• BIST 2.785,16
  • Altın 1033.855
  • Dolar 17.9048
  • Euro 18.2562
  • Kars 18 °C
  • Ardahan 16 °C
  • Iğdır 27 °C

Kars'ın Şeyh Şamil'e Vefasızlığı

Yargıç HARMANKAYA

35 Yıl, Kafkasya'nın özgürlüğüne kendisini adayan, kahraman, alim, mücahit Şeyh Şamil Tüm Kafkasya'da ve Türkiye'de vefat yıldönümü nedeni ile anıldı.

Kars'ta ise herhangi bir anma ve program yapılmadı.

Kars Folklor Kültürüne ve Kars Tarihine adını vermiş bir Alim, Kahraman ve İmamı, Kars ve Karslı Neden Unuttu?

''Sahne hazır,

Folklorcular hazır,

Sunucu hazır,

Garbon ve Darbuka hazır..

Şeyh Şamil….!''

Kim bu Şeyh Şamil?

Kafkasya'nın ve yaşadığımız bölgenin özgürlüğüne kendisini adayan Şeyh Şamil, Ruslara karşı amansız mücadeleler vermiş,  Rus ordularını dize getiren bir Mücahit olarak Kars ve Kafkasya tarihine geçmiştir!

 30 yaşına kadar tefsir, hadis, fıkıh ilimlerini öğrenen Şeyh Şamil, halk  tarafından İmam olarak seçilmiş, Rusların yaşadığımız bölgede  İslamiyet'i yok etmek için bütün güçleri ile uğraştığını görünce de, cihad aşkıyla ortaya çıkarak, 35 yıl destansı mücadeleler vererek, İslamiyet'i ve Müslümanları ortadan kaldırmak isteyen Ruslara bölgede kan kusturmuştur.

 Rivayete göre;

Şamil ve arkadaşları bir baskın esnasında Rus kuvvetler tarafından yakalanırlar ve bir gemi ile yakalandıkları bölgeden bir başka bölgeye götürülürken, düşman askerleri, alkolün tesiri ile eğlenmeye başlarlar. Şeyh Şamil ve arkadaşlarını oyuna zorlarlar ve eğlenirler, sıra Şeyh Şamil'e gelir. Şamil bıçaksız oyun oynamayacağını söyler, İsteği yerine getirilir. Şamil oyun sırasında bıçakları tek tek arkadaşlarına atar ve gemideki mücadeleden sonra Arkadaşları ile birlikte yaralı olarak kurtulur.

 Bu hadise bugün bıçak atma oyunu ve Şeyh Şamil oyunu olarak,  Kars folkloruna uzun yıllardır hizmet ediyor.

Şeyh Şamil Savaştan sonra yaşadığımız coğrafya da İslam şeriatının uygulanmasını sağlamış, İslam’a ve bölgeye özgürlük getirmiştir.

 Büyük Şeyh savaştan sonra Hacı olmak ve iki cihanın efendisi Hz. Muhammed aleyhisselamın huzur-i şeriflerinde yaşamak için,  Medine'ye yerleşmiş ve burada vefat etmiştir.

 Ülkemizde ve Kafkasya'da 148. Vefat yıldönümü nedeniyle anılan Şeyh Şamil'i yaşadığı bölge olan Kars’tan biz de unutmadık!

Büyük Evliya Ebu’l Hasan-ı Harakani Hazretlerinin  makamı yanı başından bir Fatiha, üç İhlas ile Şeyh Şamil Hazretlerinin ruh-i sadetlerini andık, Allah kabul etsin inşallah..

Ben Unutmadım, sizde unutmayın lütfen

Selam ve Dua ile…

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim [email protected] Faks : 04742124751