• BIST 100.873
  • Altın 216,970
  • Dolar 5,2731
  • Euro 5,9805
  • Kars -9 °C
  • Ardahan -15 °C
  • Iğdır 3 °C

Şeyh Şamil'e Kars'ın Vefasızlığı

Yargıç HARMANKAYA

 

35 Yıl Kafkasya'nın özgürlüğüne kendisini adayan kahraman,alim,mücahit Şeyh Şamil Tüm Kafkasya'da ve Türkiye'de vefat yıldönümü nedeni ile  anıldı.

Kars'ta yok!..
Neden?
Kars Folklor Kültürüne ve Kars Tarihine adını vermiş bir Alim, Kahraman ve İmamı, Kars ve Karslı Neden Unuttu?
 
''Sahne hazır..
Folklorcüler hazır…
Sunucu hazır..
Garbon ve Darbuka hazır..
Şeyh Şamil….!''
Kim bu Şeyh Şamil?
 
Kafkasya'nın ve yaşadığımız bölgenin özgürlüğüne kendisini adayan Şeyh Şamil Ruslara karşı amansız mücadeler vermiş ve Rus ordularını dize getirmiş bir Mücahit olarak tarihe geçmiştir!
 
30 yaşına kadar; tefsir,hadis, fıkıh ilimlerini öğrenen Şeyh Şamil halk  tarafından İmam olarak seçilmiş, Rusların yaşadığımız bölgede  İslamiyet'i yok etmek için bütün güçleri ile uğraştığını görünce cihad aşkıyla ortaya çıkmış ve 35 yıl destansı mücadeleler vererek İslamiyet'i ve Müslümanları ortadan kaldırmak isteyen Ruslara kan kusturmuştur
 
Rivayete göre;
 
Şamil ve arkadaşları bir baskın esnasında Rus kuvvetler tarafından yakalanırlar  ve bir gemi ile yakalandıkları bölgeden bir başka bölgeye götürülürken, düşman askerleri, alkolün tesiri ile  eğlenmeye başlarlar. Şeyh Şamil ve arkadaşlarını oyuna zorlarlar ve eğlenirler.. sıra Şeyh Şamil'e gelir. Şamil bıçaksız oyun oynamayacağını söyler, İsteği yerine getirilir. Şamil oyun sırasında bıçakları tek tek arkadaşlarına atar ve gemideki mücadeleden sonra Arkadaşları ile birlikte yaralı olarak  kurtulur.
 
Bu hadise bugün bıçak atma oyunu ve Şeyh Şamil oyunu olarak,  Kars folkloruna uzun yıllardır hizmet ediyor..
 
Şeyh Şamil Savaştan sonra yaşadığımız cografyada İslam şeriatının  uygulanmasını sağlamış  İslama ve bölgeye özgürlük getirmiştir.
 
Büyük Şeyh savaştan sonra Hacı olmak ve iki cihanın efendisi Muhammed aleyhisselamın huzur-i şeriflerinde yaşamak için  Medine'ye yerleşmiş ve burada vefat etmiştir.
 
Geçen hafta Ülkemizde ve Kafkasya'da anılan Şeyh Şamil'i Karslı unuttu!
 
Kars'tan Büyük Evliya Ebul Hasan Harakani Hazretlerinin  makamı yanı başından bir Fatiha üç ihlas ile Şeyh Şamil Hazretlerinin ruh-i sadetlerini andık, Allah Kabul etsin inşallah..
 
Ben Unutmadım , sizde unutmayın lütfen
 
Selam ve Dua ile…
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751