları Geçilmez”, “TBMM Geçilmez”, “Gölbaşı Geçilmez”, “Kahramankazan Geçilmez”, “Kızılay Geçilmez” ve tabi ki “Gazi Kars Geçilmez” demektir. 

Üzerinden 5 yıl geçse de 15 Temmuz’u hiçbir zaman unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız. Bu ihanet, bin yıldır yaşadığımız bu kutsal topraklar üzerinde emsali görülmemiş bir ihanetti. Aziz milletimizin vergileriyle alınmış olan silahların, yine bu millete çevrildiği bir ihanetti. Bugünü bize yaşatan hainler hem demokrasimize hem de bu ülke topraklarına, vatanımıza kast etmişlerdi. Ancak, şükürler olsun başaramadılar. 15 Temmuz, millet hafızasına, millet tarihine kaydedilmiş bir gün olarak kalacaktır.

FETÖ’nün hain girişimi ile ülkemizin, milletimizin, devletimizin ve demokrasimizin üzerine çöken kara bulutlar, milletimizin engin feraseti ve çelikten iradesiyle bertaraf edilip ülkemizde yeni bir gün doğdu.

Bugün bize düşen ve yapılması gereken ise bu imanı sürekli diri tutmak ve 15 Temmuz ruhunu tahkim etmektir. İnancın, azmin ve vatan aşkının önünde duracak hiçbir güç yoktur. Yeter ki Türk milleti birlik ve beraberlikle hareket etmeye devam etsin. Bu milletin son ferdi ayakta durduğu sürece bu vatan ilelebet bizim yurdumuz olarak kalacaktır.

Millet iradesine vurulmak istenen 15 Temmuz darbe girişimi her ne kadar tarihe gömülmüşse de emperyalist güçlerin ülkemiz ve bulunduğumuz coğrafya üzerindeki kötü emelleri bitmiş değildir. Bu konuda her bir birey olarak çok ama çok dikkatli olmalıyız. Unutmayalım ki; bizim bu ülkeden başka vatanımız yok, bizim bu ülkeden başka gidecek yerimiz de yok.

Bu açıdan milletimize, maddî, manevî acılar ve kayıplar yaşatan 15 Temmuz ve benzeri ihanetlerin bir daha yaşanmaması için hepimize büyük sorumluluklar düşmektedir. bu sorumlulukların ağır olduğunu ve büyük özveri gerektirdiğini hepimiz gayet iyi biliyoruz.

Yine hepimiz gayet iyi biliyoruz ki bu coğrafyada var olabilmenin, güçlü ve müreffeh olabilmenin temel şartı; birliğimizi, beraberliğimizi ve kardeşlik ahdimizi korumaktan geçmektedir.

Bugün ülkemizin terör örgütlerine ve emperyalist güçlere karşı Suriye’de, Irak’ta, Karabağ’da, Libya’da, Akdeniz’de, Mavi Vatan’da ve diğer coğrafyalardaki gelişmeler karşısında sergilediği kararlılığın Sarıkamış’tan, Çanakkale’den, kurtuluş mücadelemizden bir farkı yoktur.

Gücümüzü denemeye kalkanlar, onun ne kadar büyük olduğunu görecek, bizden dostluk isteyenler onun onurunu yaşayacaklardır. Çünkü barış isteyecek cesarette, savaşı göze alacak güçteyiz.

Özellikle gençlerimizin, ülke olarak dün niçin ve hangi inançla o kavgaları vermişsek, bugün de aynı sebeple ve aynı imanla bu mücadeleyi verdiğimizi iyi bilmeleri gerekmektedir.

O nedenle bu hatıraları sıcak tutmamız, çocuklarımıza, gençlerimize iyi anlatmamız ve gelecek nesillere aktarmamız gerekiyor. Bu konuda hepimize büyük görevler düşüyor. Kuşkusuz ki geçmişini bilmeyen bir nesil, bu milleti geleceğe taşıyamaz.

Şunu herkes çok iyi bilmelidir ki; biz, bu topraklarda bizi biz yapan değerlerimizle ay yıldızlı bayrağımızın altında, tek vatan, tek millet, tek devlet olarak ilelebet var olacağız!

15 Temmuz gecesi Kars’ta birlik-beraberlik içerisinde demokrasiye, vatanın birlik-beraberliğine sahip çıkan, “tek devlet, tek vatan, tek bayrak, tek millet” diyerek mücadele eden tüm vatandaşlarımıza, siyasi partilerimize, kamu kurumlarına, dernek, vakıf ve tüm toplum kesimlerine şükranlarım sunuyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle; bu toprakları bize vatan yapan tüm şehitlerimizi ve aramızdan ayrılan gazilerimizi; 15 Temmuz gecesini şanlı bir tarih sayfasına çeviren ve son büyük destanımızı kanları ile yazan şehitlerimizi bir kez daha sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.

Allah şehitlerimizden razı olsun. Rabbim onları Bedir, Uhud, Kerbela, Malazgirt, Sarıkamış, Çanakkale ve tüm milli mücadele şehitlerine komşu eylesin, makamlarını a’li eylesin. Gazilerimizi ve yüreği vatan sevgisiyle dolu olup sokaklara çıkarak şanlı destanın bir parçası olan sizleri tekrar sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”  

Kars Valisi Türker Öksüz’ün konuşmasının ardından program Milli Eğitim Müdürlüğün düzenlediği resim, şiir, hikaye okunacak, ayrıca kazanan öğrencileri ödülleri verildi.

Dünya Şampiyonasına katılmak üzere Kars’ta kampta olan İşitme Engelliler Atletizm Milli Takımı atletleri 15 Temmuz koşusunu tamamladıktan sonra sancağı Kars Valisi Türker Öksüz’e sundu. Sancağı teslim alan Vali Öksüz, koşuya katılan atletlere katılım belgesi verdi.

15 Temmuz da yaşananlar konulu video gösterimi yapıldıktan sonra İl Müftüsü Yusuf Eviş tarafından dua edildi.

vali-oksuz-“gazi-kars-gecilmez”-(1).jpgvali-oksuz-“gazi-kars-gecilmez”-(2).jpgvali-oksuz-“gazi-kars-gecilmez”.jpgvali-oksuz-“gazi-kars-gecilmez”-(3).jpgvali-oksuz-“gazi-kars-gecilmez”-(4).jpgvali-oksuz-“gazi-kars-gecilmez”-(5).jpgvali-oksuz-“gazi-kars-gecilmez”-(6).jpgvali-oksuz-“gazi-kars-gecilmez”-(7).jpgvali-oksuz-“gazi-kars-gecilmez”-(8).jpgvali-oksuz-“gazi-kars-gecilmez”-(9).jpgvali-oksuz-“gazi-kars-gecilmez”-(10).jpgvali-oksuz-“gazi-kars-gecilmez”-(11).jpgvali-oksuz-“gazi-kars-gecilmez”-(12).jpgvali-oksuz-“gazi-kars-gecilmez”-(13).jpgvali-oksuz-“gazi-kars-gecilmez”-(14).jpgvali-oksuz-“gazi-kars-gecilmez”-(15).jpgvali-oksuz-“gazi-kars-gecilmez”-(16).jpgvali-oksuz-“gazi-kars-gecilmez”-(17).jpgvali-oksuz-“gazi-kars-gecilmez”-(18).jpgvali-oksuz-“gazi-kars-gecilmez”-(19).jpgvali-oksuz-“gazi-kars-gecilmez”-(20).jpgvali-oksuz-“gazi-kars-gecilmez”-(21).jpgvali-oksuz-“gazi-kars-gecilmez”-(22).jpgvali-oksuz-“gazi-kars-gecilmez”-(23).jpgvali-oksuz-“gazi-kars-gecilmez”-(24).jpgvali-oksuz-“gazi-kars-gecilmez”-(25).jpg

Önceki ve Sonraki Haberler