Kars’ta Su Elçilerinden “Bir damacana 1000 Euro” farkındalığı!

Kars’ta Su Elçilerinden “Bir damacana 1000 Euro” farkındalığı!

Kafkas Üniversitesi “Su Elçileri” grubu, fakülte girişinde stant kurarak, ülkemizde su kaynaklarının azalması nedeniyle savaşların çıkabileceğine ve bir damacana suyun 1000 Euro’ya satılabileceğine dikkat çekti.

Volkan KARABAĞ

Kafkas Üniversitesi Dede Korkut Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü 4. sınıf öğrencileri Dünya Su Günü etkinliği kapsamında farkındalık oluşturmak adına bir damacananın fiyatını 1000 Euro yaptı.

Doç. Dr. Yaşar Kop öncülüğünde Eğitimde Proje Hazırlama dersi kapsamında Dünya Su Gününü kutlamak amacıyla 5 kız öğrenci dolu su şişeleriyle fakülte girişinde stant kurdu. Suyun dikkatli kullanımı gerçekleşmediği taktirde ileride 0,5 litrelik suyun 75 Euro, 1,5 litrelik suyun 200 Euro, 5 litrelik suyun 500 Euro ve 19 litrelik damacananın fiyatının ise 1000 Euro olacağının vurgulandığı etkinlikte, suyun korunup değerinin bilinmesi gerektiği ifade edildi.

Kendilerinin öğretmen yetiştirdiğini, öğretmen yetiştirirken de donanımlı öğretmen yetiştirmek gerektiğini ve elimizdekinin kıymetinin bilmemiz gerektiğini söyleyen Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü Anabilim Dalından Doç. Dr. Yaşar Kop, bölüm öğrencilerine yaptığı açıklamada, “Biliyorsunuz 365 günümüz var ve neredeyse her günün bir anlamı var ama bugün çok anlamlı bir gün. Çünkü Dünya Su Günü. İnsanoğlu her gün kullandığı bir şeyin farkına varmaya bilir, örneğin gece yatarken ‘çok şükür 2 tane gözüm var, gözümü öpeyim’ diyen var mı? ‘helal olsun benim bir burnum var’ diyen mı? Yok. Ama gözümüz, burnumuz, elimiz, kolumuz ağrıdığında ne yapıyoruz işte benim canım yandı diyoruz. Şuan Türkiye Cumhuriyeti Devleti bulunmuş olduğu coğrafi konumda en fazla suya sahip olan ülke. Buna rağmen tüm kaynakları kullansa tek başına yetmiyor. Ama biz ülkeler arası antlaşmalara saygı duyan bir ülkeyiz ve imza da atmışız, herkesle de bunu paylaşıyoruz. Özellikle de iki tane komşumuz var, bir tanesi Suriye, bir tanesi de Irak. Ama onlardaki su bile kesinlikle kendi ihtiyaçlarını gidermeyecek kadar. Bütün Siyaset Bilimciler, Uluslararası İlişkiler Uzmanı ve biz Tarihçiler diyoruz ki; yakındaki savaşın sebebi “su”dur. Arkadaşlar, evlerde bulunan damacana sularımıza her gün zam geliyor ama damacana suyun değerini 1000 Euro yaptılar. Elbette ki bunlar göstermelik, elbette ki bunlara 1000 Euro verin alın değil, 0,5 litrelik suyun fiyatı 75 Euro ama sizler de takdir edersiniz ki gerçek değeri bu. Yani bunun 75 Euro’ya satılmasını istemiyoruz ama eğer sularımıza biz gereken kıymeti, önemi vermezsek inanın biz 75 Euro’ya da alamayacağız.” dedi.

Su Elçilerinden Gülden Kart ise kendilerinin buradaki amaçlarının suya gereken değeri vermek olduğunu söyleyerek, “İnanın ki biz sularımıza değeri vermezsek bu sular elimizden gider. Biz suya kıymet verirsek, sular da bizim topraklarımıza bereket, vücudumuza sağlık, yaşamımıza ve hayatımıza güzel şeyler katar. Bu yüzden sularımızı ve yarınlarımızı korumamız gerekiyor.” ifadesini kullandı.

Kafkas Üniversitesi Dede Korkut Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Taşdan ise, “Su, sanıldığı kadar tükenmez bir kaynak değil ve aslında gördüğümüz su kaynaklarının yalnızca yüzde 20-30’unu kullanabiliyoruz. Gelecekle ilgili kehanetler gösteriyor ki; savaşlar belki bugün maalesef çıkıyor. Keşke hiç savaşlar olmasa, bugün de çok kötü bir savaşın gölgesindeyiz. Ama önümüzdeki günlerde rekabetle, gelişmeyle su ile olacak. Bizi ilgilendiren kısmı ise şu; hepiniz öğretmen adayısınız, bu kıt kaynağı dikkatli kullanmazsak, arkadaşlar yiyeceğimiz olabilir, kolamız olabilir, ayranımız olabilir ama su yoksa hiçbir anlamı yok.” diye konuştu.

Daha sonra su elçileri etkinliğe katılan öğrenci arkadaşlarına suyun önemine binaen hazırladıkları Stickerleri arkadaşlarına dağıttı. Etkinlik hatıra fotoğrafının çekimi ve “yarının suyunu bugünden koru” sözüyle sona erdi.

kars’ta-su-elcilerinden-“bir-damacana-1000-euro”-farkindaligi!-(1).jpgkars’ta-su-elcilerinden-“bir-damacana-1000-euro”-farkindaligi!-(2).jpgkars’ta-su-elcilerinden-“bir-damacana-1000-euro”-farkindaligi!-(3).jpgkars’ta-su-elcilerinden-“bir-damacana-1000-euro”-farkindaligi!.jpgkars’ta-su-elcilerinden-“bir-damacana-1000-euro”-farkindaligi!-(4).jpgkars’ta-su-elcilerinden-“bir-damacana-1000-euro”-farkindaligi!-(5).jpgkars’ta-su-elcilerinden-“bir-damacana-1000-euro”-farkindaligi!-(6).jpgkars’ta-su-elcilerinden-“bir-damacana-1000-euro”-farkindaligi!-(7).jpgkars’ta-su-elcilerinden-“bir-damacana-1000-euro”-farkindaligi!-(8).jpgkars’ta-su-elcilerinden-“bir-damacana-1000-euro”-farkindaligi!-(9).jpgkars’ta-su-elcilerinden-“bir-damacana-1000-euro”-farkindaligi!-(10).jpgkars’ta-su-elcilerinden-“bir-damacana-1000-euro”-farkindaligi!-(11).jpgkars’ta-su-elcilerinden-“bir-damacana-1000-euro”-farkindaligi!-(12).jpgkars’ta-su-elcilerinden-“bir-damacana-1000-euro”-farkindaligi!-(13).jpgkars’ta-su-elcilerinden-“bir-damacana-1000-euro”-farkindaligi!-(14).jpgkars’ta-su-elcilerinden-“bir-damacana-1000-euro”-farkindaligi!-(15).jpg

Önceki ve Sonraki Haberler