• BIST 2.750,49
  • Altın 1022.045
  • Dolar 17.9305
  • Euro 18.2235
  • Kars 14 °C
  • Ardahan 11 °C
  • Iğdır 23 °C

Vakit Kars Vakti!

Yargıç HARMANKAYA

Kızgın olabilirsiniz, öfkeli de olabilirsiniz..

Bu partinin Bakanından Vekiline, İl Başkanından çaycısına kadar, kırgınlıklarınız, ikili husumetleriniz de olabilir.

Bunların; dayısından,amcasından,kardeşinden şikayetçi de olabilirsiniz!

İktidar Partisi liderinin bazı söylemleri sizi rahatsız da edebilir!

Ama Sevgili hemşehrilerim şairin dediği gibi; ''Söz konusu Kars ise gerisi teferruat!''

Şimdi söz konusu Kars; sevgili amcam, ablam, abim, kardeşim.

Elimizi sadece vicdanımıza değil her bir yerimize koyup, Kars için düşünüp Kars için hareket etmeliyiz!

Kızgınlıkları ve kırgınlıkları bir yana koyup, Şehrimizin belki de 100 yılda bir elde edebileceği bu kazanıma sahip çıkıp, Sayın Bakanımız Ahmet Arslan'ı buradan çok güçlü bir şekilde gönderip, hizmetlerin devamını sağlamalıyız!

Bizler her zaman yanı başımızda ki Erzurum'dan örnekler verip durmuyor muyuz?

Her iktidarın en büyük destekçisi Erzurum, gelişmişliğin, çağdaşlığın ve huzurun doğuda ki başkenti olmadı mı?

Neden?

Nedeni çok basit;

Bizim Sayın Bakan Ahmet Arslan'la edindiğimiz iki yıllık Bakanlık kazanımlarından, onlar her dönem iktidara sahip çıkarak 15 yıldır faydalanıyorlar!

Bakın Erzurum'a, her seçimde Milletvekili sayısıyla  5-0 ya da 4-1 olmak üzere, hep iktidardan yana tercih kullanmış ve bunun sonucunda da, her dönem bir ya da iki bakanlık elde etmiş!

Erzurum, gelinen nokta itibariyle Sağlık Bakanlığının yıllardır ellerinde olması hasebiyle, Doğunun sağlık üssü haline gelmiş..

Ulaştırma Bakanlığının bize geçmesiyle, sadece son iki yıl için de şehrimizin dört bir yanı şantiyeye döndü.

Kars-Ardahan, Kars-Erzurum, Kars-Iğdır ve Kars'ın tüm ilçeleriyle bağlantıları duble yollarla ve statik asfaltlarla kaplanıyor. Kars'ın hem şehir içi hem de köy yolları asfaltlanıyor, bir çoğu yapıldı, bir çoğuna da başlanmak üzere.

Şöyle bir şehir dışına çıktığınız da; Kağızman, Karakurt, Arpaçay ve  Çamçavuş da yapılan 4 barajın, Duble yolların şantiyelerini adım başı görebilirsiniz.

Sadece yollar ve barajlar mı?

Tabi ki hayır!

Kars çayının pis sularında serinlemeye çalışan gençler için yaklaşık 40 trilyon (Eski Para ile)harcanarak  yapılan iki adet olimpik yüzme havuzu ve Buz pateni pistinden tutun da, 50 Milyon harcanarak, Kars'lı uçak seferlerinde  mağduriyet yaşamasın diye yapılan, ikinci havaalanı pistine kadar.

Ülkenin en önemli projelerinden,Bakü Tiflis Kars demiryolu ağından, Lojistik merkeze kadar.

Kars hayvancılığına rahat bir nefes aldıracak Kesimhane inşaatından, Kars Turizmine kazandırılan Kanlı Tabya Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi, Ani karşılama merkezi, Ani resterasyon işlerine kadar.

Kars Merkezde bulunan 61 adet tarihi binanın restorasyon yapılarak çirkin görüntülerinin giderilmesinden tutun da, Sarıkamış kayak merkezi ikinci pisti için 15 milyon harcanarak yapılan, kapalı telesiyej sistemi yatırımlarına kadar.

Harakani Devlet Hastanesi ve yeni Havaalanından tutun da, 500 yataklı yeni şehir hastanesine kadar.

20 Milyon Tl yatırım yapılarak faaliyete geçirilen Kafkas Üniversitesi Kongre merkezinden tutun da, KAÜ araştırma hastanesi ek binalarına, Merkezi Laboratuvar, Hayvan Hastanesine kadar.

Küçücük bir müdürlükten Kars, Ardahan ve Iğdır'ı kapsamına alan Karayolları Bölge Müdürlüğüne kadar.

Tren istasyonu Gar binalarının restorasyonundan tutun da  o bölgenin tüm ev ve parklarının yenilenmesine kadar.

Kars halkı kabuğundan çıksın hafta sonları rahat bir nefes alsın diye, Çıldır gölüne ve Sarıkamış'a yapılan kütük ev ve gezi feribotlarına kadar.

Kars'ı Posof'a bağlayan, ulaşıma nefes aldıracak,Ilgar dağına yapılan  iki tünelden tutun da, Aktaş sınır kapısına kadar.

Kars merkeze yapılan yeni katlı otopark ve külliye projesinden tutun da burada yazmayı unuttuğumuz 7 ilçeye ve merkeze yapılan katrilyonluk tüm yatırımlara kadar, hepsinin altında Sayın Bakanımız Ahmet Arslan'ın imzası var!

Allah aşkına, dedim ya elinizi sadece vicdanınıza değil her bir yerinize koyun ve cevap verin; bunca hizmetin, yatırımın ve çalışmanın karşılığı sizce Kars'ta ne olmalı?

Ahmet Arslan sadece iki yıldır Bakan ve burada birçoğunu bile  yazamadığım bunca hizmet ve yatırımı Kars'a sunmuş. Peki,bu Bakanlık devam ederde, Ahmet Arslan buradan güçlü bir şekilde yoluna devam ederse, bundan sonra Kars'a ve Bölgeye gelebilecek hizmetleri ve yatırımları tahmin edebiliyor musunuz?

Geçtiğimiz günlerde bir açıklaması oldu Sayın Bakanın, Kars'ı İran'a bağlayacak bir demiryolu projesinden bahsetti! Sevgili Karslılar farkında mısınız bilmem ama, şehir farklı bir kimliğe bürünüyor, her şey ortada! Çok değil 5 yıl sonra bu yatırımların karşılığını hem sosyal hem de ekonomik olarak görmeye başlıyacağız.

Hiç değilse bu sefer bırakın o Kürt bu Yerli şu Terekeme laflarını, Allah aşkına, gelin hep birlikte hizmetten, yatırımdan, iktidardan ve en önemlisi Kars'ın kendi öz evladından yana olalım, onu Ankara'ya boynu bükük ve yalnız yollamayalım.

Hizmetlerin ve yatırımların devamı için, var mısınız?

Bu seferde biz Erzurum'u kıskandıralım, 3 - 0 yapalım!

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim [email protected] Faks : 04742124751